Otázka zní jinak: proč bych měl současným důchodcům platit jejich relativně vysoké penze, když sám takovou nedostanu a musím si (vedle vysokých odvodů současným penzistům) navíc sám spořit?
Z průměrné mzdy jde na sociální pojištění 13 tisíc měsíčně!
Kdybych si tyto prostředky mohl 40 let investovat (např. do ETF na SP500), tak jdu do penze jako těžký milionář. Místo toho ale dostanu směšnou státní penzi.
1. Nezáviď.
2. Otázka sice zní, kolik, kam a jak spořit, ale za 20 let se toho stane... To se x-krát změní zákony, může přijít povodeň, celosvětová pandemie, nedejbože taky válka... Můžete klidně spořit nebo investovat, ale k moci se může dostat parta dobrodruhů a veškeré spoření nebo nahromaděný majetek může jít do kelu. Ani nemovitosti si nemůžou být jistě, když přijde parta závistivců a začne znárodňování.
3. A včil, parde, mudruj.
ZNOVA SE PTÁM SPECIÉLNĚ VÁS CO JSTE VYBUDOVALY ? ABY JSTE TĚŽILY Z VÁMI VYBUDOVANÉHO ? ZHOLA NIC PROTI NÁM MLASKAJÍCÍM DŮCHODCŮM . Tedy nevidím důvod aby jste mlaskaly taky , takže VAŠE hloupá závist vás už nyní dohání a až vás předběhne budete rád za skývu okoraleho chleba co vám pohodí potomci švábů lejen timermaců , které dneska obdivujete jen škoda že už to neuvidím opravdu škkoda
nevím na kolik jste schopen pochopit KOLEKTIVNÍ práci ze které mají užitek VŠICHNI , ale tak to za mějch dobrechj časů chodilo . A tuhle písničku znáte : ten dělá to a ten zase ono a dohromady uděláme moc , že neznáte , škoda zde jsem okamžitě u vás pochopil že jste rozený kapitalista hamty hamty ať mám víc než tamti , jenže má to háček a tím je vykořisťování člověka člověkem a vy vždy budete na té horší straně . Dneska jsem skutečně rád za tohle téma . Spořte si jen si spořte oni už vám po dvceti letech škudlení a odříkání vysvětlí že to bylo zbytečný a jakk říká císař SCHVAB nikdo nebude nic vlastnit avšichni budete šťastní . Děkuji redakci že mi z vás udělalo boxovací pytel aspoň si rychleji zvyknete na rány osudu a že jich bude na to vemte mlaďoši JED
ALE POSTAVILY a do dneška stojí a dávají zisk nebo snad ne ? Pořád čekám jak mi napíšete kterak jedete na 105% a je na co pohledět se zalíbením , nějakou tu přidanou hodnotu odvedené práce . Nemusíte poukazovat na dálnice postavené tempem 0,7km za rok a ještě se vlnící s tímto tempem ptřebná dálniční sít prý má být dostavěna v 2457 gratuluji odkaz na hlášku někde běhá po netu hledejte pana Jana Skalického do 2457 to najdete
29. 3. 2023, 11:28 editováno autorem komentáře
zda byl Stalin hrdina je na posouzení Rusů mě je to fuk stejně jak šéfování koloniím Winstona Churchila kdy za jeho vlády zahynulo až 5 milionů Bengálčanů hlady , kterým sebral obilí . Mě zajímá moje vlat . A fakta nepopřete ony ty elektrárny , přehrady byty stojí dodnes že ? takže končíme tuto debatu . Vyzval bych vás na souboj rozumu a faktů leč slovy klasika NEJSTE OZBROJEN tak baj baj stracená generace zadlužených moderních otroků .P.S když hezky poprosíte napíši vám kolik bude činit můj hornický důchod už ho znám je to víc než několik desítek tisíc. Hezký den přeji
VY nebudete mít ani započítané školy k důchodu to nebudete mít vážení mladí a ještě jednou CO JSTE SI ZVOLILY TO MÁTE , já volím SPD ale to vy stejně nepochopíte vám totiž chybí kritické myšlení ,analýza dané věci ,selský rozum , obyčejné počty že 1+2=3 nevidíte totiž do budoucnosti a neumíte si spočítat pro a proti , jen vyřváváte a skutečně natahujete pracky jenže tu máš čerte kropáč to se soudruhovy kkapitalistovi nelíbí a tak vás bude odírat a odírat skoro hladový a zadlužený dav se lépe ovládá
Vy fakt máte pocit, že se u más mají důchodci "královsky", jestliže pod hranicí chudoby v polovině roku 2022 žilo v ČR 14 % obyvatel (na konci května dokonce 17 % obyvatel - podíl klesl díky lňské valorizaci důchodů) a dalších 10 % bylo jen těsně nad hranicí chudoby, přičemž polovinu z obou skupin tvořili lidé nad 65 let, tedy důchodci?
