V prvé řadě by stát už konečně měl oddělit systém důchodů od státního rozpočtu a důchody by se měly řídit jen počtem vybraných peněz na ně a ne rozhodnutím politiků. Dokud nebude reforma. Docela mě překvapuje že se nikdo nepozastavuje nad tím kde se poděly peníze vybrané na důchody kdy byl systém silně v přebytku. Vždyť se za ty peníze stavěly elektrárny, dálnice atd. A dnes místo aby se zisky z takto investovaných peněz použily na přilepšení investorů (důchodců). Končí v soukromých rukou či ještě hůře jsou umořeny ve státním aparátu. A důchodci díky tomu žijí a budou žít na ukor mladších generací.
v tomto případě je třeba se obrátit na Geniálního ekonoma
Vlády v čele s ODS vytvořily během několika let pro daňové poplatníky nekrytý vnitřní dluh 2760 miliard korun (penzijních závazků) tím, že se zdarma zbavila aktiv, které tento dluh kryly. Dnešní daňový poplatníci budou tento dluh splácet celý život obrovským daňovým břemenem.
A proc jenom v pripade duchodu? Proc ne jine dane - treba silnicni+znamky...?
Jinak duchodci VZDY zili na ukor praci cinne generace, to je zaklad solidarniho duchodoveho systemu, ktery tu byl uz od prvni republiky... - nerikam, ze ho neni mozne zmenit (ale politicka vule nerknu-li odvaha neni ani omylem).
Ten důchodový systém je tady už od Metternicha. Ale je v tom drobný rozdíl Tenkrát byl věk, kdy vznikal nárok na důchod, o patnáct let vyšší, než průměrná doba dožití. Dnes je o patnáct let nižší. A to už ufinancovat nejde. Doba odchodu do důchodu by se měla zvednou na 90 let, jinak to nepůjde.
Doba odchodu do důchodu zvednout na 90 let...
Přeju ti, volíku, abys sháněl zaměstnání po 45, a třeba i v Práglu a v oboru s vysokou poptávkou po zaměstnancích...
Myslím, že otázka není položena správně a měla by být rozdělena.
1. Má stát snížit sociální výdaje ?
2. Má stát snížit důchody.
Zatímco u sociálních výdajů se dá říci, že kladná odpověď je vhodná, jelikož vyplácení sociálních dávek většinou postihuje aktivní obyvatelstvo, které má možnost se ze své sociální závislosti dostat, když bude chtít, u důchodů je to opačně. Důchodci tuto možnost nemají, hlavně pak důchodci v pokročilejším věku, a tudíž důchod je jediným zdrojem jejich příjmu. Liberálové zajisté namítnou, že si měli na důchod spořit, dokud byli v aktivním věku, což je však velmi ošidné. Řada nynějších důchodců vstoupila do důchodového systému ještě před rokem 1989 nebo krátce po něm, a neměla tudíž tuto možnost. Navíc, systém nebyl a není takto nastaven. Dá se diskutovat pouze o budoucích důchodcích a o systémových změnách, které by se mohly dotknout nynějších čtyřicátníků, třicátníků. Takže já mohu odpovědět pouze odděleně: u první otázky ano, u druhé ne. Samozřejmě za stávajícího systému.
Přesně ze stejného důvodu jsem na anketu raději neodpověděl.
Sám jsem příznivcem úplného zrušení sociálních dávek, které bych nahradil osobním kontem ve výši zhruba 100.000 (řekněme plovoucí částka ve výši 5ti průměrných měsíčních platů). Z konta by nešlo poprvé čerpat, dokud by si do něj člověk nejdříve něco nenaspořil (10, 20, 50%) a nešlo by z něj vybrat více než těch 100 tisíc. Tím by bylo zajištěno, že:
- každý by věděl, kolik peněz má pro případ nouze
- nikdo by nemohl vyždímat stát (tedy ostatní spoluobčany) o více než 100 tisíc
- po vybrání na nulu by musel na konto něco přispět ze své mzdy a jen tuto částku by mohl později vybrat.
- zrušily by se celé odbory na sociálce
- motivuje to k nalezení jakékoliv práce, protože člověk ví, že z konta (= maximální absolutní výše sociální podpory) nejde více čerpat
V podstatě by to bylo "osobní sociální pojištění". Evidentně placení paušálního sociálního pojištění (které částěčně ani sociální pojištění není, protože je to daň), v současné podobě nefunguje.
Uvedené částky jsou absolutní, ale konto by zřejmě muselo být vzhledem k inflaci a výběrům/vkladům v různých časech vedeno jako poměrná částka k momentální průměrné mzdě (např. konto zaplněno na 100%, majitel vybral 5%, což při současné průměrné mzdě odpovídá yyy Kč, pak vybral 10%, pak ze své mzdy přispěl xxx Kč, což je 7,6% momentální průměrné mzdy, takže na kontě teď je 100-5-10+7,6=92,6% momentální průměrné mzdy atd.).
Lidem s tvym myslem ze srdce preji aby na vlastni kuzi poznali jak chutna nemoci se o sebe (pokud slouzi mozek, vetsina by opravdu rada byla sobestacna) postarat z fyzickych nebo fyziologickych duvodu.
Neni treba se certit, ten napad je velice dobry, lide, kteri se OPRAVDU nemohou o sebe postarat fyzicky nebo fyziologicky by mohli mit vyjimku cerpani nad tech 100 000, to by nikomu nevadilo. System by ale zabranil zneuzivani, a o to nam snad vsem (tedy vetsine) jde. Je tedy fakt nemoralni, aby clovek, ktery do systemu nikdy neprispel ani korunu, nebo skoro vubec ne mel narok na =+ stejny duchod jako ten, ktery cely zivot pracoval za minimalni mzdu.
A myslíš si, že to nikdo z nás nezažil? Zavedl bych eutanasii a bylo by vyřešeno, pokud by člověk nemohl se o sebe postarat mohl by se sám rozhodnout to ukončit.
