"A tak povinnosti platit poplatky se vyhnou jedině ti, kteří budou žít bez elektřiny v temném lese či na zcela odlehlém a civilizací nedotčeném místě..." - co je to za blbost? Nevlastním TV, i když mám elektřinu, takže podepíšu čestné prohlášení, že TV nemám a nazdar bazar, proč bych se musel ještě stěhovat do temného lesa???
Závěr je nadsázkou! Hledání "neplatičů" přes evidenci odběratelů elektřiny je jen formou, jak se dobrat k nějakému přehledu potencionálních plátců. Jasně bylo napsáno, že čestným prohlášením se takový odběratel elektřiny povinnosti platit poplatky zbaví. Opravdu pane "docente" do lesa prchat nemusíte...
Chci se zeptat- trvalé bydliště mám s rodiči, kteří tak jako ostatní platí tel. poplatky, vlastním ale byt, kde je pochopitelně i elektřina- musím také platit televizní poplatek?
Pokud máte společnou domácnost s někým, kdo poplatky platí, za další přijímače umístěné jinde, neplatíte. Může se vám stát, že podle registrace odběru elektřiny v bytě, kde nemáte trvalé bydliště, vás provozovatel vysílání "vyhledá" a vy pak na jejich výzvu prokážete, že jste příslušník domácnosti, ve které jsou poplatky placeny.
Otázka je, jestli trvalý pobyt u rodičů znamená, že jde o společnou domácnost. Pokud se nemýlím, tak pojmy domácnost a společná domácnost nejsou nikde v našem právním řádu definovány, i když se na ně mnoho zákonů odvolává.
Trvalý pobyt je hlavně evidenční(policejní) záležitostí. Domácnost má hlubší obsah - je definována v ustanovení § 115 Občanského zákoníku takto:"Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby."
tady jde ale o to ze puvodni autor bydli s rodici, kde ma trvali pobyt, ale ten byt pronajima, jestli se to pak nebere ze tam to platit musi..., kdyby to nepronajimal tak je logicky ze platim jen za jeden pristroj v domacnosti a jesli mam bytu deset a do kazdyho jedu jednou za tejden tak neplatim, ale takle kdyz to pronajima? neni pak clovek bran jako "podnikatel"? diky za odpoved, toto mne opravdu zajima, je to muj pripad
Rozhodující je, co v bytě pronajímá. Jestli i jeho zařízení a to tvoří i přijímač, podle definice o užívání věci (viz článek) musí poplatek platit uživatel bytu, tedy ten, komu jej pronajímám. Mám-li přijímač v pronajímaném byt+ě někde ve skříni, platit podruhé nemusím...
to jsem myslel ze je snad jedno, jestli je prijimac ve skrini nebo se pouziva, to ten zakon uz neresi... Pokud tedy byt pronajima vcetne zarizeni, za ten prijimac musi platit uzivatel bytu co je v podnajmu, a povinost se prihlasit ma take on, nebo ten vlastnik?
Hm, to je hezká definice. Znám mnoho manželských párů, kde oba manželé žijí společně, ale každý z nich má vlastní prachy a každý z nich náklady na své potřeby hradí zvlášť. Tvoří podle této definice takové manželské páry dvě domácností v jednom bytě?