Podle me zkusenosti, je kurz prodeje valut ve vetsine prazskych smenaren lepsi (a bez poplatku) nez kurz prodeje deviz vetsiny bank. Druha vec je mozne riziko loupeze, pokud mate s sebou v cizine vetsi hotovost. Ja obvykle nakupuju valuty ve smenarnach na Vaclavaku nebo Hlavnim nadrazi a kreditku mam s sebou pouze pro strycka Prihodu. Prekvapila mne vsak informace, ze nektere banky (CS, Postovka) uctuji pri nakupu zbozi v zahranici vyhodnejsi kurz - devizy stred.
Uctuji. Na adrese (pozor, reklama) www.kolik.cz je nabidka smenarny Exchange a tam mate primo spocitano, kolik vas nakup ruznych valut/deviz prijde (nebo kolik dostanete za prodej vasich). Docela jsem se nestacil divit, jake velke poplatky si banky uctuji. Jako by jim nestacil dvojnasobny zisk (jednou valutu nakoupi pod urovni stred, rozdil jim jde k dobru. Potom ji prodaji nad urovni stred, rozdil jim jde zase k dobru).
Pozor rozlišujme od poplatků u deviz a u valut. Nákup/prodej valut v bankách je vždy zatížen poplatkem (obvykle 1 - 2 % s nějakou minimální částkou, např. 50 Kč, někdy i s maximální, např. 2000 Kč); u deviz tomu tak všude není.
Tam kde tomu tak je, je to o důvod víc nakoupit si tady valuty, než v zahraničí platit kartou.