Hlavní navigace

Konec roku rozpačitý, přesto dobrý

27. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Konec roku v ekonomice byl poněkud rozpačitý. Ekonomika rostla nejpomaleji z celého roku – jen o 1,5 %.

Ve srovnání s prvním čtvrtletím, kdy ekonomika vzrostla o 2,3 %, je to výrazné zpomalení. Na druhou stranu je to stále ekonomický růst, který by byl virtuální. Zásadní rozdíl, proč se ekonomice na začátku roku 2014 dařilo tak růst, totiž spočíval ve srovnávací základně. Ta byla nízká, proto nebyl až tak velký problém ji překonat. Ale konec roku 2014 se srovnával s koncem roku 2013, kdy ekonomika už rostla. A tak další růst nebyl až tak jednoduchý.
 

FIN21

Z hlediska struktury růstu ekonomiky přišla pozitivní zpráva. Spotřeba domácností rostla, a to se celkově pozitivně propsalo do výsledků. Domácnosti spotřebovaly o 2 % meziročně více, vládní instituce pak o 1,4 % více. Je vidět, že restriktivní přístup k financím už Čechy opouští, a se zlepšující situací si dovolí utrácet o něco více. Nijak negativně se na tom nepodepsaly pomalu rostoucí ceny, které místy hraničily s deflací. Spotřebitelé si spíše užívali toho, že ceny nerostou, ale jejich příjmy ano. Horší zpráva přišla ale ze zahraničního obchodu, který nedokázaly vyvést z poklesu ani devizové intervence. Příspěvek zahraničního obchodu byl záporný, mínus tři desetiny procentního bodu.
 

Pozitivní vývoj ekonomiky by měl pokračovat i v následujících měsících. Ekonomice se daří, roste jak na domácí půdě, tak se jí daří i exportovat do zahraničí. Proto by první čtvrtletí tohoto roku rozhodně nemělo být špatné.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).