Ten článek mě nijak nepřesvědčil o tom, že by tomu tak nebylo. U takřka všech důvodů, proč se z člověka stane bezdomovec, které jsou v článku uvedeny, lze najít argument, proč se to stát nemuselo. Výjimku vidím u lidí, kteří do toho jdou dobrovolně. A proto také nic bezdomovcům nepřispěju, já také nic zdarma nedostanu. U nás na sídlišti se jich potuluje několik, ale chodí slušně oblečení, protože šatstva je všude dost. Motají se kolem místní sběrny druhotných surovin, kde tamní šéfová má zřejmě silné sociální cítění, takže jí tam pomáhají. Ona to samozřejmě jen pro své sociální cítění nedělá, to jsem klidný. Určitě o tom její nadřízení nemají ani páru. Pak je pravidelně vidím s krabicemi vína popíjet na různých veřejných místech. Budiž, nedělají to jen bezdomovci. Teď v zimě je to samozřejmě pro ně horší. Ale, jak známo, jen málokdy jsou zařízení, jako je např. Hermes, plné. Osobně mám velmi často pocit, že jim ten stav naprosto vyhovuje.
„Například mají-li manželé byt, často připadne po rozvodu ženě, které jsou svěřeny do výchovy děti“ – to je důvod proč se rozhodně neožením. V případě rozvodu je manžel chudák a rozvádí se už snad většina manželství. A když pak nemá konexe, sílu hádat a soudit se s manželkou, může na tý ulici i skončit.....
souhlas, já po šťastném manželství trvajícím 19 let se také rozvedl,stále přes neustálé hádky bydlíme spolu a mám strach abych neskončil na ulici. Nějak se vše zvrtlo, už si nerozumíme a nenávidime se. Do práce se mně už z psychických důvodů také nechce, ale ještě se držím. Mám chuť se vším praštit. Je to má vina?
Hodně lidí se stane bezdomovci po rozpadu manželství, se kterým se ne každý a ne vždy zvládne dobře vyrovnat. Například mají-li manželé byt, často připadne po rozvodu ženě, které jsou svěřeny do výchovy děti. Někdy tak ani iniciátorem tohoto rozvodu nemusí být muž a přesto skončí na ulici. Ne každý tento stav vydrží. Buď nesežene dlouhodobé náhradní ubytování, podlehne alkoholu, jeho psychický stav se odrazí na výkonu v práci, o kterou s takovou brzy přijde, ztratí finanční zázemí a to je už jen krůček k životu na ulici.
Máte pravdu, ale není být bezdomovec jako bezdomovec. Spousta lidí jsou papíroví bezdomovci s trvalým pobytem na městském úřadě, ale fyzicky bydlí. Třeba na různých ubytovnách. Na tom přece není nic špatného, pokud člověk nemá vlastní byt a bydlí na ubytovně. Pak je spousta lidí, kteří jsou bezdomovci i skutečně, ale využívají buď různá městská / nezisková / církevní ubytovací zařízení. I na tom není nic špatného, když člověk užívá tato zařízení. Vždyť z toho důvodu tato zařízení jsou budována. O oblečení se Vám taky postará sociální odbor města nebo charita. Myslím si, že péče o bezdomovce v tomto státě není špatná – pokud sami o ni stojí.
Problém je spíš jinde. Ve většině případů o tu pomoc nestojí, viz má citace z článku, kdy město rozdává bezdomovcům deky a oni pomoc odmítají. U nás ve městě, nijak zvlášť velkém, je taky pár bezdomovců. Řeknu jeden příklad za všechny – jeden z nich, alkoholik, který poté, co se jím stal, přišel o rodinu, manželku, děti, bydlení (nebylo to obráceně, skutečně alkohol předcházel bezdomovectví). Město mu vyplácelo dávky, které propil v krabicovém vínu. Dávky mu začalo město vyplácet každý den po určité částce, aby nepropil všechno najednou. Dostával oblečení, sociální pracovnice jej vždycky přivedla na příslušné místo, kde vyfasoval čisté oblečení, město mu zajistilo práci, i s ubytováním na ubytovně, dokonce ho do práce i dovezli (bylo to ve vedlejším městě, je to docela těžké sehnat práci bezdomovci, když ji často nesežene i „normální“ člověk) – druhý den byl zpátky jako bezdomovec. Nabízeli mu i léčebnu, ale vzhledem k tomu, že byl svéprávný, tak vždycky odmítnul, v případě, kdy byl přivezen, podepsal reverz a byl opět na náměstí s krabicovým vínem. Zdá se Vám snaha města o pomoc malá? Sehnalo město práci Vám? Bydlení Vám? Oblečení Vám? Peníze Vám? Možnost se v nějakém zařízení umýt? Zajistili Vám léčebnu? Ne. Proto tvrdím, že péče o velkou část bezdomovců je na velmi dobré úrovni, ale lidi, kteří neznají detaily a jenom vidí se poflakovat opilé bezdomovce po ulici, o ní neví. Byl bych rád, kdyby se tak staralo město o mě, za to, co jim platím – daň z nemovitostí je celá příjmem rozpočtu města, dostává část vybrané daně z mé výplaty, platím městské poplatky, ale v podstatě nedostávám nic zpět. Přesto se najde část lidí, kteří mají pocit, že sociální spravedlnost v tomto státě je malá a chudáci bezdomovci doplácejí na současný režim, na lhostejnost lidí, lhostejnost úřadů. Opak je pravdou.
Opak není pravdou.
Tak jako jinde po celém světě jde o solidární systém, kdy ti co jsou schopní přispívají na ty co toho nejsou schopní a nebo mají situaci nějak ztíženou.
Pracoval jsem se závislými, podnikateli i těmi co to, řekněme to takto, „neměli v hlavě v pořádku“ a z ohledem na život na ulici mezi nimi není rozdíl.
Prostě jsou v pořádných sračkách a nemají cestu kudy z toho ven.
Věřte tomu – není to o nechtění.