Nechápu, proč by měl být život zdravého jedince omezován na úkor jiných, to je proti přírodě.
OK, uznávám tu neschopnost se o sebe postarat v extrémních případech, ale o to tady přece nejde.
Vždycky mě fascinuje, jak lidi, co třeba nevidí, chtějí dělat řidiče, ti, co nemají nohy, chtějí být pošťáci apod. To je pochopitelně nesmysl. Existuje takové přísloví: "Hraj s kartami, které ti Pánbůh nadělil". Taky bych chtěl být soukromý chirurg a vydělávat milion, ale prostě na to nemám, tak se do toho necpu.
Jsou desítky profesí, u kterých se nepotřebujete pohybovat/vidět/slyšet, můžete být lehce mentálně postižený, nechcete/nemůžete pracovat 8 hodin denně, ... prostě cokoliv. Jmenujte nemoc nebo omezení a dokážu vám vyjmenovat 10 zaměstnání, ve kterých ta nemoc vůbec nevadí.
Všimněte si, že vůbec nezmiňuji zdravé lidi. Ten, kdo je zdravý, nemá práci a stěžuje si, je snad na odstřel.
Pro případné kritiky: mám VŠ vzdělání, ale v životě jsem se živil i úmýváním nádobí za minimální mzdu, jen abych zaplatil nájem. Jsem pyšný na to, že jsem nikdy nepobíral žádné sociální dávky a ani v době, kdy jsem byl nezaměstnaný, jsem nebyl registrovaný na úřadu práce. Mimochodem je to dost silná motivace najít si okamžitě libovolnou práci, když vidíte, jak vám mizí peníze z účtu a žádné nepřibývají.
zdravím lukáši!! ochotně sem si přečetla váš příspěvěk.hodně mě zaujal. mám7,5 letou dceru a je více opožděná než obvykle a autem ji vozí do12km vzdáleného města do specialní školy-ráno je odvoz v 8.35 a přivezou jí v 14.40 hodin. jakou práci byste mi doporučil vy mně? ani ten uklid tady není od 9 do 14 hodin někde po fabrice...mám být doma na soc.dávkách??? více se mi to vyplatí!a ohodně peněz.můžu vás uklidnit práci mám a s manželem se střídáme o dceru -já dělám na 2 směny a ráno jí dávám na auto do školy já nebo pak i manžel....sem zvědavá na svoji situaci ,jak to bude až dcera dovrší18 let .co bude sní! maximálně dostane inv.důchod a musím mít nad ní dohled jako když se staráte o 6leté dítě-prostě ji nenechat bez dozoru-je taky epileptička.jakou práci byste doporučil jí ajakou mně? čekám na odpověd-díky lukáši!
Předně musím říct, že jsme se tady už dohodli, že extrémní případy (jako třeba mentální postižení) by toto zaříznutí sociálních dávek neřešilo - kolik takových případů je v porovnání s množstvím zdravích lidí, kteří jen nechtějí přijmout práci "pod jejich úroveň", mimo jejich obor, mimo místo bydliště, chtějí zůstat na podpoře ještě 2 měsíce než jdou zase do práce, ...
Takže jak vidíte, vás se to netýká. Nicméně kdybych měl i přesto poradit, podíval bych se na tyto možnosti (nepíšete, co umíte nebo co by vás bavilo dělat, takže je těžko radit nějak konkrétně):
- dcera evidentně chodí do školy v jiném městě, než kde pracujete. Najděte si práci v daném městě a můžete cestovat spolu tam i zpět
- zaměstnavateli nabídněte práci na zkrácený pracovní úvazek (pro práce v kanceláři, resp. mimo provoz). Každý ví, že pokud neděláte ve spediční firmě, ráno se do 9 hodin stejně nic neudělá a po obědě a obzvláště po 14:30 se toho už v kanceláři taky moc neudělá. Ano, jsem si vědom, že existují výjimky
- pracujte pro zaměstnavatele na smlouvu o dílo u něho v podniku. Nevěřila byste, kolik věcí, které většina lidi dokáže roztáhnout do 8mi hodinové pracovní doby, můžete udělat za 5 hodin + oběd, pokud skutečně pracujete 100% času.
- pracujte pro zaměstnavatele (nemusí být vůbec z vašeho města!) na smlouvu o dílo u sebe doma nebo v pronajaté kanceláři ve městě (kancelářské práce, zadávání dat do PC, ...). Vůbec práce s PC je pro tyto extrémní případy ideální. Teleworking je podle mě řešení na spoustu problémů. Pokud na to máte mozek, naučil bych se ovládat nějaký profesionální program (CAD, vizualizace, simulace, GEO, mapy, náhledy modelů, architektura, ...), pracovník nakladatelství, ... Asi žijete v malém městě, takže při teleworkingu by na vašem platu firma z většího města ušetřila 2x - kancelář a plat v menším městě. Nechoďte ale výrazně pod cenu, protože pak si budete otevírat prostor pro to, aby vás firma finančně vydírala (budete se jevit jako finanční zoufalec a ne někdo z oblasti s menšími náklady na žití, kdo jim umožní ušetřit na pracovní síle).
- člověk, co přímo obchází firmy (v žádné firmě nikdo nechce vidět prodejce před 9.00 a po 14:30)
- zařiďte si živnostenský list (třeba i na ty zmíněné uklizečské práce) a pracujte v době, kdy si to můžete dovolit (9-14:30). Tohle je podle mě úplně nejlepší možnost a dokázal bych přijít s desítky nápadů, co nabízet za služby. Jen teď mě napadá několik služeb, které bych zkusil nabídnout spoustě (malých) firem - když budete stejnou službu nabízet N firmám, náklady na vás v každé firmě budou jen 1/N, ale získají celou službu, která je pro ně buď nová nebo můžou ve své firmě zrušit pozici, která ji předtím vykonávala (tedy měly celou službu, ale stála je celou částku místo 1/N). Pokud umíte cokoliv pokročilejšího na PC, jste za vodou. Někdy i základní znalosti PC jsou dost pro to být "outsourcovaná" (neznám příslušné české slovo) sekretářka. Zkuste nabídnou firmám, že za ně budete obíhát úřady a poštu. Nikdo nechce platit celého člověka kvůli byrokracii, vy rozdělíte cenu celého člověka mezi více firem.
