Hlavní navigace

Korekce na trzích?

František Kronus

Trhy jsou překoupené a investoři se stále vezou na vlně kvantitativních uvolňování a nízkých úrokových sazeb. Jak dlouho to vydrží?

Doba čtení: 1 minuta

Dnešní obchodní den je zatím bez větších pohybů. Přičítám to včerejšímu prvnímu výraznějšímu propadu po delší době. Trhy jsou obecně překoupené, investoři se stále vezou na vlně kvantitativních uvolňování, nízkých úrokových sazeb atd. Ovšem tento růst trvá již velmi dlouho a růstový kanál je dost rychlý. Navíc se světové indexy dostávají na svá maxima z let 2007/2008. Není se tedy čemu divit, když trh bez výraznějších zpráv propadne tak jako včera. Obecně se včerejší propad na trhu přisuzuje narůstajícím obavám z vývoje na jihu Evropy. Konkrétně ve Španělsku se objevila zpráva, že by měl být tamní premiér Rajoy zapleten do dlouhodobé úplatkářské aféry sahající až do roku 2008. V Itálii zase roste popularita Berlusconiho, který před nedávnem opustil italskou vrcholnou politiku.

 Zpráva je brána negativně, neboť Berlusconi je zastáncem širší státní správy a rozhodně není zastáncem šetření a dalších škrtů. Tyto zprávy však nejsou úplnou novinkou a tak se potvrzuje pravidlo, že čím výše trhy jsou, tím větší propad může způsobit i méně důležitá negativní zpráva.

dan_z_prijmu

A co čekat od trhů v dalších dnech a týdnech? Ve výhledu jsou právě volby v Itálii, tedy zde roste pravděpodobnost zvýšení volatility. Dalším „strašákem“ je pak dluhový strop USA. Jednání byla odložena z konce roku 2012 nejprve na únor 2013. Avšak i toto není konečný termín – došlo k opětovnému odsunutí tohoto problému a to na přelom května a června. Jsem toho názoru, že směrem k tomuto datu mohou být velmi nervózní i americké indexy, které jsou aktuálně takřka při   svých historických maximech. Na druhou stranu rozhodně nechci investory strašit, makroekonomické ukazatele z poslední doby poukazují spíše na postupné zlepšování ekonomické situace.

 Mé doporučení je v kratším horizontu spíše vyprodávat ziskové pozice, případně otevírat shortové pozice z aktuálních úrovní. Naopak při případných poklesech doporučuji nakupovat fundamentem silné tituly s těsnými stop-lossy.

Našli jste v článku chybu?