americký prezident: náš člověk si vydělá 7000 dolarů, utratí 4000 a co dělá s těmi 3000, je mi jedno. Pak je něco mezi tím a pak český prezident: náš člověk si vydělá 10000 měsíčně, měsíční náklady má 15000 a kde vezme těch 5000, je mi taky jedno. Kdysi jsem to uváděl jako vtip, ale další přispívatelé na Měšci mne opravovali, že se jedná o tvrdou realitu. A po 1.1. budu muset některé částky změnit .
Za socialismu stávala kostka másla 10,- Kčs a na tehdejší dobu to bylo víc jak dost. Ale tenkrát životně důležité položky ve spotřebním koši nestály tolik co dnes. Kolik stál nájem, voda, elektřina, MHD, noviny, jídlo v restauraci ... atd. ???
Zlaté Polsko! :-) Včera jsme nakupovali v hypermarketu Auchan v Ratiboři, mléka stály v přepočtu 13,80 Kč (polotučné), máslo 75% za 21 Kč (200 g). Jogurty Jogobela okolo 7,20 Kč za kus. Plus levné hadry, boty a já nevím co ještě.
Takže máslo 100% 250g = cca 35Kč, to je u nás taky., polotučné mléko v Hypernově 13,50Kč, jogurt jogobela nekupuju, protože ten mi zhnusila ta baba, co umí udělat muže š´tastného jen když je jogobela v lednici. Takže český chočeňský za 9,50. Kde je rozdíl?
Ty ceny mohly být tak před týdnem, před 14 dny. Dnes už jsou někde jinde!
Mléko - to myslíte tu obarvenou vodu s přidaným rostlinným tukem, co zbyla po výrobě jogurtů, tvarohů, sýrů, másla?
Ty ceny jsou víkendové. Navíc bydlím 5 km od nejbližšího polského města, takže ceny znám i tamnější. A kvalitu potravin taky. Je naprosto totožná s našimi. Včetně té obarvené bílé vody. (krabicové mléko nekupuji, pouze klasické, které mi za tři dny zkysne, když ho nevypiju)
No nevím. Polské potraviny byly vždy poněkud pochybnější kvality. V Polsku nikdy (ani za socialismu) neexistovaly hygienické předpisy, které by těm našim sahaly alespoň na paty. Ceny samozřejmě jsou zcela srovnatelné a když si k nim připočtu náklady na dopravu (třeba 30 km tam a zpět), tak jsem se dá s úspěchem o výhodnosti takového "kšeftu" pochybovat. Navíc v česku se snažím kupovat pouze české potraviny a české výrobky vůbec, nějaké jogobely a jiné šmejdy z reklam zásadně ignoruji.
www. stránka je vyvedena v převážně modrých barvách, tak je to s tou propagandou jasné.
Konzerva hovězího masa . byla opravdu z hovězího masa, žádné namleté nepoživatelné zbytky, které nežere ani pes či kočka. Vysoké ceny potravin byly vykompenzovány nízkými cenami nájmů, energií a vody. Takže v globále je mi jedno, jestli vydám 40 % na potraviny a 45% na bydlení nebo 45 % na potraviny a 40% na bydlení ... Furt mám 85 % v pr...i a co s tím zbytkem...? Americký i český prezident by mi jistě poradili.
Tak tak. Debilnější názory snad tady na Měšci nikdo jiný už nemá!
Můžete dělat sebe víc, furt se vzdělávat a zvyšovat si kvalifikaci, stěhovat se za prací - ale když ceny letí tak závratným tempem nahoru a ODS zavádí stále nové a nové platby... Ne, před tím se nedá nikam utéci. Pohádky ČSÚ o spotřebním koši a výši infalace si nechte pro svá jezevčata ...
Reaguji tímto na "uživatel si přál zůstat v anonymitě 6.11.2007 0:11" a je to samozřejmě reakce na "smysluplné" příspěvky Jezevce a pana D., aby to někdo nepřekroutil k obrazu svému.
Díky za uznání :o))), ale od toho neoriginálního trouby, co ani neumí napodobit správně nick, který chce využívat se distancuju.
Pokud máš si myslíš, že nelze udělat víc, budiž, ale já jsem jiného názoru. A "pohádky" o vypovídací schopnosti statistických údajů tady taky nehodlám šířit. Jsou ho totiž holá fakta, která se nedají vykládat jinak. To je kouzlo matematiky. Nemá nic společného s pověstným "selským rozumem", který ovšem má také své opodstatnění, protože se zase naopak dokáže zaobírat subjektivními zkušenostmi a rozhodně se jím dá v mnoha případech řídit. Ale bohužel nelze s touto "pomůckou" najít univerzální řešení, které lze uplatnit bez ohledu na okolnosti, resp. dokáže tyto změněné podmínky ve svém řešení zohlednit.
Přisuzuješ moje myšlenky pouhému plagiátorovi, navíc dost mizernému.
Jo a když chceš někoho urážet, tak to dělej lépe, aby to bylo z textu hned jasné. Tzn. před a za oslovením se píše čárka. Správně by tam tedy mělo být " ...když voni ti všichni, megablbe, furt raděj to samý....