- můžete sladit počátky a konce pracovní doby libovolné z variant výše s manželem (jeden začíná v 9:00, druhý končí v 14:30 - pokud vím, tak ranní směna v alespoň některých fabrikách končí v 14:00). Děláte to zřejmě ale už dnes.
Obecně platí, že čím více toho umíte, tím je jednodušší přesvědčit zaměstnavatele (jestliže jste zaměstnanec), aby vám vyšli vstříc a jestliže podníkáte, máte více možností, jak vydělat peníze. Protože jestli jediná věc, kterou umíte, je jezdit s ještěrkou, tak ta vám moc šancí na nějaké vyskakování nedává. Naučte se něco nového, doplňte si vzdělání, demonstrujte, že máte danou znalost (udělejte nějaký projekt zadarmo a ukažte ho tomu, kdo rozhoduje. Projekt jim nedávejte. Prodejte jim ho nebo vyměnte za kvalitní místo ve firmě :-)
Chápu, že mnozí zaměstnavatelé nemusejí být nakloněni čemukoliv jinému než 8:00-16:00 Po-Pá, ale taky už nežijeme v socialismu a existuje tedy něco jako podnikání. Znám spoustu učetních, kteří žijí v některých ohledech mnohem uvolněnější život než všichni ti, co mají klasickou pracovní dobu.
Většina lidí má bohužel stále myšlení ovcí a nechali by se snad i mlátit přes hlavu. Jestli můžu dobře poradit dále do života, zkuste přemýšlet více ve směru "jak bych JÁ mohl vydělat peníze" (=pracuji) než "kdo mě zaměstná" (=pracuji PRO NĚKOHO, kdo vydělává peníze a dává mi méně než by byl ideálně můj podíl - rozdíl je zisk firmy + případně nepřiměřené platy manažerů/majitelů pro méněchápavé).
Co se vaší dcery týká, nevím, jak těžké postižení má (resp.bude mít, až jí bude 18). Viděl bych to na nějakou jednoduchou opakující se práci (balení produktů - např. pro zasilatelské služby (tady vidím velkou budoucnost s rozvojem online nakupování), přesuny zboží/částí výrobku z jednoho daného místa na jiné pevně dané místo (sklad, vykládka/nakládka lehkých balíků, montážní linka,...), smontování/výroba jednoduchých výrobků, rozebrání výrobků - pro recyklaci, apod.), asi v malém kolektivu (při práci doma by se asi nudila a nedokázala udržet pozornost), ... Nevím, to hrozně záleží na postižení. V každém případě se o ni budete muset starat jako o dítě i nadále, jen místo do školy bude chodit do práce.
Psal jsem o tom řečení "Hraj s kartami, které ti Pánbůh rozdal". Ve vašem případě bude váš život stále spjat s mentálně postiženými lidmi díky vaší dceři, tak proč nemít svojí malou firmu, která zaměstnává pár takových lidí jako vaše dcera a bude pro ně shánět vhodné práce, bude je posílat na školení, aby mohli vykonávat nějaké zručnější procesy apod.? Taková soukromá chráněná dílna nebo jak se to nazývá. Stát na to dokonce poskytuje dotace.
Už jsem to psal - člověk se musí starat a zařizovat sám a ne čekat, že to udělá někdo jiný. Jiným lidem jsou vaše problémy jedno, protože nemají mentálně postižené děti. Jiní lidé mají zase jiné problémy, které musí řešit oni a ne vy. Vy se taky například nezajímáte o rodiče, co mají např. slepé nebo tělesně postižené dítě nebo velmi staré rodiče apod.
Závěrem musím vyjádřit obdiv a uznání nad tím, jak zatím dokážete organizovat svoje životy s péčí o postiženou dceru a přeji vám, ať se stav dcery v budoucnu jen zlepšuje.
A pak ses probudil s rukou v ... Clovece, spadni na zem, projdi se kolem stavby a nech se prastit cihlou, aby se ti rozsvitilo a pak zacni vykladat svoje moudra... Nerikam, ze tve vyplody nejsou obcas v praxi realizovatelne, ale nikoli pro 99% prace schopneho obyvatelstva..
Proc asi vetsina vyrobnich druzstev ukoncila svoji cinnost (vyrobky byly kvalitni a praci odvadeli vesmes zamestnanci s ZPS ci tezsim postizenim -> tedy castecne dotovana pracovni mista), proc lide po padesatce, nerknu-li nejak fyzicky handicapovani nemaji temer sanci na radnou praci (bez ohledu na jejich vzdelani a "co je pod jejich uroven"). Ze neexistuje diskriminace na trhu prace je jen blud nasich politku, nezer jim to.
Prace na zivnostensky list majici charakter zamestnani je stale jeste v nasi zemi trestna - zejmena pro zamestnavatele.
Zbytek tech pitomosti nema smysl rozebirat.
PS: Cinnost, kterou jsi jmenoval se kdyz uz tak uzavira Dohodou o provedeni prace nebo pracovni cinnosti, nikoli Smlouvou o dilo, kterazto slouzi ke zcela jinemu ucelu - mozna by bylo na case si ten Zakonik prace alespon zbezne precist a neplacat nesmysly. O socialnich jistotach (= pravech zamestnance vuci zamestvanateli) se radsi nezminuji vubec.
Jasně jsem psal, že o ještěrkáře nikdo zájem mít nebude. Člověk musí nabízet znalosti nebo služby. Co je na tom nejasného? Těch 99% je pochopitelně blbost. Jediný, kdo nemá co nabídnout, je někdo, kdo dnes dělá nějakou nekvalifikovanou práci (nemá tu "znalost") nebo kdo neví, co nabízet (nemá "službu"). V podstatě jsi odepsal celou minimálně technickou veřejnost. Umím si představit spousty prací taky pro netechnicky zaměřené lidi (psal jsem o redaktorovi nakladatelství - nevím, jak se ta profese jmenuje, tak mě zase netahej za slovo). Psal jsem taky o administrativních profesích.