Na povrchu ten člověk vypadá jakoby mu to snad i vyhovovalo a ano nechává o sebe (a vědomě) pečovat systémem.
Ale jen kousek vevnitř se chce mít dobře – chce žít svobodně a tak jako každý.
Jen neví jak na to. A často na to ani nemá schopnosti.
Je v něčem jako děcko.
Ano to je dobré srovnání – představte si místo 40tiletého ožraly 10tileté děcko, sirotka.
A vy nikdy nevíte, jestli tak také neskončíte.
Proto jde o solidární systém.
Teď jste možná při síle a zajištěný, ale kdo ví jak byste ustál autonehodu po které by vám ochrnuly nohy. Šance, že budete pít alkohol nebo brát léky abyste utlumil to jak se cítíte mizerně tu je slušná, a že se rozchlastáte tu také je.
Závisle samozřejmě na síle vaší osobnosti, sociálních schopnostech a kvalitě vaší sociální sítě.
Ale věřte mi, pod vlivem alkoholu se vše může tak rychle rozpadnout, že se z toho pak už sám nevyhrabete.
Potřeboval byste aspoň ze začátku nějakou oporu.
Takže ano zajímejme se a diskutujme o tom jak efektivně vynakládat společné prostředky těch co jsou zdraví a schopní na podporu těch co jsou v problémech tak aby se z těch problémů dostali.
Ale argumentovat, že stejně o pomoc nestojí, že si to vybrali a že vám teď nikdo nepomáhá, když jste schopen se o sebe sám postarat – tak to je dle mého názoru zcela mimo rámec debaty.
Argumentoval jsem o tom chtění na základě vyjádření lidí, kteří s bezdomovci pracují. Nejedná se jenom o článek na SME.sk, ale obdobný článek jsem před nedávnem četl s pracovníkem neziskovy z Břeclavi, který uváděl stejné reakce bezdomovců na jejich snahu jim pomoci s ubytováním, obdobně bylo i vyjádření z Brna. Sociální systém tady je od toho, aby těmto lidem pomohl. Ale než se dostanou až sem, je sociální systém prostřednictvím dávek a sociálního odboru dostatečně velkým sítem, aby pomohl. Pokud pomoc někdo odmítá a sabotuje ji, tak o ni asi nestojí. Vím, o čem mluvím i z toho, že v rodině jsme měli taky alkoholika, kde to začalo pitím alkoholu, poté vyhazovem z práce, propitím všech peněz a nakonec i bydlení. Vždycky jsme se mu snažili pomoct, byl několikrát na léčení, ale skončil po týdnu po návrtu vždycky stejně, nedal si poradit, všechno zatajoval a na radu došel vždycky, až mě nějaké rozhodnutí soudu, které už navíc nabylo právní moci. Po vyčerpání všech snah o bydlení skončil na ubytovně, kterou taky neplatil, nechal na sebe za láhev psát ručení za půjčky a nakonec zemřel na následky alkoholismu. Můžete mi věřit, že ani dědické řízení nebylo nic příjemného. Proto si ve vazbě na případ z naší rodiny, na případ toho bezdomovce, kterému se snažil pomáhat náš MÚ (myslím tím našeho města, nepracuju tam) i na základě opakovaných vyjádření lidí, kteří s těmito sociálními případy pracují, troufám tvrdit, že sociální spravedlnost a sociální systém v ČR je dostatečně velkým sýtem, aby u lidí, kteří se dostanou ne vlastní vinou do nouze a chtějí tento stav změnit, pomohl. V každé společnosti je ale určitá skupina lidí, kterým nepomůžete, ani kdybyste měl rozpočtové prostředky k tomu určené 100× větší, než v současnosti. Všechno záleží totiž na jediném – na příjemci, co chce, jak k tomu hodlá přispět, aby toho dosáhnul a jestli má vůbec vůli situaci změnit. Když nemá, nepomůžete mu, protože jej k tomu donutit nemůžete.
Třeba já mám poruchu osobnosti a vyléčit se to nedá. Nejsem schopen citových vztahů s lidmi, lásky, rodiny a tak — holku jsem nikdy neměl a s rodiči cítím úzkost. Mám sníženou schopnost prožívat radost. Kdybych neuměl programovat, tak bych taky asi skončil jako bezdomovec (viz zde: http://www.jikos.cz/…ix/LASKA.GIF ).
Představ si, že se probudím a cítím se mizerně jako nejhorší člověk na světě, nejsem schopen vylézt z postele. Že při cestě z nákupu domů jsem koukal, jak dlouho to ještě bude trvat než zalezu do postele. Že spoustu času trávím neplodným psaním věty „mám poruchu osobnosti“ na internet, protože mi to v hlavě pořád dokola cvaká. Že občas pociťuji náhlou ztrátu síly a musím si hned lehnout. Že klidně prosedím nicneděláním a přemýšlením nad svou poruchou celý den.
A co si myslíš, že pro člověka v takovém stavu znamená, když mu nějaký úřad dá peníze, deku, oblečení a domluví práci? Nic. Nic se na něm nezmění. Naivní je tvoje představa, že člověk může „chtít“. Můžu „chtít“ jak chcu a moje porucha osobnosti se nevyléčí, je to vrozená neléčitelná trvalá věc. V dobách, kdy jsem se „chtěl“ vyléčit jsem měl mnohem větší úzkosti (to jsem byl i v blázinci) než teď, kdy jsem svůj stav přijal za beznadějný.
To by se pak mělo zhoršovat s příjmem cukru ne? Což se u mě nezhoršuje (dnes jsem jedl cukroví). Mně tyto stavy začaly po hospitalizaci v blázinci (kde mi byla ta porucha osobnosti diagnostikována), nejsilnější to bylo tak rok nebo dva potom, pak se to lepší. Opakuje se to v několikatýdenních cyklech. Ono je to dost těžké si připustit, že mám špatnou osobnost a psychiatrická věda to určila.
Kamaráde,to ti tedy napíši,že já to mám asi také a to nejsem programátor ani bezdomovec,ale pár holek bylo,to ano.
