Zaměstnavatel se zbaví nepohodlného pracovníka, kdykoliv si vzpomene.
Jen ho to bude stát maximálné 5 měsíčních platů.
Po 20 - 30 letech loajální a poctivé práce pro firmu to může být pro slabší povahy na smyčku. Nebo na vražedný amok.
Zvláště když Vás vyhazuje jako personalista arogantní mladíček v obleku, co se zrovna vrátil ze zahraniční stáže.
Hnus.
Dobrý večer, "lelku", naprosto chápu Vaše rozhořčení, ačkoliv vězte, že se najdou mnozí, kteří budou vykřikovat, jak složité to má zaměstnavatel, proč musí být výpovědní doba 2 měsíce a odstupné ve výši nejméně 3 průměrných měsíčních výdělků..., jaké že jsou to přepjaté výhody a ochrana zaměstnaců a jak to má zaměstnavatel těžké. Já ovšem, jako právník, momentálně řeším případ neplatného rozvázání pracovního poměru právě pro nadbytečnost a - a to je jádrem mé reakce na Vaše stesky - mýlíte se, když si myslíte, že to probíhá takto, rozumějte aspoň takto. Zaměstnavatel zaměstnanci v předmětném případě účelově snížil plat, odebral mu všechny prémiové složky, čímž dosáhl snížení průměrného výdělku zhruba tak na 40 %, a proto zaměstnanec jakkoliv formálně dostane oněch 5 platů - fakticky čili ve skutečnosti dostane jen 40 % z 5 platů čili vlastně jen 2 platy... správně řečeno peněžité plnění ve výši odpovídající 2 průměrným měsíčním výdělkům. Co Vy na to? Ačkoliv v praxi na druhou stranu různé státní a polostátní molochy vyplácejí i odstupné ve výši 12, 16, 18 platů atp., ale to už je jiná kapitola. Stejně jako účelové navýšení průměrného výdělku mimořádnými odměnami (viz případ Nečasovy sekretářky, výsluhy policistů atp.) Už jsem jako právník zažil mnohé, ale občas i já zírám... Věřím, že mou otevřenost, když reaguji vpodstatě jako jakýkoliv jiný čtenář, oceníte. Pěkný zbytek dne!
Chci se zeptat, příteli dnes bylo sděleno,ze do dvou měsíců se ruší jeho místo, ale dostal na vyber. Bud muže podat výpověď, nebo jít v rámci firmy na pracoviště vzdálené 15km od stávajícího. Kde by vykonával tu samou profesi. Muže si toto zaměstnavatel dovolit? Pokud by přítel podal výpověď, náleží mu odstupné?
Děkuji
Dobrý den, mám takový dotaz: do naší firmy (s.r.o.) byl jmenován nový jednatel, ovšem co se tu teď děje, je hrůza. Propouští zaměstnance z důvodu nadbytečnosti, aniž by byla naplněna podstata, že je zbytečná jejich práce, kterou tito "zbyteční" zaměstnanci vykonávali. Tuto jejich práci kumuluje a vykonávají ji další zaměstnanci. Chtěla bych ovšem znát názor na situaci, kdy jsem obdržela příkaz jednatele o zrušení mé funkce k 30.9.11, výpověď pro nadbytečnost jsem zatím neobdržela. Práci na této pozici vykonávám již 16let a pan jednatel ji nyní chce "zrušit" a najmout soukromou "spřátelenou" firmu. Mám nějakou možnost či obranu? Děkuji, může se někam obrátit pro radu? Děkuji za váš čas Ivana
Mám dotaz . Jsem v pracovní neschopnosti už 10 měsíců . Lékařka mi řekla , že už mě musí uschopnit . Já sice do práce nastoupit musím , *ale * pokud budu chtít dát výpověď ze zdravotních důvodů , může mne zaměstnavatel propustit druhý den : Jinou práci pro mne nemá . Já bohužel tu práci fizicky nezvládnu . Děkuji za odpověď .