> Proc asi vetsina vyrobnich druzstev ukoncila svoji cinnost
Manažerská neschopnost. Neschopnost najít produkt, který trh chce. Neschopnost prezentovat a prodat svůj výrobek. Snaha bojovat s cenou strojově vyráběných výrobků. Určitě jsi slyšel o nutnosti produktové diferenciace.
Navíc každý ví, že kvalita nemá až tak moc co do činění s úspěšností na trhu. To by se nemohlo prodávat takové množství šmejdů.
Nevím, proč přesně družstva skončila (nikdo z blízkých není ZTP nebo podobně), ale vím, že skončila většina (?) původních firem (pokud je nekoupil někdo ze zahraničí) z před 1989 - protože nebyly schopny konkurovat na trhu!
Kdybych vlastnil výrobní družstvo, určitě bych se podívat na možnosti trhu v oblasti eco, udržitelnost, organic, zdravotní nezávadnost apod.
Lidi po 50: bavíme se o dělnických profesích? Protože posledně, když jsem to sledoval, tak všichni zaměstnavatelé řvaly, jak jim chybí kvalifikovaní dělníci ... Navíc někdo, komu je 50, pokud není úplně blbej, by měl mít tolik znalostí, že by mohl založit vlastní firmu a dohlížet na mladá ucha, co budou dělat vlastní práci. Mojemu tátovi je přes 60 a i když má jen SŠ technické vzdělání, tak má skoro 40 let praxe a to je to, kvůli čemu mu zaměstnavatelé nabízejí ty balíky peněz. Nikoho nezajímá, kolik mu je. Jediné, co je zajímá, je, jestli zakázka bude hotová včas a v rozpočtu, který je sjednán. Co je na tom proboha k nepochopení?
A jestli tě to zajímá, tak ano - měl svojí firmu, ale pak ho někdy před 10ti lety přestaly bavit poměry v průmyslu a tak se teď nechává najímat na jednotlivé zakázky a dohadování s externími firmami přenechává jiným lidem :-)
Smlouva o dílo: Dobrá, jmenuje se to jinak. Uznávám. Podstatou bylo zvýraznit ten rozdíl zaměstnanec x živnostník/podnikatel a ty jseš jeden z těch, co evidentně vůbec nechápou ten základní rozměr - jako řadový zaměstnanec jsi nýmand, stále žebráš o místo, klepeš se, kde a kdy se bude propouštět a necháš se sebou máchat (např. ti nechtějí změnit pracovní dobu i když víš, že by to šlo). Jako OSVČ jsi ten, kdo rozhoduje o svém vlastním životě a můžeš se rozhodnout, co dělat.
> O socialnich jistotach (= pravech zamestnance vuci zamestvanateli)
Asi se neshodneme na tom, že sociální jistoty jsou největší brzdou pracovního trhu. Ty jsi ten typ socialního demokrata nebo komunisty, co chce jistoty všude, kam se podívá. Já jsem ten typ, co chce dostat o to více zaplaceno a pak se ON SÁM rozhodně, co s penězi udělá. Tato diskuze je navíc k článku, který prokazuje, že správa společného majetku (alespoň u nás) nefunguje. Ono se skutečně z cizího rozhazuje snáze.
Abych to shrnul pro ostatní: když zaměstnavatelé nechtějí přistoupit na vaše podmínky (pracovní doba, náplň, místo, ...), máte ještě možnost živit se sami, tak na to nezapomínejte. V tomto případě si sami určitě co, kdy, kde, jak a za kolik.
Souhlas... Ta Politická příručka Mladého kapitalisty naprosto sedí...
BTW už jsem několikrát narazil na podobné radílky, úspěšné členy magormentu na nejrůznějších stupních řízení, a pak jsem zjistil, že jejich fotrové jsou bývalí okresní tajemníci, bývalí agenti StB nebo přímo bývalí pracovníci StB...
Takové kurevsky divné náhody...
> Ty vaše rady jsou jak z Politické příručky Mladého kapitalisty :)
Skoro se až cítím polichocen. Ve svých názorech jdu ale ještě dále: http://cs.wikipedia.org/wiki/Libertarianismus (zkuste si přečíst anglickou verzi)
(pro rýpaly: ochrana přírody a přírodních zdrojů je pro mě prvořadá. Velice málo lidí si přemění obývák na veřejnou toaletu, přesto to se světem děláme).
> Nejhorší je, když zdravý rozhoduje o tom, co nemocný může a co ne.
Prosím všimněte si, že ve všech příspěvcích prosazuji "svobodnou osobní volbu jednotlivce a zodpovědnost za vlastní život". Bohužel většina negativních příspěvků je od lidí, kteří se chovají jako ovce a čekají, až jim někdo něco přinese na talíři přímo pod nos, že jim někdo poskytne garance na prakticky cokoliv a že budou mít sociální jistoty až do dne kdy umřou. Skutečnost je taková, že jediná jistota je, že umřete. Ostatní věci v životě vám nikdo nezajistí.
Jestli tedy někomu nevyhovuje současná nabídka na trhu práce, tak místo, aby mi na této diskuzi nadával do blbců, by raději měl jít a VYTVOŘIT nějakou jinou práci. Vytvořit ji tak, že buď nabídnu to, co umím nebo se budu muset naučit něco jiného, o co bude zájem.
Když lidé někam nově přišli, tak tam také žádné firmy/práce nebyly. Někteří museli nejprve nějaké VYTVOŘIT. Že jste se narodil do oblasti, kde už nějaké firmy jsou, ještě neznamená, že vaše jediná možnost je získat práci v nich. Ach jo ... Překvapuje mě, že to někdo nedokáže pochopit.
