Tohle snad ani nemůžete myslet vážně! Napsat srovnání hypoték a vůbec se nezmínit o dalších podmínkách? Co poplatek za sjednání, odhad, cena pojištění, fix!!!!, měsíční poplatek!!, atd??
FUJ! Teda rádobyodborníci opravdu se za takovéto dílo styďte, ještě jednou FUJ! Škoda že ani zde nejde vložit blijící smajlík.
No ja si bral hypoteku nedavno a muzu rict, ze s tim seznamem TOP 3 souhlasim. Takze je clanek dobry, aspon se lide dozvedi, kde maji nejvyhodnejsi hypo. Otazka je samozrejme nezavislost porad. spolecnosti, autor jak vidim se ale Fincentra ptal, proc tam nezaradili mBanku. Tak nevim co resite :) Ty ostatni podminky, predevsim odhad nebo pop. za sjednani jsou casto zadarmo, nebo tvori jen zlomek nakladu nez kolik vyjde ur. sazba.
Očekával bych, že autor takového článku alespoň osloví i banky jako takové. Ve výsledcích vyloženě chybí například Wüstenrot, která umí nabídnout velmi pěkné sazby - viděl jsem nabídku 2,69% p.a. na pětiletém fixu. Ovšem makléř v takovém případě dostane velmi malou provizi (pokud vůbec jakou), takže ji klientovi zpravidla nenabídne. Takže se obávám, že tento článek říká: "které z bank, které jsou výhodné pro poradce, jsou nejvýhodnější pro klienta?". Ne "které banky jsou nejvýhodnější pro klienta".
A s nevýznamností těch poplatků fakt nemáte pravdu.
Při 1 milionové hypotéce poplatek 100 Kč měsíčně představuje ekvivalent 0,12% p.a. Ale pozor: ty poplatky za jsou stále stejné, zatímco úrok (a jistina, ze které se počítá) klesá. Takže to, co je v prvním měsíci ekvivalent 0,12% p.a., je za celou dobu trvání hypotéky ekvivalent 0,2% p.a.
Pokud Vám banka nabalí poplatek 100 Kč měsíčně za vedení běžného účtu, 100 Kč měsíčně za transakce na běžném účtu a 100 Kč měsíčně na pojištění, tak jste si (při milionové hypotéce) rázem vytvořil ekvivalent 0,36% p.a. nárůstu sazby pro první měsíc. A, pokud byste u té banky zůstal celou splatnost hypotéky, tak jste si navýšil sazbu o 0,6% p.a. To už fakt stojí za zamyšlení.
Vycucal si to z prstu. Voni jsou s Chrzem taková cucací dvojka, takoví křižáci na výpravě proti poradcům.
Skutečný důvod, proč se ke klientům nedostane vždy ta nejzajímavější nabídka, je ten, že není v lidských možnostech obsáhnout kompletní nabídku trhu (hypo, stavebko, pojištění, investice atd.). Zvlášť když se často mění.
Opravdu?
A jak mi tedy vysvětlíte, že se poradci vždy zaklínají, tím, že mají "za sebou" zázemí velké firmy s kvalitním softwarem a kupou analytiků, kteří sledují aktuální nabídky na trhu a nové produkty, které hned krmí do toho centrálního softwaru?
Právě argument, že poradce má za sebou určité zázemí a že není v silách jednotlivce obsáhnout kompletní nabídku trhu, má být klíčový pro to, aby člověk volil poradce a ne vlastní snahu!
A teď se dozvídám, že tento argument je falešný a každý poradce jede sám za sebe jako libovolný jiný jednotlivec?
Ale no tak... Mě fakt nedostaneš... Ale posoulož si.. když chceš...
Průměrný jednotlivec ani netuší, že nějakej Wustenrot existuje, Wustenrot má na trhu úvěrů marginální podíl.