Neříkám, že se všem žije špatně, ale v r. 2020 bylo pod hranicí chudoby 28 % samostatně žijících důchodců a 13 % žijících v domácnosti s další osobou, přičemž během r. 2022 se ten počet výrazně zvýšil (uvádí se, že u těch samostatně žijících to je až 43 %). U těchto věcí jsou jakékoli "průměry" (a často zavádějící "statitiky" politiků) velmi zjednodušené.
Průběžný důchodový systém je nespravedlivý, ale to všichni vědí.
Ti takzvaní "dojiči socializmu" proplouvali životem, aniž by se nadřeli a mají teď skvostné důchody, mnohem vyšší, jak dnešní pracující lidé.
Dělnická třída, co vytvářela hodnoty, ale měla smůlu, že byla mizerně placená, tak ta dnes živoří s nízkými důchody.
Stávající pracující generece to odnesou, protože musí nejenom platit dnešní důchodce, ale musí si spořit i sami pro sebe. Ti bohatší to zvládnou. Ale co ti, co díky nízkým mzdám nemají šance si naspořit těch 10 milionů, co budou v 65 letech potřebovat.
Sebrat teď peníze důchodcům nelze, oni již nemají žádnou šanci si vydělat nové peníze = musíme je platit. Otázka je jak moc. Mají brát více, jak pracující lidi?
A jak vyřešit důchody do budoucna? Má být minimální důchod ve výši minimální mzdy, aby důchodce nezemřel hlady? Pro dnešní mladé do 30 let asi ne, ti mají čas si něco naškudlit. Ale co padesátnící a starší, ti už moc času nemají a prostředků na naspoření si také ne.
Vážně to žádné vládě nezávidím. Tohle je obrovský problém a každá vláda kolem něj stále jen přešlapuje a nechce do toho říznout, protože se to rovná konci té vlády a nezvolení na další období.
V jednom se asi všichni shodnou, důchodová reforma bude bolet. jen je potřeba najít řešení, které bude bolet nejméně.
To nemá dobré řešení. Bohužel nejen, že tu nemáme důchodovou reformu, situace se stále dál víc a víc zhoršuje.
Stačilo by si vyčíslit implicitní dluh povinného Ponziho schematu - kolik se slíbilo, že se vyplatí současným i budoucím důchodcům. A tento dluh se navyšuje prodlužující se délkou dožití, valorizací o inflaci i valorizací o část nárůstu mezd.
Pro začátek by stačilo ukazovat kolik zhruba činí aktuálně dluh důchodového Ponziho schematu...
Já zde vidím jediné řešení, výše důchodů se bude vyvíjet dle vybraných peněz na důchodovou daň, postupné rušení výjimek (jako prezidenta, důchodců, ale i náhradních dob). A především dlouhodobý plán snižování povinných plateb, aby řekněme za 50 let byl důchodový Ponziho schema čistě dobrovolné.
Nerealistické a čím dál víc nerealistické... Prostě to budeme provozovat dál a dál, až ten systém nějak vyhnije "velkolepým" kolapsem.
ne se vším s vámi souhlasím , ale budiž . Vyjádřit se chci hlavně k vládám že nikdo do toho nechce jít . Důchodový systém se měl přepracovat v době kdy zdy byly majetky a bylo z čeho „privatizovat" dnes by bylo vše dávno vyřešeno jenže na to tehdy nebyl čas muselo se shasnout aby se zde vytvořila vrstva zbohatlíků sen pana Klause a jeho suity tam bych hledal NEJVĚTŠÍ PŘÍČINU a ne v závisti kolik že toho důchodci dneska odčerpají . A příkladů jak na důchodový systém je ve světě dost a dost dokonce máme i svoje experty z makroekonomiky jenže je nikdo neposlouchá
mojí tak to sotva , já nestál na václaváku a zhlouple nevyřvával ať žije kapitalismus , já byl na dědině a žasl jak rozežraný a opilý lid toužil po kapitalismu a rovných příležitostech . No a nikdo z nich nedával asi pozor ve škole když jim soudruh učitel tloukl do palic že co sebou kapitalismus přinese chystaly se veliké změny jenže postupně , ale zblblý lid to chtěl HNED no tak to dostal jenže bez socialistických prebend ! Okřídlená hláška přisuzovaná Štěpánovi (nikdy ji neřekl) „budete otroci ve vlastní zemi trdivě dopadla na zblblíky" tak vo co gou
karl59: ano, nejvhodnější okamžik pro důchodovou reformu jsme prošvihli, ale to bylo před 30 lety. Neříkejte mi, že od té doby tu nebyla možnost do toho říznout. byla, bolelo by to, ale mnohem méně než dnes. Každá vláda ten bolák raději obešla, než by se k němu postavila čelem.