> Pak dochází k tomu, že slabozrakého nutí dělat řidiče a chromého pošťáka
Ještě jednou: svobodná volba jednotlivce. Jestli chce chromý dělat pošťáka, je mi to absolutně jedno. Jen jsem psal, že asi bude mít problém konkurovat lidem, co mají 2 zdravé nohy, pro které byly nastaveny platové a výkonnostní odměny (např. pošťák musí obejít 20km za 8 hodin, aby si vydělal 10.000Kč. Jestli si 4 chromí chtějí rozdělit okrsek na trasy po 5km, které každý stačí obkulhat za 8 hodin a dostat za to 2.500Kč, je mi to absolutně jedno, protože na konci dne bude hotovo stejné množství práce ve stejném čase za stejné peníze).
Jen si myslím, že by bylo finančně výhodnější dělat něco, na co nohy nepotřebuje - většina prací v kanceláři, všechny práce s PC, dělnické práce, u kterých se sedí (montážní linky pro elektroniku, šičky, ...), ... protože platové a výkonnostní odměny jsou postaveny na něčem jiném, než jak rychle dokáže chodit. Pak se nemusí spokojit s nějakou sociální almužnou od státu a být zátěží pro rodiče/příbuzné, ale může vydělávat a žít stejně jako normální zdravý člověk.
> pak jsem zjistil, že jejich fotrové jsou bývalí okresní tajemníci, bývalí agenti StB nebo přímo bývalí pracovníci StB...
Psal jsem jasně, že můj otec byl před 89 řadový pracovník v technickém oboru, který pochopil, že mu jako zaměstnanci nabídka na tehdejším pracovním trhu od jeho zaměstnavatele a jiných firem v oboru nevyhovovala a proto ZALOŽIL VLASTNÍ firmu (všimněte si, že NEČEKAL, až se někdy někde objeví firma, která by mu vyhovala, ale VYTVOŘIL VLASTNÍ podle SVÝCH představ a měl tak svůj ideál IHNED). Oproti všeobecně vžitým představám měl dokonce trochu VÍCE volného času, protože nemusel řešit nesmyslné problémy, které vůbec nesouviseli s jeho prací (potřebovat si zajít na úřad v úřední hodiny, končit ve 14:00 každé úterý, začínat po 10:00 příští čtvrtek, mít kancelář s oknem na jih, používat jiné programy na PC, jiná jídla k obědu než ta, co vaří v kantýně, mít schválení svého nadřízeného a jeho nadřízeného, když chtěl dělat něco jinak, být schopen prosadit svoje nápady a zlepšení atd.).
Závěrem: Než se do mě zase pustíte, zkuste odpovědět na otázku, kdy VY OSOBNĚ jste KONKRÉTNĚ pomohli tělesně postižené osobě v péči o jejich život. A kdy naposled někdo vám pomohl s vaším životem? Slyším správně že "NIKDY"? To jsem si přesně myslel. Proto jsem tvrdil a tvrdím stále - musíte se o sebe postarat hlavně SAMI a přestat čekat na ostatní, že vám pomůžou. K tomu totiž nikdy nedojde.
No hezké. Tak až tady uděláte libertariánskou revoluci, můžete si ty své rady vydat jako Politickou příručku Mladého libertariána a zevést její povinnou četbu na všech školách.
Je celkem jedno, jestli s těmi názory souhlasím, nebo nesouhlasím, dokud tu nebude takový systém, jsou ty vaše rady prakticky nepoužitelné. A už vůbec neraďte těm, jejichž situaci nechápete.
Zatím jsem od vás neslyšel vůbec nic konstruktivního. Jen kňourání ovce a hledání důvodů, proč něco nejde.
Chápu, že vaším cílem je zamést každého postiženého pod koberec, do ústavu, do chráněné dílny, dát mu nějakou sociální almužnu a přimět ho, aby nad sebou cítil lítost. Já je naopak vidím jako lidi, kterým jen chybí něco, co (při správně zvolené práci) stejně nepotřebují a proto mohou vézt plnohodnotný život.
I já se můžu považovat za postiženého, protože jsem se do dneška nebyl schopen opravdu slušně naučit žádný cizí jazyk. Znamená to snad, že bych se měl stále pokoušet cpát se do překladatelských firem a divit se, že pro člověka, co neumí jazyky, tam není místo? Ne, dělal jsem místo toho práce, kde jsem perfektní znalost cizího jazyka nepotřeboval. Vedu tak plnohodnotný život i bez cizích jazyků.
Vím, kde mám své hranice, jsem si jich vědom a respektuji je. Tak jsem se narodil a nic s tím udělat nemůžu.
P.S. Už několikrát jsem zmiňoval, že mentální postižené je jiné, než fyzické, právě z toho důvodu, že člověk nemůže racionálně přemýšlet o možnostech ve svém životě. Doufám, že mentální kapacita 18ti leté dcery Evicky41 bude natolik vysoká, že bude moci rozlišit, zda ji nějaká daná činnost baví a dokáže tak dát najevo zálibu pro danou práci.
> můžete si ty své rady vydat jako Politickou příručku Mladého libertariána a zevést její povinnou četbu na všech školách
Vy jste ten text očividně nečetl nebo jste to nepochopil. Koukal jste i na tu animaci?
Víte, co Vás prozradilo? Ta "povinná četba na všech školách". V libertarianismu si nic nemůžete vynudit (autorita, pokud s ní nesouhlasíte, se na vás nevztahuje) a něco jako státní školní systém taky neexistuje.
Existuje pouze "literatura" a "instituce nabízející vzdělání". Jestli tu literaturu číst chcete (nebo místo toho chcete číst něco úplně jiného, jestli vůbec něco), nebo jestli chcete chodit do té instituce nebo se vzdělávat sám nebo jinde, je jen vaše věc.