Naprostá většina lidí vleze do tý svý banky (stavební spořitelny) v domnění, že u ní MUSÍ mít ty nejlepší podmínky. Reps. většinu lidí ani nezajímá, nenapadá, že se úvěry u různých ústavů liší.
U nás na maloměstě si obejdou KB, Čobku, ČS a GE. Nebo vlezou do ČMSS (neskutečně chytrě marketované coby Liška, to je symbol jednoznačně identifikovatelný a zapamatovatelný).
Pokud máte kvalitního poradce, měl by mít produktová školení, zároveň software, který porovnává nabídky u bank, záleží také, jaké bankovní produkty u té dané banky máte, mohou nabízet i obchodní slevy a podobně. Můžete si zadat nezávislou poptávku na srovnání nabídek hypoték a uvidíte, jaký bude výsledek. Ale v drtivé většině případů Vám poradce zajistí výhodnější sazbu.
prominte, ale kdyz fincentrum uvede ze s mbank nespolupracuje a o jejich sazbach nic nevi tak se mi to moc nezda. nebral bych je jako relevatniho poradce, nulovy poplatek za vedeni uveru je dost velke plus zejmena u mensich uveru. navic to neni zadna novinka, maji to tusim od pocatku kdy hypoteky nabizeji.
Milý Játyone, důvodem, proč se ke klientovi nemusí dostat velmi zajímavá nabídka, je třeba nesplnění nějaké podmínky. Když jsem ještě dělala úvěry a hypotéky, tak jsem se vždycky snažila nabízet to nejvýhodnější pro klienta. Ale: některé banky s vámi jako s poradcem neuzavřou smlouvu, protože neuděláte obrat, který požadují. JIné jednou jen přes síť svých poradců, které nedělají jiné banky (třeba právě ten Wüstenrot, ale i Liška. Liška to dřív dělala, pak to zrušila). No, a posledním důvodem je to, že klient nemusí splnit podmínky banky. Mně se třeba stalo, že klient nemohl dosáhnout na hypotéku u své mateřské banky (KB), protože ta požadovala nezastavenou nemovitost. ČSAS to uměla: poskytla tzv. předhypoteční úvěr, nemovitost byla vyplacena a poté byla uzavřena hypotéka a nově zatížena zástavou, předhypoteční úvěr se změnil na hypoteční (termín byl v té době rok). Stejné to bylo i u konsolidačních úvěrů. Klient nemusel dosáhnout na úvěr s lepšími podmínkami, protože nesplnil třeba jen jednu z podmínek banky. A že těch podmínek občas je!
Že se nikdy nespolehnete jen na jednoho makléře - a všem jim to řeknete.
Moje doporučení je:
- sám oslovit svoji banku,
- sám oslovit banku, která se jeví výhodná a makléři ji běžně nenabízejí (zpravidla jde o menší banky jako Wüstenrot, u refinancování možná Equa, mBank),
- vedle toho oslovit makléře.
A počítat, počítat, počítat. Padne nejeden excelový spreasheet.
Zkrátka, hypotéka se nekupuje jako houska na krámě - výběr hypotéky je prakticky stejně závažné rozhodnutí, jako výběr financované nemovitosti.
Spokojil byste se při výběru domu s vyjádřením makléře, že tenhle dům je pro Vás ten nejlepší?
Dobrý den,pane Slanino,
děkuji za odpověď. Podle mně dostupných informací lze takovou hypotéku získat i s nárokem na provizi.
Osobně jsem hypotéky zprostředkovával přes 3 makléřské společnosti, u všech jsem měl nastaveny jednotnou výši provizi, bez ohledu na banku.
Určitě se však najdou společnosti, u kterých to tak není, to nepopírám..
Ještě bych si dovolil vrátit se k samotné myšlence, že poradce tuto hypotéku (banku) klientovi nenabídne, protože za ni dostane sníženou či dokonce nulovou provizi.
