Hlavní navigace

Kde vzít na vánoce

4. 12. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vánoce nejsou jen kouzelné svátky klidu a míru, ale také velká zátěž pro naše peněženky. Kde vzít na Vánoce, kdo vám dnes půjčí a jakým způsobem? Máte i jiné možnosti, než jaké nabízí banka.

V právě začínající nákupní horečce málokdo sleduje obsah své peněženky. Udělat radost druhému či užít si vánočních svátků plnými doušky, to je představa snad každého z nás.

Otázkou, kterou si pokládá čím dál více lidí, je, kde na to vezmu. Možností na trhu je dostatek a ani nemusíte začít pracovat přes čas. Na výběr máte ze široké škály od klasických spotřebitelských úvěrů, kontokorentních účtů, kreditních karet, až po různé nebankovní půjčky.

Základním rozhodovacím kritériem pro pořízení úvěru je výše úroku, který zaplatíme. I když je potřeba peněz hodně naléhavá, musíme být vždy před podpisem jakékoliv úvěrové smlouvy obezřetní a nechat se podrobně informovat o podmínkách, za jakých je půjčka poskytována. Potíže mohou nastat, když si klient půjčí a neví přesně, kolik v ročním vyjádření činí úroky či jiné poplatky z úvěru.

Dobrá zpráva: Od Nového roku budou muset podle nového zákona o spotřebitelských úvěrech společnosti uvádět nejen výši úroků, ale hlavně celkovou částku, kterou zákazník zaplatí včetně poplatků.

Jak vám půjčí banka a za jakých podmínek?

Kontokorentní úvěry
Nejsnazší cestou, jak přijít k úvěru, je otevření kontokorentu. Výhodou je okamžitá dostupnost, jednoduchost, bezúčelovost a možnost čerpání kdykoli a s platební kartou téměř kdekoli. Klient si s bankou sjedná určitý úvěrový rámec, který nesmí překročit, a čerpá a splácí dle vlastních potřeb a možností. Výše úroku závisí na obchodních podmínkách jednotlivých bank, ale zpravidla se pohybuje kolem 15 %.

Kontokorentní úvěr nabízí prakticky každá banka klientovi, který má u ní zřízen běžný či osobní účet. Podmínkou je splnění určitých podmínek jako například pravidelné měsíční vklady. (Blíže se o kontokorentím úvěru dočtete v článku Kontokorent – a co za něj?.)

Bankovní kreditní karty
Bankovní kreditní karty jsou obdobou platebních karet, ale neváží se k běžnému nýbrž k úvěrovému účtu. Její držitel s ní může platit nejen v obchodech, ale všude tam, kde karty přijímají, tedy i v některých restauracích apod. Přestože některými kreditními kartami lze vybírat hotovost z bankomatů, není to vhodný způsob jejich použití už kvůli poplatkům, které se k této transakci váží.

Úročení patří mezi nejvyšší a dosahuje, až k 30 % ročně.

Pro získání úvěru není potřeba ručitel, některé banky tuto kartu vydají i zájemcům, kteří u nich nemají veden žádný účet. V takovém případě vyžadují potvrzení zaměstnavatele o příjmu. (Blíže se o kreditních kartách dočtete v článku Jak se stát nejvýhodnějším?.)

Spotřebitelské úvěry od banky
Banky poskytují spotřebitelské úvěry ve dvou formách – bezúčelový a účelový, určený na konkrétní výrobek či službu. Bezúčelová půjčka bývá zpravidla dražší. Výše úroku závisí na typu úvěru, délce splatnosti a pohybuje se mezi 12 a 15 %.

Při vyřizování žádosti banka posuzuje výši přijmu zájemce. Jako jištění úvěru slouží většinou prohlášení ručitele, případně zástava. (Blíže se o spotřebitelských úvěrech dočtete v článku Potřebujete si půjčit na dovolenou?.)

Když mi banka nepůjčí?

Spotřebitelský úvěr od úvěrové společnosti
Tento typ úvěru je možné sjednat přímo v obchodě, který spolupracuje s některou z úvěrových společností. (Cetelem – profil subjektu, Home Credit – profil subjektu, GE Capital Multiservis – profil subjektu aj.).

Žadatel si vybere v prodejně zboží a současně předloží potvrzení o přijmu a další doklady pro ověření totožnosti. Je-li žadateli schválen spotřebitelský úvěr, zaplatí nakupující v obchodě první splátku (zpravidla 10 – 30 % z ceny) a zboží si odnese. Úvěr splácí v pravidelných splátkách, ale je možné i předčasné splacení úvěru.

Splátky zboží
Některé prodejny (obchodní řetězce) nabízejí „svůj“ nákup na splátky. Zákazník zpravidla v obchodě zaplatí část ceny a zbytek hradí ve splátkách. K vyřízení takového nákupu potřebujete obvykle potvrzení o výši přijmu, doklady totožnosti, případně další doklady podle podmínek obchodu, kde o splátkový prodej žádáte.

Potřebujete rychle hotové peníze ?

Specializované firmy, jako například Provident Financial či Fast Finance vám do 24 – 48 hodin přinesou hotové peníze přímo domů.

Půjčky nejsou účelově vázané, stačí být občanem České republiky, mít trvalý příjem a platné doklady totožnosti. Klient není povinen si zajištovat ručitele. Splníte-li podmínky, můžete snadno získat půjčku až do výše 50 000 Kč.

Půjčka je to vskutku krátkodobá. Například Fast Finance poskytuje peníze na dobu 21 až 52 týdnů, úroková sazba je pohyblivá a záleží na výši poskytované částky a zvoleném splátkovém režimu.

Pro splátky si chodí zástupce firmy domů, stejně jako vám přinese peníze. Tento vysoký komfort je vykoupen astronomickými úroky, které dosahují až 40 %.

FIN revoluce - tip do článku 1

Půjčíte-li si například v Provident Financial 5 000 Kč na dobu 20 týdnů, zaplatíte týdně 350 Kč a celý úvěr vás vyjde na 7 000 Kč, což odpovídá cca. 360 % roční úrokové míře.

Možností, jak zajistit peníze na Vánoce bez zvýšení pracovního úvazku je nepřeberné množství. Každý produkt navíc nabízí více společností, a vězte, že pokud nevyhovujete jedné z nich, druhá vás možná ochotně založí.

Anketa

Budete nakupovat dárky na úvěr?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).