Na tve choroboplodne vyplody mohu rici jedine... jako zamestnanec v pravem slova smyslu (HPP) jsem v zivote nepracoval (ale mam odpovednost a zavazky nejen vuci sobe, ale treba i vuci zamestnancum a rodine)... asi mas doma nadbytek kristalovych guli na sve vize...:-r Howg, diskuse zbytecna ztrata casu.
Drahý VYSOKOŠKOLÁKU, zapoměl jste, že už Vaše studium odčerpalo namálo peněz z rozpočtu?Podle vešich úvah na Vás asi v práci nemají velké nároky a tak si myslím, že jste již jako sperma měl skončit někde pod okurkami - byl byste tam platnější !!
> Drahý VYSOKOŠKOLÁKU, zapoměl jste, že už Vaše studium odčerpalo namálo peněz z rozpočtu?
Absolventi VŠ přispějí za život do státního rozpočtu na daních mnohem více, než kolik činili poplatky za jejich studium. Určitě jste slyšela, že investice do vzdělání jsou nejlépe utracené peníze. Jediný, kdo by se měl rozčilovat, jsou vysokoškoláci, že je nenechají platit poplatky za školu a místo toho je pak lidé jako vy na daních sedřou z kůže :-)
Nemám vůbec nic proti placení školného, pokud dostanete automaticky půjčku, kterou budete moci splatit až po skončení školy (zabezpečená půjčka = zabránění diskriminace v přístupu ke vzdělání v závislosti na sociálním původu).
Jste ale třeba vy ochotná platit stejné daně jako svobodní lidé? Vaše manželství je totiž také něco stojí.
zdravím vás lukáši!! dík za vyčerpávájící odpověd.dcera má střední mentální reterdaci a jsou prognozy ,že bude stále na ůrovni 7 letého dítěte.... takže v 18 může dostat invalidní důchod a do práce nepůjde ... maximálně bude někde ve stacionáři ve chráněné dílně dělat výtvarné práce -malovat obrázky a dělat keramiku apod. ale prognozy jsou docela špatné... doufám,že se lékaři mýli i to se občas stává....s tou prací: počítač doma mám ,ale sem začátečník pouhý ,internet je ale .projekt sama udělat nemůžu ,protože nejsem inženýr stavař,možný je ůklid nebo pomocné práce neěkde bve firmě.lukáši bych vám doporučila se rozhlednout někde v okolí vás ,kdo má mentálně opožděné dítě ,co to obnáší,ta péče o něj.ste hodně unavený( a bude potom hůř).děkuji jěště jednou za odpověd' mějte se hezky lukáši.
> ani ten uklid tady není od 9 do 14 hodin někde po fabrice...
Podíval bych se problém z této perspektivy. Úklid je něco, co se provádí v době, kdy v daném místě _už_ nejsou zákazníci/pracovníci nebo tam _ještě_ nejsou. Kde tedy mezi 9 a 14 nikdo není?
- noční podniky, co zavřely k ránu (argumentujte tím proč uklidit hned, když to jde udělat ráno, kdy tam stejně nikdo není)
- restaurace, co otevírají na odpoledne a na večer
- firmy, kam zaměstnanci ráno přijdou pro zboží/instrukce a jdou ven do terénu a případně se vracejí odpoledne (firmy s profesemi typu pošťáci, doručovací služby, dealeři, podomní prodejci)
- budovy, co pronajímají kanceláře a potřebují uklidit po vystěhovaných nájemcích
- hotely, odkud se ráno zákazníci odhlásili a kam noví hosté ještě nepřišli
- veškerá místa, která se primárně orientují na zaměstnance (kteří jsou v té době v práci a proto tam nemohou být), tedy např. všechna sportovní a kulturní (kina, divadlo, kluby, ...) zařízení ve městě
- úklid v domácnostech (lidi jsou přece v práci) + mytí oken
atd. určitě sama dokážete přijít na desítky dalších prací a míst, protože vaše město znáte lépe než já. Vyjmenoval jsem jich alespoň 10? :-)
Toto je seznam míst, kde lidé mezi 9 a 14 NEJSOU, narozdíl od seznamu, který jsem uvedl v původní odpovědi, kde je naopak žádoucí, aby tam bylo co NEJVÍCE lidí (protože jim chcete něco prodat, protože tam chcete pracovat, protože s nimi chcete komunikovat, ...)
Nezapomeňte, že v jedné dané konkrétní firmě nehledáte nutně KAŽDODENNÍ zaměstnání. Jestli vás chtějí jen na jeden den v týdnu, tak proč ne. Na další dny v týdnu si najděte úklid pro jiné firmy. Jestli vám v jiné firmě nabízejí práci na 3 dny a překrývá se to s tím jedním dne, zkuste si ten jeden den v jedné z těch firem přehodit na jiný den. Jestli to nepůjde, skončete ve firmě s tím jedním dnem. Jednoduché a elegantní. Říká se tomu trh práce. Věc poptávky a nabídky. Spousta ovcí i na tomto fóru to nechápe, jak dokazují příspěvky výše.
Nenechte si nic nakukat od místních stěžovatelů a hledačů důvodů, proč věci NEJDOU udělat. Hledejte způsoby, jak věci JDOU udělat.
Ti místní rýpalové na foru mě tak vytočili, že mi to nedá, abych nepřicházel stále s novými a novými nápady na to, jak řešit vaši situaci.
Píšete, že dcera chodí do speciální školy. To znamená, že podobně postižených dětí je tam více a všechny vykopnou ze školy každý den kolem 14:15. To znamená, že musí být spousta rodičů, kteří řeší stejný problém jako vy (být doma do 8:30 a pak od 14:30). Určitě by byli rádi, kdyby mohli mít normální zaměstnání (8-16) jako ostatní lidé a jejich dítě skončilo školu, když oni skončí v práci.
Proč tedy neotevřít školku nebo družinu nebo jak se to teď nazývá? Děti by tam šli po škole (možná i před začátkem školy) a rodiče by si je vyzvedli cestou z práce. Určitě by rádi zaplatili. Možná by to pro ně vyšlo i levněji než je rozdíl mezi ne zrovna exkluzivní prací na částečný úvazek a plnohodnotným běžným zaměstnáním (nehledě na to, že je mnohem jednodušší sehnat běžnou práci).