Pokud vychází Wüstenrot v daném případě nejlevněji, je mou motivací tuto hypotéku klientovi nabídnout, a to i přes sníženou provizi (k nulové provizi níže), protože udělám alespoň nějaký obchod (hypotéka, pojištění nemovitosti) a získám kladné reference...
U nulové provize u Wüstenrotu bych (osobně) postupoval tak, že bych klientovi nabídku vytvořil tak, aby byla na úrovni Wüstenrotu. Při současné výši provizi si klidně můžu sáhnout do kapsy (ukrojit si z provize) a svou nabídku dorovnat na úroveň Wüstenrotu. Pořád se to vyplatí...
Znám celou řadu poradců, kteří automaticky nabízí různé bonusy závislé na výši přes ně čerpané hypotéky. Klient může získat odhad ceny nemovitosti zdarma, proplacení pojistného na pojištění nemovitosti na rok dopředu, úhradu kolků na katastru...
Získávají tím konkurenční výhodu vůči bankám i jiným poradcům...
Co se výše uvedeného týče, mluvím z vlastní zkušenosti získané ve vlastním businessu a doby, kdy jsem vedl tým hypotečních makléřů... Žádné dohady :-)
Pokud takto postupujete, tak Vás to nepochybně šlechtí.
Moje zkušenost s finančními poradci (z pozice vedoucího týmu produktových manažerů v bance) mi ovšem říká, že jste spíše výjimkou. Představa, že poradci obecně prodají produkt, který jim nepřinese výraznou provizi, ale spokojeného klienta a kladné reference, se mi rozhodně v praxi neosvědčila. To vlastně cítím i z Vašeho příspěvku: kdyby tak postupovali všichni (nebo alespoň většina), nezískáváte konkurenční výhodu.
No to by mě také zajímalo, kam Vy a Patrik chodíte na ty poradce? :-)
Mohl byste mi prosím říct, kolik finančních poradců (jaká část) odpovídá Vašim představám standardu a nadstandardu a kolik finančních poradců (jaká část) tuto Vaši představu nesplňuje?
Mám z Vás totiž pocit, že platí finačnní poradce = zloděj/amatér
Díky
PR
Poradce, se kterými mám osobní zkušenost, získávám různě. Některé za mnou někdo pošle, někteří mne oslovili třeba přes "Chytrého Honzu", když jsem jim dal šanci.
Od poradce očekávám znalost, profesionalitu a poctivost. Bohužel se mi ještě nepovedlo takového najít. Když už najdu poradce, který věci rozumí a vůči mně se (snad) chová poctivě, tak mi poradí, abych nepřiznal pojišťovně astma a abych pomohl prodávajícím ošidit stát na dani z převodu nemovitostí... Chápu, někteří klienti po něm asi takové rady chtějí, ale za známku profesionality to fakt nepovažuji.
Zkušenost s portfoliem poradců jsem nabyl ve skupině ČSOB. A další zkušenosti nabývám teď, když budujeme registr nepoctivých poradců.
Můj primární dojem je, že poradci často jdou mnohem víc za "rychlými penězi" než za vztahem s klientem.
A taky mám problém s tím, že velmi často nedostávám pravdivé informace. Vím, že řada makléřských sítí svým poradcům poněkud "vymyje hlavu", jenomže já nepoznám, když mi třeba poradce říká, že ode mne ze zákona potřebují ten či onen souhlas - a já vím, že ho nepotřebují, ale chtějí ho kvůli svým aktivitám, jestli mi vědomě lže, nebo jestli má "vymytou hlavu".
protože je jasně že jsi naštván sám na sebe. Tak reaguje někdo když je naštvaní jak hloupě sám rozhodl brát hypotéku a sám platil poplatek za sjednání, odhad, pojištění, fix -špatně vybraný , platí vysoký měsíční poplatek...
No, Boby, nezlob se -ber příště rady odborníků-refinancuj hypotéku jak je to možné co nejdříve, doporučuji znovu, bez zlosti , přečíst článek "Kde si vzít nejvýhodnější hypotéku?"