Není dobré ukazovat svou hloupost, když už někoho označovat vulgárními přízvisky. To by si lidi mohli myslet že jsi sám naprostý pitomec.
Já vím, jsem trouba, ale aspoň nenahrazuju argumenty urážkami. A jestli ti někdy připadalo, že jsem použil hrubé slovo, které jsi si vztáhl na sebe, tak věř, že to nebylo cílené a že jsi se v tom náhodou poznal, to je tvoje věc.
To je přece demagogie, za ty roky jsme se snad měli někam posunout v životní úrovni, to bychom mohli také porovnávat cenu másla a platu z první republiky nebo já nevím s jak vzdálenou minulostí.
Je fakt, že název článku může působit provokativně. I na mě tak zapůsobil - čekáme s manželkou dítě a i když máme štěstí a momentálně oba vyděláváme víc než je aritmetický průměr příjmů v ČR, peníze nám rozhodně nepřebývají.
Na druhou stranu je ale fak, že:
a/ Na vkladech fyzických osob v ČR leží mnoho peněz a je tedy legitimní a normální psát články, co s těmi penězi lze dělat.
b/ V porovnání se zbytkem světa, a to jak v současnosti, tak historicky, si žijeme nadprůměrně dobře. Ano, v mnoha zemích, například ve vámi zmíněných USA, mají lidé o dost vyšší příjmy a také životní úroveň. V mnoha jiných ale zase o mnoho horší a také žijí.
S těmi USA to myslím není tak docela pravda. Jestliže je zde průměrná mzda (roční) cca 35 000 USD,(http://www.mesec.cz/clanky/kde-se-v-usa-vyplati-pracovat/) které ale, podobně jako u nás nedosahuje 70% pracujících a připočtu k tomu ceny o něco vyšší jak u nás, tak tam spousta lidí rozhodně nemůže mít na růžích ustláno. A slyšel jsem také názor od známého, který tam byl 2x, že většina dělníků v továrnách a manuálně pracující obecně mají dokonce horší životní úroveň, než je tomu u stejných profesí u nás v Evropě.
V USA hodně záleží na tom, v kterém státě si tu svoji mzdu vyděláte. Žil jsem v US asi dva roky, z toho rok a půl v Utahu. Tam obecně nejsou platy moc vysoké, ale na druhou stranu je tam o hodně levnější bydlení. Takže průmerný plat Vám pro US nic neřekne. Ale obecně máte pravdu. V US je mnohem větší diversifikace mezi lidmi, co dělají nekvalifikovanou práci (často ilegálové, Mexičani, Latinoamerikáni) a těmi, co mají dobrou až výbornou kvalifikaci. Neboli, když se na to podíváte přes spotřební koš, tak ti, co jsou nekvalifikovaní jsou na tom v porovnání s našimi nekvalifikovanými pravděpodobně mnohem hůře (zejména pokud nemají pojištění) a ti, kteří mají v US kvalifikaci jsou na tom zase obvykle mnohem lépe než ti, co mají dobrou kvalifikaci u nás. Ale nezoufejte, i u nás se můžete mít dobře. Když máte kvalifikaci. Dle Vašich čísel mám sám větší plat než průměr v US 8-)
Tak nevím?... Před revolucí stálo máslo 8 Kč. Sparty to samé! V porovnání k tehdejším platům tedy máme stále ještě co dohánět! Sparty jsou opravdu příliš levné a máslo se snad konečně dostane alespoň na 8O Kč, kam by mělo patřit. No a sežerte mě!!! :-)))
No a kolik stála voda, teplo, nájem, jízdné MHD, denní tisk, elektřina atd. před 89.? Věci dlouhodobé spotřeby šly dolů, ale ty každodenní zase nahoru. V konečném efektu vám díky těm drahým každodenním věcem nezbývá na ty levnější dlouhodobé.
jakoby diskutovaly zoufalé socky s nadutými pracháči. Realita je však podle mého názoru úplně jiná. Diskutují zde různé sekretariáty politických stran (a jejich zaměstnanci, co mají času dost). Já (jako "obyčejný" čtenář) bych chtěl poděkovat autorovi článku za zajímavý materiál včetně praktických kalkulaček.
A ještě si sám odpovím. Kdo nemá ani na kousíček máslíčka nebrouzdá celé dny v diskusích po internetu, protože na něj nemá. A kdo má prachů dost, sedí v kajutě jachty s blondýnami v bikinách, nebo ve svém sídle v chráněné krajinné oblasti a snídá langusty pomazané kaviárem, jež zapíjí místo čaje svařeným šampusem. A nebo ty prachy zrovna vydělává. Takže - co to je, co tu blábolí jak smyslů zbavené?
Ješty bych měl další tipy: Státní úředníci, kteří se v zaměstnání zabívají vším jiným než je to, zač jsou placeni a nebo taky studentíci, co věří, že se udrží na školách co nejdéle, jen aby nemuseli jít makat. Škála diskutérů je určitě širší, že zmiňujete.