Ano, návrhy jsou, od odborníků, ale všechny říkají, že to bude bolet. proto se k tomu nikdo nehrne. A říkají si, až to celé zkolabuje, my už budeme za vodou, tak dělejme mrtvého brouka.
Já už tedy na státní důchod nespoléhám, snažíme se zabezpečit sám.
samozřejmě máte pravdu , ale neudělalo se to ani tehdy ani teď brečíme nad rozlitým mlíkem . Poslechněte si pana Karla Janka makroekonoma nevidí to zase tak móc černě i návrhy má mého pohledu laika docela zajímavé : https://svobodne-radio.com/2023-02-13-studio-beta-karel-janko-patologie-rozpoctu/
Dělnická třída byla mizerně placená? To jako za bolševiků? Buď o tom nic nevíš nebo máš Alzheimera. V r. 1983, kdy jsem nastupoval jako strojař konstruktér za 1850 Kčs brutto, měl pologramota házející vidlema balenou u finišeru 4 tisíce čistého... Všechny kvalifikované dělnické profese na tom byly podstatně lépe než vysokoškoláci.
Nástupní plat 1850 Kčs brutto byl v r. 1983 docela hezký :-). To bylo skoro 2/3 průměrné mzdy :-D. Jinak ty 4 kk čistého fakt nebyla běžná dělnická mzda. Ve stavebnictví byl v té době v ČR průměr kolem 3200 Kčs brutto. A že to u té "balené" u finišeru mohly být peníze lepší, to asi jo. Jde o to, za jakou cenu. Fyzicky náročná práce ve stíženém prostředí, jedovaté výpary.... Celkem jistě tam byly příplatky, práce v úkole a normy postavené na používání ochranných pomůcek.
Já v té době pracoval v Agrochemickém podniku a někteří "kluci", tehdy mí vrstevníci, kteří pracovali v ochraně rostlin (hlavně postřiky), měli v sezóně výdělky, o kterých jsem si já i s dvanáckou třídou THP mohl nechat jen zdát. Ale často za cenu riskování a nedodržování bezpečnostních předpisů. Důchodu z asi osmi se dožil jen jeden.... A u těch, co dělali s balenou, to asi bylo podobné.
Sice se kradlo, ale v malém. Kdo mohl, trochu si přilepšil, ale byly to jen drobné. Nevím o nikom, kdo by si za nakradé pořídil např. domy v USA či skoupil doly. Dnešní nejmenovaný miliardář za socialismu seděl za zpronevěřené peníze v samoobsluze, kde dělal vedoucího. Jak se takový člověk mohl stát miliardářem, když se za kapitalismu nekrade? A není sám. Zbohatlíků máme v našem státě nadprůměrné množství.
Píšete tu tak trochu nesmysly, pane, i když ten zřejmě "starodůchodce", na kterého reagujete, je také mimo mísu.
Nicméně, doporučuji vzít v úvahu, že nadpoloviční většina dnešních důchodců má z období "reálného socialismu" zhodnocené výdělky jen za cca 4 roky, a zbytek připadá již na "porevoluční" období. Ti co měli možnost si "kolektivně nakrást" už většinově čichají k fialkám zespodu :-).
A pokud se týká toho "dělání tak na 30 %", zažil jsem oba režimy, ten přechozí, pravda, poněkud kratší dobu, ale nemohu říci, že by se dříve či naopak nyní dělalo všeobecně méně.
