Hlavní navigace

Koruně se v úterý dařilo

27. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká koruna si během úterý připsala slušné zisky okolo 0,3 %, když v odpoledních hodinách posílila na 27,75 CZK/EUR.

Dnes budou zveřejněny předstihové ukazatele z Francie a Německa

Zprávy a události

             Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci vyskočily o 22,6 % meziměsíčně (trh 8,0 %). Nicméně po očištění o volatilní dopravu poklesly o 0,8 % (trh +0,5 %). Spotřebitelská důvěra se v srpnu zlepšila z 90,3 bodu na 92,4 bodu (trh 89,0 bodu). Průmyslový index z okolí Richmondu se v srpnu zvýšil ze 7 bodů na 12 bodů (trh 6 bodů).

             Polské maloobchodní tržby v červenci vzrostly v souladu s očekáváním o 2,1 % y/y             (v červnu +1,2 %). Míra nezaměstnanosti v červenci poklesla z 12,0 % na 11,9 % (trh 11,9 %). Maďarská centrální banka dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 2,1 %. 

Euro v úterý dále oslabilo

Společná evropská měna v úterý ztrácela, když se kurz USD/EUR posunul z úrovní těsně pod 1,3200 na 1,3160.

Z ekonomických dat jsme se včera dočkali amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které meziměsíčně vyskočily o téměř 23 %. Číslo bylo ovšem ovlivněno větší objednávkou letadel. Po očištění o volatilní dopravu objednávky poklesly o 0,8 %, nicméně předchozí měsíc byl revidován výrazně nahoru (o 2,2 pb na 3,0 %). Dobrý obrázek vývoje americké ekonomiky pak včera podtrhla i data o spotřebitelské důvěře a průmyslový index z okolí Richmondu.

Dnes bude ekonomický kalendář v USA prázdný, v Evropě bude zveřejněna alespoň německá GfK spotřebitelská důvěra za září a francouzské předstihové ukazatele z průmyslu za srpen. U obou se očekává mírné zhoršení. V případě negativního překvapení by euro mohlo rozšířit své ztráty, nicméně se nejedná o klíčové ukazatele.

Koruně se v úterý dařilo

Česká koruna si během úterý připsala slušné zisky okolo 0,3 %, když v odpoledních hodinách posílila na 27,75 CZK/EUR. Ostatním měnám v regionu se tak nedařilo, když maďarský forint de facto stagnoval a polský zlotý dokonce marginálně oslabil o 0,1 %. Kromě koruny se dobře vedlo i dalším rizikovým aktivům, když například evropské akcie vzrostly o 1,0 %.

Z domácí ekonomiky jsme se včera žádných zajímavých ukazatelů nedočkali. V Maďarsku zasedala centrální banka, která ovšem dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 2,1 % (poslední snížení proběhlo na minulém červencovém zasedání       z 2,3 %). Podle centrální banky je udržení současné uvolněné měnové politiky konsistentní s dosažením cíle pro inflaci a dodává dostatečnou podporu ekonomice. Na současných nízkých úrovních by se sazby měly držet po delší období. V Polsku jsme se dočkali zveřejnění maloobchodních tržeb a nezaměstnanosti. Oba údaje dopadly v souladu s očekáváním. Maloobchod zvýšil svůj meziroční růst z 1,2 % na 2,1 %, když spotřebitelé v červenci ještě nereagovali na vyhrocenou situaci na Ukrajině. Míra nezaměstnanosti pak poklesla o 0,1 pb na 11,9 %, naposledy byla níže v říjnu 2011.

Účto_tip_změny21

Dnes se dočkáme pouze maďarské míry nezaměstnanosti za červenec, která by měla stagnovat na úrovni 8 %. Regionální trhy budou i nadále pod vlivem vývoje na Ukrajině a na globálních finančních trzích. Korunu pak ovlivňují i výraznější klientské objednávky, jelikož trh je stále málo likvidní. Vyšší likvidita by se na trh s korunou měla vrátit po prázdninách.

Včera česká swapová výnosová křivka dále poklesla zejména na delším konci (o 6 bb). Jedná se stále o reakci na páteční holubičí projev guvernéra ECB.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).