Jinak máš ,,den nabitý jako běžně přetížený podnikatel"protože přesně tak se cítím každé ráno!!!
A víš jak se z toho dostávám? ,,Nemyslím" ,zkus to také a uvidíš,jak se ti uleví.Jasně,že nemyslet vůbec na- nic- nejde,ale dělám to tak,že myslím jen
na hodinu dopředu-asi tak bych to popsal.Prostě žiji přítomností,co bylo a co bude mě nezajímá,protože bych se z toho asi určitě zbláznil.
Tak ať se ti daří programátore…Q.
dobrý den.
Chci se svěřit ,mám pocit že dnešní doba není určena pro seniory jako já
okradli mě o řadový dum .Celý život jsem pracoval poctivě.Pak jsem se
dostal do dluhove pasti .žena si začala pujčovat nebankovní pujčky.
Celou dobu tvrdila že je splácí ale pravda byla opak.Penále rostly a byl
vyhlašena dražba na dum .Častka byla500000kč.Věc neplaceni uvěru.
Podvod spočíval že se ozval klient ,který častku uhradí a o dum nepřijdem.
Pravda se stala opakem .Po dlouhém nátlaku si vyžádal plnou moc obou
partneru majitele domu.Nechtěli jsme za žádnou cenu prodat dum.
Přepsal si nakatastru nemovitosti na sebe . Řadový dum v hodnotě 2.500000kč.
Znás se staly bezdomovci. Odpojil nám vodu .Vyžaduje nájemné 13000 ale žádna smlouva není .Bez vody jsme rok .Vodárny potřebuji souhlas nového majitele .
V domě máme 2 psy jednoho po dědouškovi který umřel.
Je to neunosné,co dál nevím - prosím o radu.
Už bylo někde skutečně prokázáno, že každý bezdomovec je za svůj život sám zodpovědný ? Podle mne to je jen osobní názor posuzovatele, který
je schopný odsoudit v rámci svého osobního** já** i svoje rodiče a lidi kteří mu pomáhají.
Tvrdit, že za to současné zřízení není odpovědné,je schováváním se za svoje skutky ,které by prokázaly charakter lidskosti a humanity.
Stát ,který rozprodal svůj majetek,je ještě stát ?
Jde tu jen o snahu přežít na úkor toho druhého a samozřejmě co nejvíce křičet chyťte zloděje.
Proč nejde opravdu zajistit práci a ubytování pro tyto lidi,tak aby byla smyslná a užitečná pro všechny.
Že to nejde-u neschopného státu ano nejde
U schopného státu ,který chce aby lidi nežili pod úrovní psích útulků,
je příkladů současných a minulých velmi hodně.
/Švýcarsko,Nizozemí a pod. -z minulosti základní Baťův systém atd.
Proto si dovoluji připomenout všemm odsuzujících bezdomovce,že i kosa může seknout do kamene a *** peníze ***peníze** nepomohou.
Odsuzovat a svádět vinu někam jinam je jenom naše slabost.
Vážený pane Novaaku,
váš názor, že bezdomovcům nepřispějete, protože sám nic zadarmo nedostanete, je opravdu velice, velice ubohý.
Když vás bezdomovci tak nezajímají, tak se nestarejte ani o to, co dělá šéfová druhotných surovin. Ta, jim na rozdíl od vás, nabídla alespoň „něco za něco“. Zatímco vy, jste pro ně neudělal ani „ň“.
Pod stromeček si přeji, aby vás novaaků s nulovým sociálním citěním bylo co nejméně.
PF 2010!
zdravim.normalne si tyto diskuze jen ctu a vztekam se u nekterych hnupu co napisou a pak rychle prepnu jinak bych se musel unadavat.ale tady karin musim pochvalit.presne moje slova a to je moc slusna.ja bych tomu dementovi-alias novaak musel jen plnout do tvare.klanim se karin.jen houst takovym lidem.lada
Kdoví, jestli by místo posuzvání pana Novaaka a jemu podobných, se kterýma taky nemusím absolutně souhlasit, by nebylo dobré se taky podívat pod vlastní pokličku a zeptat se sebe sama kolika těm, kteří to doopravdy potřebovali to moje já pomohlo . Pomoct někomu, kdo si to opravdu nezaslouží a jen se hraje na ublíženého a osudem postiženého, anebo obejít za druhým rohem dalšího bezdomovce, který už nestojí ani za to povšimnutí, a přitom by to mnohokrát víc potřeboval pomoct, než ten předešlý …
Co je tedy hrdinstvím v marné snaze zjistit kdo a co je potřeba, a kde je dno někdy až zbytečné štědrosti ?
Nelze pomoct hned a všem … A někdy zkušenosti hovoří za vše , i když pravda ůže být někde úpně jinde !
Když vím, že to pomůže , rád dám … někdy i to poslední …
Odkaz na minulý režim je mylný. Tehdy bylo příživnictví trestným činem a tak všichni někde byli zaměstnaní, hlavně u stavebních firem, v továrnách a v zemědělství, a bydleli na ubytovně, kde jim na nájem strhávali hned z platu. Zbytek prochlastali, znám to z fabriky dobře.
Dneska je ovšem jiná doba. Heslo kapitalismu je, že jsme všichni svobodní a každý má stejné příležitosti. Takže se všichni musíme svobodně snažit, jak přežít. Taky jste cinkali klíčema? Bezdomáči mohou jít na venkov, tam by sehnali práci i ubytování snadněji. Ale to se jim nechce – raději somrují po městech. Anebo mohou jako občané EU odjet svobodně a bez víza do teplých krajin, válet se na pláži, nosit kufry anebo uklízet. Rozhodně mě jich není líto!!!
Podle mne by každé větší město mělo těmto lidem zajistit aspoň opuštěnou budovu na přespání. Třeba v Brně primátor Onderka dává desítky milionů Kč na různé stavby a pro nějakou opuštěnou budovu pro bezdomovce nedá ani 1 Kč. Pro vilu Tugendhat, která není majetkem města Brna, chce dát stamiliony. Celé to je o korupci na magistrátu, kde je hlavní představenstvo jen banda zlodějů , korupčníků a intrikánů !
