Tady:
http://magazinspotrebitele.cz/najemni-smlouva/
doporučují použít diskontní sazbu.
Z toho se podle me vyvazat nejde. Podle me by ale slo dat do smlouvy, ze vyse najemneho je navysena o nejakou urokovou sazbu a tato cast najemneho se splaci z uroku z kauce. Ve vysledku tak ma majitel realne porad v kapse celou kauci, ale papirove bude cast te kauce pouzivana ke splaceni najemneho, takze pri konci smlouvy se vrati jenom pocatecni hodnota.
Tohle nikdo neví. Četl jsem všechny možné články a diskuse v právnických časopisech a prostě neexistuje shoda mezi různými právníky. Obávám se, že odpověď nebudeme znát ještě hodně dlouho a možná nikdy, protože nevěřím, že se najde nájemník, který se bude chtít soudit o několik set korun či několik tisíc korun, o kterých prohlásí, že jsou úrokem z jím složené jistoty a které mu pronajímatel po skončení nájmu nevydal.
Jak jste přišel na úrok 2 % a 8 %? Napsal jsem, že nikdo neví, jakou výši úroku uplatnit (pro výpočet nepotřebujete teoretické bláboly vzniklé nad sklenkou vína, ale konkrétní číslo).
Pokud máte spoustu volného času a peníze na advokáta, pronajmu vám na dva měsíce byt a můžeme to vyzkoušet. Sehrajeme scénku, že vám jako nechci vydat úroky, vy na mě podáte žalobu a budeme testovat soudní rozhodnutí. Počítejte s 6-9 letým sporem (relevantní je až rozsudek Nejvyššího soudu, ev. nález Ústavního soudu - posuzování ústavnosti úroků z jistoty). Všichni nám oběma budou vděční, protože díky naší hře bude existovat návod, jak úroky počítat. Můj email petr.pospichal()post.cz
Citace z článku citujícího NOZ:
Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídle dlužníka v době uzavření smlouvy..
Ta čísla pak jsou pro ilustraci, kam až se ty úroky můžou vyšplhat, Pokudm by to měly být opravdu ceny obyklé před 15 lety, byly by ještě o dost větší.
Jen jsem dokladoval, že o pár stovek se opravdu nejedná.
Nikdo to nevi. Jenom rikam, ze se to da zajistit tak, aby to prakticky fungovalo bez uroku a zakonu bylo ucineno za dost - proste uroky pricist k vysi najmu a strhavat je z kauce.
Rekneme realne najemne 10 tisic, kauce 20 tisic, urokova sazba 5%.
Papirove najemne tedy bude 10079 korun. Najemnik mesicne plati 10000 a 79 korun se bere z kauce. Na konci roku tedy vyse kauce bude uz jenom 19047 a kdyz najem po tom roce skonci, tak vratim najemnikovi 20 tisic a bude to mit i s uroky. Vsichni jsou na svem a nikdo nemuze rict ani popel.
Toto je velice zajímavé řešení, ale má jistou trhlinu... Nevím do jaké míry víte jak se připisují úroky, ale běžně je to tak, že se připisují každý měsíc a tudíž každý měsíc se úročí celá částka již navýšená o předchozí úroky. Není tedy možné kalkulovat s tím, že každý měsíc bude úrok ve stejné výši...
Příklad - kauce 20 tisíc, úrok 5 %:
1. měsíc 20000,- Kč+83,33 úrok
2. měsíc 20083,33 +83,68 úrok
3. měsíc 20167,01 + 84,03 úrok atd.
kdy 12. měsíc již činí úrok 87,23 Kč a celková výše jistoty 20936,- Kč - pokud budete nájemní smlouvu vyloženě ukončovat a znovu uzavírat na dobu určitou 1 rok a vždy sepisovat vrácení a znovusložení jistoty - což by bylo možná nejlepší řešení, protože pokud by se nájemní smlouva jen prodlužovala, tak například 36. měsíc je to již 96,38 Kč úrok a celková výše jistoty činí 23.133,- Kč.