Hlavní navigace

Korunová stabilita před námi

Jan Vejmělek

Včera zveřejněné indikátory červnové inflace a nezaměstnanosti jsou důležité nejenom z pohledu domácností ale i centrální banky.

Potěšující zprávou je určitě pokles nezaměstnanosti na šestileté minimum a také, že počet volných pracovních míst atakuje předkrizové úrovně konce roku 2008. Centrální banku pak jistě těší inflační vývoj, když se vzdalujeme od deflačního scénáře. Červnový meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 0,8 % byl sice stále pod tolerančním pásmem centrální banky, jádrová inflace se v něm však již nachází.

V kombinaci s přebytkem na běžném účtu platební bilance se jedná o konstelaci, ze které by měla česká měna profitovat. Vzhledem k tomu, že se ale nachází poměrně blízko úrovně kurzového závazku ČNB, je prostor pro posílení značně omezen. A že centrální banka bude závazek držet minimálně do poloviny roku 2016, centrální bankéři jasně komunikují. Včera byl tento závazek ústy guvernéra Singera opět potvrzen.

Důvody pro oslabení koruny se aktuálně hledají obtížně, na druhou stranu prostor pro její posílení omezila ČNB. Mělo by nás tedy čekat období nižší kurzové volatility. Rizikem tohoto scénáře je vnější prostředí. Zklamáním je zatím vývoj našeho největšího obchodního partnera Německa. To zatím nedostatečně profituje z nízkých úrokových sazeb, slabého eura a nízkých cen ropy.

Našli jste v článku chybu?