V době, kdy jsou děti ve škole, navíc může být družina zavřená a vy můžete pracovat někde jinde nebo pro někoho jiného (virtuální kancelář pro teleworking umístěná ve školce, pobočka pro firmu s otevírací dobou pobočky 9-14, ...).
Můžete nabídnout i aktivity po škole, pravidelné návštěvy odborníka, hry na rozvoj dítěte, čas v kolektivu jiných dětí, ... Placené primárně rodiči (musíte jim dobře vysvětlit tu myšlenku bezstarostného času, který umístěním dítěte do družiny před a po škole získají a to jim umožní získat běžná zaměstnání a vydělat více peněz). Dotace je druhá věc. Jak moc chcete jít skrz byrokracii (žádost o dotace) je vaše věc.
Možná to celé skloubit s místním školským úřadem. Předpokládám, že tam školka dříve byla. Šlo by ji znova otevřít, kdyby si rodiče připlatili? Pozor na úředního šimla. Věc se může táhnout roky. Lepší je jet jen na sebe. Je to méně frustrací.
Nevím, jak je to s požadavkem na vzdělání pro takovýto typ instituce (a stěžovatelé na tomto fóru Vám určitě budou tvrdit, že je 100 důvodů, proč to nejde). Nikdo ale neříká, že vy musíte být odborný garant celého projektu, kdo s dětmi tráví ten odbornostně kvalitní čas. Možná rodič jiného z dětí je odborník a pár placených hodin navíc týdně by přivítal. Vy to můžete jen provozovat a mezitím pracovat někde jinde ...
Znova opakuji: Hledat důvodu, proč něco JDE udělat! Každý blbec umí přijít s důvody, proč něco NEJDE.
> mám 7,5 letou dceru a je více opožděná než obvykle
Můžete jen tak pro představu napsat, jak je opožděná? Je mentálně postižená nebo jen podprůměrně inteligentní (ve zvláštní škole)?
Osobně být pečlivě kontroloval, jak děti tráví čas ve škole a co se tam přesně učí. Jestli to jsou znalosti nezbytné pro život nebo jestli místo toho ztrácejí čas posloucháním akademických encyklopedických znalostí. Nevidím důvod, proč by zručný řemeslník (ale třeba i člověk, co dokonale ovládá třeba grafický program na PC) musel nezbytně nutně znát geografii ČR (to je pro představu znalost zhruba 6.třídy) nebo skladbu buňky, když to k životu absolutně nepotřebuje a přesto to je požadavek na zvládnutí normální základní školy.
Budou si o takovém člověku chytřejší lidi myslet, že je (inteligenčně) blbej? Pravděpodobně ano. Snižuje to nějak jeho řemeslnou/odbornou zručnost a plat? Absolutně ne. Stačí, když ví, že dané věci existují a že o nich nic neví a umí si to přiznat.
Lukáši, zajímalo by mě předně, kolik je vám let. Takovéhle rady totiž nemohou dávat mladí lidé, protože překypují zdravím. Tipuji tak na lidi až po 50. roce věku, špíše ještě starší, protože ti už vědí, zač je toho loket. Až vám bude tak 55, tak potom tady tohleto zcela určitě psát nebudete. A kde je psáno, že budete pořád zdravý. Přemýšlel jste někdy tahle?
Na to platí přísloví, že sytý hladovému nevěří a to je bohužel pravda, což znamená, že zdravý nevěří nemocnému. Ale bohužel i takto rozhoduje ta naše slavná vláda atd.
Vy máte určitě nějakých 30.000 a víc, tak se vám to mluví. Zkuste se vžít do lidí co mají 5-6 tis.
A jste jistojistě z Prahy, protože jedině tam jsou všelijaké možnosti. Ale umíte si představit, že by se celé Česko nastěhovalo do Prahy? Asi těžko. Ale takhle neuvážlivě tady radíte.
Napřed si tedy v hlavě srovnejte, že ne všude jsou takové možnosti a ne všude je dostatek bytů, kam by jsme se asi měli stěhovat za zaměstnáním.
Já jsem platil na důchod 43 let, tak si ho chci užít, a nechci dělat do smrti. Už toho mám dost. Ale to pochopíte, až vám bude o něco víc.
Než začnu, tak zaprvé: z Prahy nejsem a kromě asi 2 měsíců jsem si tam nikdy na život nevydělával a nikdy bych tam bydlet nechtěl. Žil jsem tam po dobu, co jsem chodil na VŠ a stačilo mi to. Nebylo to kvůli tomu, že by mě velké město "zaskočilo". Budete mi věřit, když vám řeknu, že Praha je jen bezvýznamné regionální město, které trpí namyšleností vlastní důležitosti? Asi ne ... Já si to ale můžu dovolit říct. Mám totiž ten nadhled.
Za druhé: strašně dlouho jsem žil na velmi podprůměrném platu, protože jsem řešil v životě pro mě důležitější věci, než abych vydělával co nejvíce (ano, peníze skutečně nejsou v životě to nejdůležitější). V době, kdy jsem vydělával málo, jsem po ostatních nečekal, že mi budou platit. Kdybych chtěl vydělávat více, tak bych si našel způsob, jak si více vydělat. Zkusil jsem toho zatím v životě poměrně dost a o většině věcí, do kterých jsem skočil, jsem měl jen mlhavou představu, co přesně obnášejí.
Za třetí: nikde jsem nepsal, že chci zrušit důchody lidem, co platili do systému celý život. To by bylo nespravedlivé, protože jinou volbu ani neměli. Sám jsem ale pro osobní konta, kam si každý spoří sám na sebe. Opravdu poslední věc, co chci při odchodu do důchodu dělat, je se s někým dohadovat, jestli dostávám dost úměrně tomu, kolik jsem do společného pytlíku přispěl.