Ubytování pro bezdomovce má udělat magistrát, protože oni nemají kde bydlet. Takový jezevec má kde bydlet, tak není nutné pro něj něco dělat. V Brně je moc volných budov, třeba v továrnách, kde se skoro nic už nevyrábí. A nebo jsou zde prázdná kasárna . Bezdomovcům by stačilo pár matrací na zem , deky a jedny kamna na tuhé palivo.
Myslím, že ubytování pro bezdomovce v Brně je. Nejspíš to ale naráží na stejný problém – nesmí tam přijít někdo, kdo je pod vlivem alkoholu. Takže raději přespávají na ulici. Co víc jim poskytnout? Zaplatit rovnou hotel? Proč bezdomovci (obecně) nevyužívají ubytování, které jim zajišťují města, různé neziskové organizace a charita?
Namátkou jsem se podíval na internet – v Brně zajišťuje ubytování bezdomovcům třeba Armáda spásy, nejenom noclehárnu, ale i hygienická zařízení. Dál jsem si přečet včerejší článek, že magistrát se snaží dohodnout s restauracemi, aby neprodaná meníčka dali bezdomovcům, místo toho, aby se vyhazovali. Myslím, že kdybych seděl ještě chvilku dýl a hledal, našel bych další informace o pomoci bezdomovcům. Jak jsem v jiném příspěvku napsal – bezdomovci mají pomoci na to, kolik jich je, až nepřiměřeně hodně. Jenomže ji nevyužívají. Ale to už není problém měst a neziskovek, že raději polehávají s krabicovým vínem a kolemjdoucí mají pocit, že se nikdo nesnaží jim pomoct.
A Vy jste tam někdy byl? Kapacita těchto zařízení v Brně je v součtu přibližně pro 1/3 všech brněnských bezdomovců. Ne všichni ale o jejich služby stojí a ignorují je celoročně, protože za poskytnuté ubytování je snaha je opět začlenit do společnosti, o čož nemají zájem. To přiznávají i příslušné instituce.
Mluvila jsem s lidmi z Armády spásy. Bydlí tam třeba člověk s příjmem 15.000,– Kč/měsíc. On je na tom tak špatně, že musí bydlet v Armádě spásy? Znám lidi, co s takovýmto příjem živí rodinu a platí si vlastní bydlení, ne postel v Armádě spásy. Bydlí tam Slováci, Ukrajinci. Proč? proč se nevrátí do svého státu, aby se o ně staral?
nemaji internet, podobne informace nedostanou ani na infocentru. Nemohou stavet. Nemaji pripojky na energie. Maji ztizeny pohyb. Tak jen vyuzivaji mistni zdroje. Takovy bezdak se nedostane vlakem, ani stopem kamkoliv. Smrdi, bude vyhozen. Ma tak strasne male jistoty, ze se jich krecovite drzi. A jak je jednou najde, tak uz se presouvat jinam nebude. Ani na venkov, ani k mori. Nevezme penize, protoze je nema, a nepojede k mori nosit kufry. Cestou by mu pekne vyhladlo. A cestou by se nenajed.
No jasně. Když jim začneš klást podmínky „můžete přespat, ale jen když budete střízliví“, tak ti tam nepřespí. Co bys chtěl? Pro ně alkohol nebo drogy jsou všechno. Nic jiného jim uspokojení nedává.
Já myslím, že by se jim měla vyčlenit opuštěná hala (nejlépe daleko od města), tam jim dávat chléb, vodu a legálně vyrobený líh, pervitin, heroin a toluen (jejich výrobní cena je mizivá, drahé jsou jen proto, že jsou nelegální) a na nějakou snahu o resocializaci zapomenout.
Některé psychické poruchy léčit nejdou. Je to škoda, že nějaký sociální úředník nechápe, že pro člověka s neléčitelnou poruchou je vyplachování mozku alkoholem a drogama tím jediným, co mu dělá radost. Ale je to tak.
Zdá se mi, že jako jeden z mála skutečně rozumíte podstatě problému. Tito lidé jsou často psychicky nemocní, mají nízkou inteligenci nebo jsou závislý na drogách. Život ve střízlivém stavu je pro ně nesnesitelný, proto mají ony predispozice k závislostem. Je jedno jestli na automatech, alkoholu, heroinu… Prapříčina je vždycky stejná.
Tlumit následky je možné, ale to, jací tito lidé jsou, odstranit nelze. V dnešní společnosti se klade příliš velký důraz na to, kdo za co může, ale přehlíží se to skutečně podstatné = vrozené, genetické, dispozice.
Jediným řešením pak je, že se tato problematická genetická výbava nebude šířit, tzn. že tito lidé nebudou mít potomstvo. Nadějí pro budoucnost pak je genové inženýrství.
Pro odvážné: http://www.eugenics.net/index.html
Ještě osobní poznámka, když dovolíte, každá diagnóza je jen nálepka, soubor symptomů. Lékařská věda, natož psychiatrie, se nemůže brát příliš dogmaticky. Pocity, které popisujete prožívá v různé intenzitě a s různou frekvencí každý. Je to spíš otázka kvantity než kvality.
Tak na tohle už prostě musím reagovat :)
1) nedobrovolné manipulace s genetickým kódem jsou naprosto nepřijatelné, pokud tedy všichni nechceme skončit jako lidské stroje:
Problém byl samozřejmě nastíněn již dávno, nejslavnější kniha popisující podobný svět je možná tady ta:
Brave New World
http://en.wikipedia.org/…ve_New_World
2) To že se lidský genom mění v důsledku desítek let používání pokročilé medicíny se myslím nějak tuší, nikdo tomu ale ani trochu nerozumí. Můžete proti tomu samozřejmě bojovat, například tím, že až onemocníte, odmítnete moderní medicínu a skonáte přirozenou cestou.