Po r. 1990 je to jen větší stres, menší jistota udržení zdroje obživy a větší tlak na výkon, pokud jste v nějaké významné pozici. Ale na druhé straně se lépe daří různým šíbrům a lemplům relativně dobře proplouvat systémem a "parazitovat". Za socíku byl o nich větší přehled, a museli mít trošku větší "kvalifikaci" a schopnosti.
budovali jsme za peníze a odváděly peníze jednoduché počty má dáti dal , komunizmus zde nikdy nebyl a to vaše hlava nepochopí byl zde socialismus a pokud mluvíte o devastaci tak ano dvestujete to tady děsivě viz na ornici postavené montovny haly sklady soláry , vybíjení skotu nehnojení půdy , hlubokou orbu jsem už neviděl celá desetiletí , postřiky šíleného složení , roundapy rozstříkané kam se podíváš . Radši mlčte už tak jste se výše ztrapnil
Omyl, jde o peníze, které by zaměstnavatel ušetřil, kdyby mu stát nenařídil je odevzdávat na sociální politiku, protože si dovolil mít zaměstnance. Nikdy byste je nedostal, tedy ani nemohl investovat na důchod. Prostě pro zaměstnavatele vlastně jde o daň pro zaměstnavatele za práci zaměstnance.
29. 3. 2023, 17:43 editováno autorem komentáře
Protože z tétio daně pro zaméstnavatele máte určitý benefit v podobě nemocenské, vyšší invalidky, či důchodu, nebo podpory v nezaměstnanosti. Takže ano, teď slouží i Vám, ale kdyby se zrušila, tak vám je zaměstnavatel nedá. Snad víte, jakou mzdu máte ve výměru a kolik se na sociální sráží z této hrubé mzdy. A to byste mohl investovat. A snad byste stihl si nainvestovat dost i pro případ, že byste vy, či nékdo z vašich blízkých onemocněl jako mladý. Protože když se zruší tohle, musí se zrušit i vśechny sociální dávky. To jistě chápete.
Kolik moc zaměstnavatelů by ušetřené peníze dalo zaměstnancům odhadnete celkem jednoduše. Maximální možný příspěvek na "penzijko", který je pro zaměstnavatele uznatelný daňový výdaj (nejsou z toho také žádné odvody), a pro zaměstnance je to nedaňový příjem (za předpokladu postupného čerpání) je 4166 Kč měsíčně, respektive 50 tis. za rok. Reálně poskytovaný příspěvek na DPS je v průměru cca 850 Kč a na staré PP asi o stovku menší. Když na to příjde, tak zejména u zaměstnaců 55 - 60+ by na poskytnutí části prostředků místo mzdy v "benefitu" leckteří slyšeli, ale téměř se tak neděje. Takže těžko předpokládat, že by významnou část z té současné "sociální daně" (odváděné za právo využívat cizí práci) dostali zaměstnanci, jestliže ani dnes nedostávají to, co by dostávat mohli.
"Směšnou státní penzi" ovšem dostávají i asi tak 2/3 dnešních důchodců v poměru k tomu, co do systému odvedli (na důchody předchozích generací, ale také na současné invalidní a pozůstalostní), což je dáno nastavením výpočtu důchodu, respektive tzv. solidaritou a redukční hranicí.
Příklad pro dobu pojištění 46 roků a různý osobní vyměřovací základ (OVZ), kterým je průměrná měsíční mzda od r. 1986, respektive od 19. roku věku, přepočtená koeficienty růstu mezd na současnou hodnotu peněz:
OVZ = 17743 Kč => důchod = 16283 Kč
OVZ = 27743 Kč => důchod = 18077 Kč
OVZ = 37743 Kč => důchod = 19871 Kč
OVZ = 47743 Kč => důchod = 21665 Kč
Ten počáteční OVZ ve výši 17743 Kč byl zvolen proto, že to je letošní tzv. redukční hranice, do které se hodnotí "průměrný výdělek" celý. Nad tutou hranici (o pouhých 443 Kč vyšší než je minimální mzda) se při výpočtu důchodu hodnotí jen z 26 %. Tedy zjednodušeně, to co vyděláváte (v dnešní hodnotě peněz) nad cca 18 tis. Kč se na důchod hodnotí jen z přibližně 1/4.
Jen pro zajímavost, čistá mzda ze 17743 Kč je 15690 Kč, důchod je tedy vyšší. A z minimální mzdy (17300 Kč brutto) je čistá mzda 15371 Kč, ale důchod ze stejného OVZ vychází 15977 Kč, tedy o 606 Kč vyšší.
Nemusím zdůrazňovat, že za člověka s výdělkem dejme tomu 37743 Kč (to je hodnota blízká současné mediánové mzdě muže) je měsíční odvod na důchodový účet cca 10570 Kč (zaměstnanec + zaměstnavatel) zatímco za toho s výdělkem 17743 Kč jen cca 4970 Kč. U toho "mediánového" tedy jsou odvody vyšší o 113 % než u toho nízkopříjmového ale důchod je vyšší jen o 22 %.