Za čtvrté a za posledy: vždycky (a tím opravdu myslím _vždycky_ ) existuje způsob, jak si vydělat více. Neříkám, že to nezbytně musí být v oboru, ve kterém jste vyučen, nebo ve městě, kde žijete nebo že si budete vydělávat více hned první měsíc, ale to je celá ta podstata řešení. Čím více rozšířite svoje možnosti, tím větší bude šance, že se najde lepší šance.
Většina lidí se zabetonuje na požadavku najít "něco" ve vystudovaném oboru, v místě bydliště, 8-16:00, pro stabilního zaměstnavatele, dobrém nástupním platu a pak už jen následovaná samými "pozitivy a sociálními jistotami", přesně jak ten maník v Básnících. To je nejlepší cesta jak za čas dost ošklivě narazit.
Abych to nějak shrnul: znám lidi intelektuálně mnohem (mnohem!) slabší než já, co mají majetky několikařádově větší než já. Znám lidi, kteří jsou mnohem (mnohem!) chytřejší než já a mají méně než já. Znám invalidy, co dokázali věci, které já nikdy nedokážu. Znám slepé, kteří mají v mém oboru větší znalosti než já. Znám lidi s rakovinou, co mají více elánu do života než já, průměrně zdravý člověk. Znám lidi, co za těch vámi uvedených 5-6 tisíc strávili 2 roky cestováním po světě. Znám zdravé i postižené, kteří na všechno rezignovali a tráví dny doma sebelístostí a přemýšlením o tom, "proč právě oni".
Všechno je to o postoji k životu, prioritách a možnostech člověka. Ve všech svých příspěvcích jsem chtěl pouze naznačit, že _vždycky_ existuje řešení. Člověk jen musí vědět, co chce.
Jestli bych měl vybrat jediný kurz, který by měl každý absolvovat, pak by to byl motivační a sebevědomí posilující kurz. Není nic smutnějšího než když někdo na všechno rezignuje a jen hledá důvody, proč věci nejdou.
Myslím, že jsem vydělával něco málo přes minimální mzdu. Dělal jsem to jen na částečný úvazek (když byl v restauraci nával, jinak mě nechtěli) a jen asi měsíc. Bydlel jsem ale v malém bytě, takže nájem byl nízký, ale i přesto to nestačilo.
Podstatné je, že jsem na ten skoro měsíc dost omezil odliv financí z konta. Misto 100% nákladů na žití, které bych z konta odčerpal, kdybych nedělal vůbec, jen na nějakých odhadem 20%, které dokryly rozdíl mezi tím, co jsem vydělával a co jsem potřeboval nezbytně k životu. Když jsem zrovna nebyl v práci, tak jsem intenzívně (=zeptat se na práci alespoň ve 4 firmách denně - to je minimálně 20 (!) za týden) sháněl něco jiného a nakonec jsem si dokázal za ten měsíc najít pro mě tenkrát relativně dobře placenou práci na plný úvazek s pár přesčasy. Místo odčerpávání z konta jsem na něj opět začal příspívat na horší časy :-)
Jako liberál opravdu namítnu. Tehdejší generace tolerovala komunismus, všichni mohli jít a říct dohromady "my to nechceme". Ne v roce 1989, třeba v roce 1970. To, že to udělali pozdě je chyba generace.
A pokud se spoléhám na kolektivní rozhodování tak musím nést i následky kolektivního rozhodování. To znamená, že když tehdejší generace kolektivně tolerovala komunismus měla by si dneska nést bídu, kterou způsobili.
Stímto bych tak úplně nesouhlasil protože v duchu kolektivity (a prvních přízpěvků) stát vlastnil ze 100% většinu hmotného a nehmotného majetku. Tzn. tento majetek byl ve vlastnictví všech lidi a tvořil jejich kolektivni investici. Po 89 jim tato investice byla odejmuta a dána v plen jistému individu jmenem stát který začal přemýšlet v horizontu max. 4 let či ještě hůře v horizontu 1 volebního roku. Tzn. minulé generace si jednoznačně na svůj důchod našetřily jenže jejich peníze se jaksik rozplynuly ve špatné privatizaci, a vůbec ve všech privatizacich protože veškerý privatizovaný majetek byl ve vlastnictví lidí jenže zisky z privatizace byly utopny po většinou v sociálních dávkách. Stačí se jen podívat kam půjdou penize z divident Čezu a prodeje části jeho akcii, na důchody jistě ne protože ty jsou stále v mírném přebytku. Tzn. ať ODS nebo ČSSD v tomto důchodovém podvodu se vesele pokračuje dále Hold mi připadá že dnešní systém je v posledních 15letech mnohem více socialističtější než za komunismu.
Podle Transparency International se v roce 2004 rozkradlo na státních veřejných zakázkách nejméně 30 mlrd (horní hranice odhadu sahá k 100 mlrd). Takže nějakých 50 mlrd tady každoročně vrchnost rozkrade a nikomu to nevadí. Ono je jednodušší zvednout daně a snížit důchody. Sebrat těm, kdo se nemohou bránit. A papaláši mohou krást vesele dál.
Především je ale třeba, aby veřejnost znala celou pravdu. Zatím se prezentují jen izolovaná úsporná opatření se sporným efektem, aniž by někdo veřejnosti jasně řekl, jak to se stavem veřejných financí opravdu vypadá. Vždyť třeba schodky státního rozpočtu i veřejných rozpočtů jsou uměle snižovány a výdaje schovávány kde se dá. Když nejsou peníze v rozpočtu, tak se klidně zastaví stavba v půlce a to co se postavilo se nechá zchátrat a rozkrást a přitom se to prezentuje jako úspora! Státní podniky klidně neplatí zdravotní pojištění a sociálku a stát pak velkomyslně oddluží zdravotní pojišťovny, pohledávky převede na Konsolidační agenturu a z ní je pak za desetinu nominálu prodá.
atd. atd. Každá země má vládu jakou si zaslouží!