3) Asi by Vás velmi překvapilo kolik umělěckých a vědeckých hodnot vytvořili „nenormální“ lidé, je velmi pravděpodobné, že to souvisí právě s jejich nenormální psychikou. Pokud by jste tedy chtěl definovat jak říkáte Vy „problematickou“ složku povahy asi by jste zjistil, že v jiném kontextu je tato složka velmi přínosná.
4) Odhlédneme-li od problému lidského genomu a zaměříme-li se na obyčejné lidské vztahy, není taky obecně příliš zřejmé kdo komu pomáhá víc. Pro někoho může psychicky postižený člověk udělat víc než všichni zdraví dohromady.
5) Ano souhlasím s Vámi v tom, že tzv. genetické dispozice hrají u bezdomovců roli. Je však třeba mít na paměti, to co tady zaznělo již u vícero příspevku: Člověk je velmi křehká nádoba. A někdy se bohužel rozbije nebo poškodí. Ať už psychicky nebo fyzicky. Je tedy úplný nesmysl tvrdit, že jsou podstatné genetické dispozice.
Jinak zdravím a přeji
PF 2010 :)
1)„nedobrovolné manipulace s genetickým kódem jsou naprosto nepřijatelné,“
To souhlasím, manipulace musí být zásadně dobrovolná. Ovšem měnit genetické kód jde jenom před narozením, takže by stejně rozhodovali rodiče – dnes se, často po genetickém screeningu, rozhodují, jestli bude těhotenství ukončeno nebo ne, zásah do genů by pak byl i humánnější.
„pokud tedy všichni nechceme skončit jako lidské stroje“
Žádná změna genů neudělá z lidí stroje, podobně jako je neudělala ze šlechtěných rostlin nebo hospodářských zvířat.
2) Nejde ani tak o lékařskou vědu nebo o to, že někdo onemocní a nenechá si zachránit život.
V minulosti, tisíce let zpátky, bylo těžké vůbec přežít a rozmnožovat se. Třeba v severské kruté zimě se to podařilo jenom těm, kteří byli schopni se přizpůsobit nepříznívím a měnícím se podmínkám. V Africe bylo však přežití snadnější, a tlak na přirozený výběr byl proto menší. Tam má také počátek dnešní bohatý Sever a chudý Jih.
http://www.answers.com/…h-of-nations
Podtsatné jsou geny a jejich (ne)šíření v populaci.
3) Nejde o výjimky, ale o pravidlo. Je potřeba se dívat na společnost z hlediska statistiky. A tam je jednoznačné, že lidem se s dědičnými chorobami žije hůře než bez nich. Navíc je život těžší i pro jejich nejbližší okolí a společnost jako celek.
4) „Pro někoho může psychicky postižený člověk udělat víc než všichni zdraví dohromady.“ To sice může být pravda v jednotlivých případech, ale z makropohledu tomu je naopak. Je to otázka pravděpodobnosti.
5) „(…)genetické dispozice hrají u bezdomovců roli.“ Nejen u nich, u všech lidí. Genetický kód je jako semeno nějaké rostliny – má v sobě ukryt základ budoucího jedince, který se pak utváří interakcí s prostředím.
„Je tedy úplný nesmysl tvrdit, že jsou podstatné genetické dispozice.“
Bohužel to nesmysl není, lidé nejsou nepopsané tabule, které je možné přetvářet k obrazu svému, jak si představují komunisté nebo socialisté. To, co je vrozené je důležité.
Jeden příklad za všechny – pro černocha je v průměru 8krát pravděpodobnější, že bude někdy v životě uvězněn. Průměrné IQ je u černé populace celou směrodatnou odchylku pod bílým průměrem (85). Na druhou stranu např. v basketbalu a jiných sportech je černochů podstatně víc, než by odpovídalo jejich zastoupení v populaci. Podobně jejich průměrné hudební nadání je celkově nadprůměrné.
Ani jedno z toho nebude náhoda…
I já přeju všechno nejlepší do nového roku.
Vtipne. Jako argument uvadite, ze je nespravedlive aby Vam nebylo zajisteno ubytovani, prestoze bude zajisteno bezdomovcum (to s tim psem budu brat jako vtip)… Takova situace ale nemuze nastat, protoze pokud bude ubytovani zajisteno bezdomovcum, bude zajisteno i Vam. Premyslejte o tom, co pisete.
Rád bych žil v ideálním státě a tam by to podle mě fungovalo tak, že by od státu měli zajištěné ubytování a také by si ho museli zaplatit. Chybí jen dostatek sociálního bydlení – z mého pohledu by to byla temperovaná tělocvična se sociálním zařízením, aby to stálo do 20kč/noc. Nutností by bylo i přísné dodržování (a vymáhání) ubytovacího řádu.
temperovana telocvicna? Staci jeden smradoch :-) a radsi byste sli ven (uz vidim sluzbu, ktera ho obuskem zene do sprchy). Myslim, ze mozna drobna chybicka krasy je ve stavebnim zakone, ktery vymezuje minimalni prostor na jednu osobu, proste, mistnosti nemuzou byt mensi, nez je urceno zakonem, a tak je tam nedostatek soukromi. Kdysi lide zili ve velkych prostorech typu telocvicna =v jeskynich, ale to byli uplne jine moralni podminky (souloz na verejnosti byla normalni treba i pred detmi) a o hygiene se nedalo mluvit vubec (zvireci kozesiny plne vsi a podobne). Nezastavam se jich, jen… jsou to taky lidi a chteji uzivat, ne prezivat. S tim souvisi i zavislosti, kdyz je nekdo zavisly, nechame ho umrznout venku (kvuli alkoholu) a dalsi moralni otazky typu, nechce se mu ani vyvezt smeti, tak at tu nebydli a jde pryc. Telesne tresty jsou zakazane, jak ho prinutit prijemnou konverzaci? Nebo nejhorsi otazka ze vsech: nema ani 20 korun na nocleh, tak at sem neleze… Nema zde trvaly pobyt (protoze kvuli tomu, ze se stydi za svuj stav =ukazat se pratelum a znamym na oci =opustil rodne mesto), tak ho nemuzeme vubec pustit dovnitr. At umrzne. A to uz nema nic s alkoholem, ale s blbosti uredniku, kteri pisou vyhlasky.