Problém tedy není jen v náhradovém poměru současných (průměrných) důchodů, versus budoucích, a financování těch budoucích, ale v extrémně potlačené zásluhovosti v neprospěch lidí i s pouhými "běžnými" výdělky.
Závěrem poznámka pro ty, co považují součané důchody za"luxusní", zkuste za ně žít s tím, že už si těžko něco někde přivyděláte. Ona to není zase takové legrace, a průměr je velmi ošidná veličina.
Já jsem, pravda, v důchodu dva roky a mám se dobře. Ale jen díky tomu, že bydlím relativně levně ve vlastním bytu (staral jsem se) a ve svých 66 letech si jsem ještě schopen poměrně slušně přivydělat. Otázka je, jak to bude třeba za 5 či za 10 let.
Těžko může chtít někdo po lidech, aby si spořili na důchod, když většina z nich bere podprůměrné mzdy a navíc panuje extrémní inflace - ani zkušení investoři netuší, jaká investice by jim inflační ztrátu pokryla. Běžný člověk zároveň odvádí daně všude, kam se podívá. Je to málo? Pro parazita, tedy stát, je všechno málo. Rozhazují peníze bez rozmyslu a zaplatit to mají ti nejchudší. Já už pro to mám jen sprostá slova.
Tady je toho hodně schnilého, ale že by to byly příliš vysoké důchody - nemyslím si.
Čtu názory a nestačím se divit. Uvědomujete si, že ty odvody na socalní pojištění, kde musí odvádét i zaměstnavatel mimo jiné, protože mu zaměstnanec odvádí práci, tak neslouží jako spoření na důchod, ale na sociální dávky? Tedy nejen na důchody dnešním důchodcům, což je vlastné nejštědřejší socalní dávka pro osoby, co pro vék již nemohou plnohodnotně pracovat, nastavená tak blbé, že mnozí z nich zaměstnání neopouští, ale plnohodnotně pracují, tedy pobírají jak dávku, tak mzdu za plný pracovní poměr, ale i na rodičovské, invalidní důchody, nezaměstnané, a podobně? Kdyź nékdo v dětství onemocní, nebo v mládí, že by si našetřit, tedy nainvestovat nestihl, tak co s ním? Že by zastřelit, když jak vidím, moc lidí, co méli śtěstí, mu přispět nechce, raději by ušetřil peníze svému zaměstnavateli zrušením odvodů? :-)
Článek je nesmysl, mě nezajímá, kolik a jak dlouho si odkládat, ale kolik by měl člověk mít při odchodu do důchodu. Spořit si desetiletí peníze do fondů, které je jen znehodnotí, cestou rozhodně není, je lepší peníze utrácet na řešení vlastních problémů: rodina, děti, vlastní bydlení, vlastní podnikání atd. Pokud člověk řeší celý život odpovědně finanční otázky a naakumuluje určitý majetek, tak důchod nebude problém.
Kdo nás (mne už ne ale mé potomky) ochrání před podobnými fondy?
Vážený kliente.
Dnešním dnem jste dovršil zákonem stanovenou věkovou hranici k odchodu do důchodu a můžete si u našeho fondu zažádat o výplatu své penze. Bohužel vám musíme sdělit nepříjemnou skutečnost.
Vzhledem k nešťastným investičním rozhodnutím manažerů, kteří již v našem fondu nepracují, je v současné době na vašem důchodovém účtu 0,00 Kč (slovy nula nula nic).
Dále dlužíte našemu fondu poplatky za správu vašeho účtu ve výši 125 785 Kč.
Tuto dlužnou částku uhraďte do sedmi pracovních dnů na náš účet, v opačném případě bude váš dluh odprodán exekutorské firmě.
Náš fond vám tímto děkuje za projevenou důvěru a za to, že jste si naším prostřednictvím celý život spořili na svoje spokojené stáří.
S pozdravem
Jednatelé penzijního fondu Jistota a spokojenost a.s. (v likvidaci)
Jaryn Drabek ml. v.r. a Miro Calusek m.l. v.r.
Seychely 25.8.2060
Je někdo v tom CYRUSu normální? Zřejmě ne. Před inflací "stačilo" investovat 3-4.000,- měsíčně, což bylo na obyčejného člověka hodně. Protože to je 8 tisíc na rodinu, prostě blbost. A teď už 8-9.000,- ? Pro koho to píšou? Myslím si, že bohatí lidé mají své finanční poradce, na to nepotřebují web Měšec.