Hlavní navigace

Kdo chvíli stál, stojí opodál

11. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Indexy zámořských trhů včera zakončily obchodování největším poklesem za poslední 2 měsíce (index S&P 500 odepsal 1,7 %)

Za běžných okolností by se dalo očekávat, že evropské indexy na vývoj v Americe budou navazovat, ovšem současná situace v Evropě je běžným okolnostem na hony vzdálená. Německý index DAX dnes výrazně roste a reaguje tak na pozitivně laděný proslov šéfa ECB Maria Draghiho. Draghi se ve svém projevu silně zastával kvantitativního uvolňování a naznačil také ochotu zvyšovat výhled růstu HDP pro eurozónu. Index DAX dnes posiluje téměř o 2,5 % a přibližuje se hodnotě 11.800 bodů. Nové informace se zároveň projevují na dalším oslabení EUR vůči USD, což je pozitivní hlavně pro evropské exportéry. Výrazně rostou především automobilky v čele s BMW (+4,8 % na 119 EUR).

Americké indexy dnes sice ve včerejších poklesech již nepokračují, ovšem růstová rally z Evropy je nezachvátila. Index S&P 500 posiluje na 2.048 b. a s růstem o 0,2 % se tak jedná o krajně neuspokojivou korekci včerejšího propadu.

Na poli korporátních zpráv stojí za zmínku novinky u společnosti O2 Czech Republic, která dnes investory potěšila oznámením navrhované dividendy. Mnoho analytiků očekávalo, že společnost dividendu letos vůbec nevyplatí. Navrhovaných 13 CZK na akcii je tak příjemným překvapením, které investoři oceňují nárůstem akcií o 6 % na cenu 194,20 CZK.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).