To neni blbost urednika. Urednik resi problem lidi, kteri ho plati. A problem tech lidi neni to ze bezdomovec nema kde bydlet. Ten problem je ze bezdomovec je na ulici. Takze cilem vsech techto opatreni je dostat bezdomovce z nadraznich hal a jinych zarizeni, jejichz ucel umi bezdomovci solidne znehodnotit. Napr. cekarna v Ostrave-Svinove se v noci meni v nocleharnu a lide, kteri plati a udrzuji svymi penezi zarizeni v chodu, ji nevyuzivaji.
Netrva dlouho a urednik dojde k presvedceni, ze je lepsi poskytnout bezdomovci jine ubytovani, aby ho dostali z techto prostor. Jenze kdyz nechate u sebe prespat kohokoli tak nebude trvat dluoho a zacnou se vam tam stahovat bezdomovci z cele zemne. Takze date omezeni, ktere tomu zabrani.
Nejhodnotnější příspěvek – k zamyšlení:„pokud bude ubytování zajištěno
bezdomovcům,bude zajištěno i Vám“.
Bojím se spíše všehoschopných než bezdomovců.
Všehoschopní se nacházejí ve státních institucích,mezi politiky a
třeba i mezi našimi bližními – když Vám například zasáhnou do majetku
a Vašeho vlastnického práva,aby se obohatili,pak tací nebudou
nikdy bezdomovci a ještě budou odsuzovat neschopnost sociálně
slabých a vydávat se za dobré občany – toto je na diskuzi a né
ten nejslabší článek naší společnosti – tam se umí trefit každý.
Bezdomovci nemají žádnou moc – jíž by mohly občanům zasáhnout
do životů a ovlivnit zásadní věci ve společnosti.
Jestliže bezdomovec něco ukradne,pak to bude pivo,víno,jídlo apod.,
ale kdyby kradli jako ti s kterými mám zkušenost,pak by bezdomovci
byli integrováni do společnosti obratem a mohli si zaplatit i ten hotel.
Život je složitý a těžký a myslím,že bezdomovci neumějí se svým životem
zacházet,jinak by neškodili sami sobě – ať alkoholismem,drogou apod.
Slabší potřebuje vedení a o společnosti hovoří i to,jak se postará o ty
nejslabší.
Máme zaručenou rovnost před zákonem a přesto někteří odkupovali
byt za 300000,–Kč a jiní zaplatili za totožný byt 2000000,–Kč – většinou
mladší,kteří již neměli dekrety.A není to o trhu,ale to je na další debatu
a co se týče bytové politiky a sociálních bytů.
Že všichni máme stejné možnosti?Nesouhlasím.Beznohý nemůže
využít kariéru závodního běžce a tak bych postupovala až k předpokladům
sociálně a psychicky slabého jedince.Někdo neumí pořádně chodit,natož
aby stíhal běžící společnosti.
Neodsuzujme – buďme soucitnější a lidštější – to z nás dělá lidi.
Přečtěte si včerejší článek o bezdomovcích na SME.sk. Jeden tam prohlásil, že nějaký čas bydlel v košicích v zařízení charity, ale prý se tam k nim chovali jako k dětem, protože měli pořád nějaké zákazy a museli foukat do balonku, jestli nepožili alkohol. Ubytování za směšnou sumu za podmínku, že nebude opilý, ale ani to se mu nelíbilo. Upřímně řečeno – mě město tak nic nedá, naopak po mě neustále něco chce, platit za můj dům, platit za odvoz popelnici, dřív i úklid sněhu na chodníku, který nebyl můj – proč by se ostatním pořád mělo něco dávat z toho, co se ostatním vybere? Sociální spravedlnost ano, ale všeho s mírou. Zařízení pro bezdomovce je dost, jenomže jim nikdy vyhovovat nebude.
Ještě přidám pár citací z článku:
„Do charitatívneho zariadenia by už nešiel. „Býval som s chorou nohou v charite v Košiciach, ale po štyroch mesiacoch som ušiel. Správali sa k nám ako k deťom. Často sme museli fúkať a boli to samé príkazy a zákazy," sťažuje sa muž, ktorý je na ulici dva roky.“
„V Petržalke bezdomovci často prespávajú v odstavených autách a pod terasami panelákov. „Pomoc samosprávy odmietajú," hovorí hovorca miestneho úradu Ľubomír Andrassy. Ešte v piatok im zamestnanci úradu rozdávali deky, papuče a pred najmrazivejšími dňami aj informácie.“
A co jako cekate? Ze dostanou hotel? Prijdou Opili a vsechno zdevastuji aby se to mohlo opravit pro dalsi „nalet“ opilcu? Od lidi, kteri nic nemaji si asi tezko pak neco vezmete jako nahradu skody. A kdyz to vezmem z opacne strany, prijde vam, ze snad pracujici lide s ubytovanim se nemusi ridit zakazy? Kazdy den musi do prace ve stanoveny cas a odpracovat urcity pocet hodin. Musi platit socialni a zdravotni pojisteni, musi platit svoje zavazky (pujcky, hypoteky, najmy, sluzby…). Musi dodrzovat zakony a narizeni. Pokud chteji vyuzivat nejakou sluzbu, musi respektovat jeji podminky (MHD a jizdu s jizdenkou napr). To, ze bezdemovci, kteri chteji bydlet musi dodrzovat striktni podminky mi prijde jako naprosto relevantni! Jak jinak se maji naucit rezimu jako ostatni? Vzdyt ten kdo je na ulici nemusi prece vubec nic…
Pokud cerpate z udaju ankety, opravdu si myslite, ze hlasuje kazdy ctenar? Take hlasujete v kazde ankete, kterou zahlednete? Proc by se meli ctenari domnivat, ze bezdomovci usilovali o to, aby takhle skoncili? Treba se domnivaji, ze nedostatecne usilovali o to, aby tak neskoncili.
