Hlavní navigace

Koruna ve středu týdne lehce slabší

18. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

18. 3. 2015

 Kurz CZK/EUR se dnes odrážel od patnáctiměsíčního minima. Korekce korunových zisků byla především technického charakteru. Zatímco v úterý v podvečer kurz atakoval 27,15 CZK/EUR, v dnešních odpoledních hodinách se kurz přehoupl přes 27,30 CZK/EUR, když nejvýše byl na mezibankovním trhu uskutečněn obchod za 27,32 CZK/EUR. Na okolních měnách v regionu dnes byl vesměs klid.

Korekci nedávných korunových zisků pomohlo i zveřejnění rozhovoru viceguvernéra V. Tomšíka pro měsíčník Bankovnictví. Po opuštění intervenčního režimu ČNB nelze podle něj očekávat skokové posílení kurzu koruny, ke zpevnění kurzu na úroveň před intervencí nejsou ekonomické důvody. Veřejnost by ani po švýcarské zkušenosti s posílením franku neměla podle Tomšíka sázet na silné zhodnocení koruny po exitu z intervenčního režimu.

Dále viceguvernér uvedl, že po ukončení kurzového závazku bude koruna pokračovat v režimu řízeného floatingu. Pokud by přece jen došlo k prudkému zhodnocení koruny, které by nebylo konzistentní s ekonomickými fundamenty a plněním inflačního cíle, je ČNB připravena zasáhnout pomocí intervencí.

K tempu budoucího posilování kurzu koruny viceguvernér uvedl, že nominální kurz se sice může s obnovením růstu ekonomiky vrátit ke zhodnocování a pravděpodobně tomu tak i bude, avšak velikost zhodnocování bude záviset na reálné konvergenci a na inflačním diferenciálu vůči eurozóně.

FIN21

Celkově tak je vyznění rozhovoru v souladu s naším pohledem, že upuštění intervenčního režimu bude řízené, rychlé a razantní posílení ČNB nedovolí.

Česká swapová křivka dnes pokračovala ve svém sestupu, když si na krátkém konci odepsala cca 5 bb v důsledku obav, že ČNB bude donucena trhem intervenovat. Delší konec křivky se posunul níže dokonce o cca 6 bb. Zde byl hlavním důvodem pokles eurových sazeb po úspěšné aukci Bundů v Německu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).