Hlavní navigace

Kdy skončí „nekončící“ růstová rally?

Michal Přikryl

Dlouhodobá „masáž“ o tom, že je dobré investovat do rizikových aktiv, funguje a investoři se tak zatím k velkým výprodejům před koncem roku nechystají.

Doba čtení: 1 minuta

Evropské trhy sice v pátek nenavázaly na čtvrteční optimismus na US trzích, přesto si opět mírné zisky připsaly. Dlouhodobá „masáž“ o tom, že je dobré investovat do rizikových aktiv, funguje a investoři se tak zatím k velkým výprodejům před koncem roku nechystají.Naopak, jakoukoliv korekci využívají k nákupu. Tato situace bude pravděpodobně pokračovat do doby, dokud investoři budou vnímat snahu centrálních bank, udělat vše pro to, aby ekonomika rostla.

Poslední růst amerických trhů je toho důkazem. Rozhodnutí senátního bankovního výboru, který schválil nominaci Janet Yellenové na budoucí šéfku Fedu, pomohlo růstu akciových trhů. Yellenová je velkým zastáncem kvantitativního uvolňovaní a v čele US centrální banky bude nadále prosazovat uvolněnou měnovou politiku. Investorům lze tedy poradit, aby se prozatím řídili osvědčeným burzovním pravidlem: „Trend is your friend“.

dan_z_prijmu

Z Evropy stojí za zmínku data o růstu HDP z Německa, která byla v souladu s očekáváním. Německé HDP mezikvartálně vzrostlo o 0,3 % s tím, že růst byl tažen zejména domácí poptávkou.

Pozornost investorů si ovšem zaslouží i Řecko. Podle MMF má tato země v současnosti dostatek hotovosti a nemusí tak řešit akutní problémy s financováním. Na druhou stranu se zástupci Troiky zatím nedohodli na uvolnění další části pomoci. Kontrola se protahuje a údajně se řeší „velmi složité otázky“. Vzhledem k tomu, že problémy v Řecku nejsou aktuálně nejdůležitějším tématem, které by trhy zajímalo, investoři tyto zprávy víceméně ignorují.

Našli jste v článku chybu?