Hlavní navigace

Klid před bouří? Opravdu?

Lukáš Popelka

Závěr týdne, závěr prázdnin a možná také závěr slepého optimismu? To vše jsou jmenovatelé dnešního dne. Páteční obchodování zahájily evropské trhy velmi drobným nárůstem.

 Index DAX otevřel těsně pod úrovní 9.500 bodů a během dopoledne dokázal tuto úroveň i lehce překonávat. Od denního maxima 9.518bodů (+0,4 %) však index DAX kontinuálně odklesává až na úroveň  9.370 bodů (-0,95 %). Tématem dne je jednoznačně situace na Ukrajině, kde se po údajně pozitivním jednání mezi ukrajinským prezidentem Poroschenkem a ruským prezidentem Putinem situace opět značně vyhrocuje. Aktivita Ruska na Ukrajině stále sílí, ovšem západní země tuto skutečnost kvitují přiostřenou rétorikou a hrozí dalšími sankcemi. Prezident USA Barack Obama dokonce prohlásil, že Rusko je zodpovědné za násilí na Ukrajině.

Je to něco překvapivého? Podle mého názoru ne. Obhajovat přítomnost ruských vojáků na ukrajinském území tím, že je to dobrovolný způsob, jak tráví dovolenou, považuji za absurdní. Více mě ale překvapuje poněkud pomalá a neochotná reakce investorů na tyto negativní zprávy. Před koncem obchodování se evropské indexy stále více červenají, což před dlouhým víkendem považuji za zcela opodstatněné.

Americké indexy dnes zatím nepředvádějí nijak zajímavý vývoj a index S&P 500 se pohybuje kolem včerejších zavíracích hodnot – 1.995 b. (-0,07 %).

Na poli korporátních zpráv dnes mnoho českých investorů očekávalo výsledek jednání mezi společností NWR a jejími věřiteli o schválení plánu restrukturalizace. Akcie NWR dnes zavírají na ceně 3,10 CZK (+5 %) a pozitivně tak oceňují skutečnost, že schválení restrukturalizace prošlo. Budoucnost společnosti je však stále nejistá.

Světové indexy se dnes vyvíjejí takto: DAX – 9.391 b. (-0,75 %), EuroStoxx50 – 3.149 b. (-0,54 %), S&P 500 – 1.996 b. (-0,02 %), PX – 980 b. (+0,42 %).

Našli jste v článku chybu?