Souhlasím. Poznala jsem kdysi jednoho bezdomovce, který alkoholu neholdoval. Byl to ten případ, kdy se chlap ocitne bez domova, ne úplně vlastní vinou - rozvodem. Přišel o všechno. A protože nebyl ani vyučený, bylo pro něj těžké sehnat práci, když tak jen příležitostní. Pak se k tomu objevila srdeční nemoc a bylo vymalováno. Nebyl schopen pracovat, prodělal několik srdečních infarktů. Jedna známá mu pak poskytla azyl. Toho si však už moc neužil. Po posledním infarktu zemřel. Byl to moc hodný člověk se zlatým srdcem a pokorou, která dnes spoustě lidí chybí. Pravda, taky mne rozčilují individua u supemarketů, kteří po mne loudí drobné a táhne z nich jak z vinného sklípku. Ale jeden bezdomovec kdysi změnil můj pohled na tuto problematiku. Kontrolní otázka: Už jste spatřili bezdomovce romského původu? Já ne. Ty naše společnost dokáže udržet pod střechou. Proč tedy ne ty ostatní?
Nechci znít jako rasista, ale zatím jsem se v Praze setkal s podvodnými prodejci Nového Prostoru pouze z řad našich romských spoluobčanů.Vyznačují se tím, že zásadně chodí pouze s jedním číslem výtisku v deskách (teď v prosinci i bez onoho CDčka) a říkají: „Přispějte, nebo mi dejte 10 korunek i bez časopisu.“ Nejsou vůbec označeni jako prodejci a takto „žebrají“ v metru i ve vagonech… a když jim řeknete, že nejsou akreditovaní prodejci, tak vám vyhrožují násilím a sprostě nadávají… Krása…
Ony hlavně tyhle „bezdomovecké časopisy“ jsou podvod samy o sobě. Původně měl název Patron, pak se objevily podobné, nyní jsem zaregistroval jen ten Nový prostor.
Fígl je v tom, že ten časopis stojí (nebo aspoň stával) 20 Kč s tím, že ten bezdomovec dostane 10 Kč. Jenže vezměte si, kolik stojí časopis (nebo, vzhledem ke kvalitě tisku spíše noviny) podobného rozsahu. A i jejich distribuce není zdarma, platí se obvykle 1/3 z ceny (bráno v případě distribuce klasickým prodejem). Jenže tyhle „běžné“ časopisy musí zaujmout, musí mít zajímavý obsah, který není zdarma. Lidé jsou motivováni k jejich koupi obsahem, co v časopise naleznou. Ne tak časopisy bezdomovecké – ty se kupují z důvodu snahy někomu pomoci. Vydavatel tak má za mírně vyšší náklady (místo 33 % z ceny dá 50 %) zajištěn odbyt za vyšší cenu od čtenářů, kteří kladou minimální nárok na obsah. Předpokládám, že i remitenda bude nižší (doku se to neprodá, nevydáme další číslo; klasické časopisy musí vycházet v pravidelných intervalech a remitenda je obvykle dost vysoká, někdy i přes 50 % ). Docela super business plán :D
pracuji, bydlim v byte po rodicich. Muj prijem je takovy, ze si muzu bokem odlozit cca 2000 mesicne. Ale: do prace se dostanu jenom autem, vetsinu uspor pozerou soucastky a servis. a za 2, mira uspor je tak mala, ze v pripade ztraty zamestnani jsem do 2 mesicu v dluzich, pak uz jen rychle prodat byt(za nizsi cenu, smozrejme), protoze jinak … exekuce a nabali se pravnici a vam nezustane z milionove hodnoty bytu nic. Dnes je doba tak na hrane, takze jsem toho nazoru, ze staci OPRAVDU MALO, a jste pod mostem. Nepiju, neourim, a netroufam si zalozit rodinu. Nemam (financni) sanci jit na vysokou skolu a zlepsit tak momentalni situaci.
Ja si myslim ze zato nemohou ,kdyz kazdy je soudi da si ruku na srdce a vzije do jejich situaci tak vim ze se mu v ocich zaslzi .Kdyz zjisti jak zijou ,Nemam rad kdyz lide se knim chovaji jak ke kusu hadr , Jsou to lide kteri zivot tesky musi zit ,ja preju tem lidem kteri one mluvy povrchne aby si to samy vyskouseli jaky je drsny zivot a preju abi si to vyskousel i prezident teto republiky a poslanci .Kdyz umnely tuto republiku zadluzit a pikaj za to nevynne lide
Po/vyuzivat internet zjevne dokazete/umite. Na internetu je dostatek informacnich zdroju, publikaci [zde mam na mysli ty volne dostupne], ktere Vam poskytnou dostatek vzdelani i bez navstevy vysoke skoly. Taktez existuje neco jako dalkove studium, event. individualni studijni plan, kdy si v podstate stanovite sam [samozrejme za urcitych zakladnich podminek], za jak dlouho/jakym tempem vystudujete – pri vasem soucasnem zamestnani [nepredpokladam, ze jste v praci 16h denne; vlastni rodinu nemate]. Dle urovne vaseho prispevku si myslim, ze jste dostatecne inteligentni na to, abyste uspesne dostudoval, pokud opravdu o to budete stat. Na webech vysokych skol je dostatek informaci, pokud ne nebo se spatne dohledavaji, stale jeste jsou tam i kontakty, kam muzete smerovat svoje pripadne dotazy bez nutnosti si vyhrazovat extra cas na navstevu napr. studijniho oddeleni apod.
Něco jak tu bylo za první republiky. Někteří z nás ještě pamatují pionýrské tábory. Pravidelný denní režim spojený s výukou tábornických dovedností a relaxací.
Byl bych pro vytvoření zákona o potulce a prostě bezdomovce bez trvalého bydliště registrovat na adrese takových to sociálních táborů a v případě jeji „přemnožení“ je tam tak podle zákona na 14 dnů přivřít. Tam by museli jak na vojně dodržovat denní režim a hygienu a současně se i znovu učit hygienickým návykům, žiivotu v občanské společnosti a případně i jednoduchým pracím s tím, že by zde měli i nabídky na pracovní místa vytvářená obcemi či pracovními agenturami s možností ubytování. Po čtrnácti dnech by měl každý mít možnost odejít, s tím, že tábor by byl každého bezdomovce takovým zázemím. No a pokud by jej nebo ji policie zase přivřela skončili by znovu na 14 dnů v táboře. Třeba dnes je k dispozici aréál pro utěčence ve Vyšních Lhotách a nebo ještě i některá bývalá kasána. Proč toho nevyužít a pomoci tak některým, kteří se bez pomoci z bezdomovectví nejsou schopni sami vyhrabat.
Někdo si za tuto situaci může sám, někdo ne. Stačí být dlouhodobě nezaměstnaný. Z dávek ani z podpory rodinu neuživíte. Abyste dětem mohli dát najíst, tak přestanete platit nájem, elektřinu, plyn atd. Pak vás vyhodí na ulici. Vy nikoho nezajímáte. Pokud máte nezletilé děti, ty vám odeberou, dají do ústavu a vy se můžete jít zhoupnout na provaze. Ať žije humanitní společnost.
Domovské právo bylo souborem práv a povinností, které občanu s domovským právem umožňovalo např. volit, být volen a v případě krajní nouze měla obec (město) povinnost obyvateli obce s domovským právem pomoci. Dnes náš právní řád DOMOVSKÉ PRÁVO sice nezná, ale zná PŘIHLÁŠENÍ K TRVALÉMU POBYTU. Řekl bych, že domovské právo je tu jen přejmenováno na trvalý pobyt. Pokud tedy je občan hlášen v nějaké obci k trvalému pobytu, třeba jen na ohlašovně úřadu, pak má – podle mého mínění – nejméně tak široká práva ve vtahu ke své obci, jako je měl ve své obci člověk, s domovským právem v ní.
Podle mě není pravdou, že dnes schází právní rámec k tomu, aby se obec o svého občana (s trvalým pobytem) mohla postarat. Zákon č. 128/2000 Sb. (o obcích) v § 35 druhé a třetí větě odst. 2 říká:
„Obec v samostatné působnosti ve svém územním obvodu dále pečuje v souladu s místními předpoklady a s místními zvyklostmi o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů. Jde PŘEDEVŠÍM O USPOKOJOVÁNÍ POTŘEBY BYDLENÍ, OCHRANY A ROZVOJE ZDRAVÍ, dopravy a spojů, potřeby informací, výchovy a vzdělávání, celkového kulturního rozvoje a ochrany veřejného pořádku.“
V předchozím odstavci uvedené právní ustanovení dostatečně umožňuje obecní samosprávě ( Zastupitelstvu obce), postarat se o svého spoluobčana, když tento nemá žádného přístřeší, čímž je logicky vážně ohroženo jeho zdraví a bezpečnost. Tam, kde se o lidi bez přístřeší zastupitelé obcí a měst nestarají, porušují – domnívám se – slib jimi po volbách složený,.který zní: „Slibuji.věrnost.České.republice..Slibuji.na.svou.čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce (města, městyse).a.jejích.(jeho).občanů.a.řídit se Ústavou a zákony České republiky.“
Jeden homeless stoji danove poplatniky v Britske Kolumbii (stat v zapadni Kanade) 55 tisic dolaru.
Jen pro porovnani: prumerny prijem DOMACNOSTI ve Vancouveru (nejbohatsi a nejvetsi mesto v Britske Kolumbii) je 57 tisic … V jinych mestech je to (i vyrazne) mene.
http://www.canada.com/…l/story.html?…
http://en.wikipedia.org/…ish_Columbia
Dobrý den vážení,
chci se jen podělit o svou zkušenost.
Pocházím z malé vesničky z Moravy, kde bezdomovectví je málem trestný čin a ostuda, bezdomovec se zde stává NEŽÁDOUCÍM elementem vhodným k likvidaci .
Žila jsem bezmála třicet let v Praze, a za tu dobu jsem stačila postřehnout, jak to tam funguje, alias "Jak se stát rychle a efektivně bezdomovcem ".
Ano, stačí chyba v nějakém úřednickém či inkasním systému, nedoručený důležitý dopis, vykradená poštovní schránka, chyba poštovních úředníků a jiné podobné situace. Odložení uvedení na pravou míru těchto "kixů" z jakéhokoliv důvodu může mít za následek až zabavení a vyhazov z bytu.
Není pravda, že úplně vždy je celá vina na straně vyhazované osoby. Jenom ta práce, dokázat a napravit chybu, jejíž následkem je ztráta bydlení, je někdy neskutečně náročná, komplikovaná, vyčerpávajicí, mnohdy bez efektu.
Pokud je (a tady už nazývám budoucího bezdomovce OBĚŤ) slabší kus, přinutí jej mašinérie vzdát se bydlení, odejít z domova, ukončit tahanice, donkichotský boj s větrnými mlýny.
Taky bych zde uplatnila pořekadlo "Lehce nabyl, lehce pozbyl" . Ze své zkušenosti si myslím, že jsou to ponejvíce stárnoucí majitelé bytů zděděných po předcích, přidělených městem či státem, či já nevím jak se to dřív dělalo, ale takový osamělý člověk žijicí v duchu doby před třiceti lety už těžko kdy nového bydlení nabude. Zůstává na ubytovnách a podobně.
Mám i podezření, že zde existuje jakási bytová mafie, která má v hledáčku osoby, jenž by mohly uváznout v jejich sítích.
A když slyším v kauze H-SYSTEM "že nejde o lidi, kteří jsou neplatiči, jde o spořádané nájemníky" - čerti by mě sebrali.
Pokud někdo totiž bude mít zájem, ze spořádaného nájemníka (potencionální oběti), je bezdomovec raz dva než se nadějete.
Doufám, že ti, kdo z toho profitují, přispívají organizacím, jenž pracují se zlomenými lidmi-bezdomovci.
dekuji za pozornost Kacenka