Zlato ano, momentálně klidně až 30% portfolia protože je vše ostatní předražené, ale rozhodně ne jakoukoliv gramáž, ideálně po celých uncích (oz) a v mincích rakouské Philharmoniker nebo kanadské Maple Leaf (protože do budoucna žádné problémy s porušením obalem jako u cihliček), nakupni/výkupní spread se na jednouuncovky pohybuje u dobrých obchodníků 3-4% tedy vychází stejně jako nákupní poplatek kdejakeho akciového fondu. A pokud má v sobě člověk investičního ducha tak lze momentálně zmínit i hodně podhodnocene stříbro, opět ve stejných typech mincí po jedné unci, kde je u dobrých obchodníků nákupní/výkupní spread kolem 10%. (kvůli DPH, které ale umí dobrý obchodníci částečně u investičních mincí potlačit)
OZ (31,1 g) samozřejmě také, ať už v Au, Ag, Pt, Pd atd. Jde o to, kolik máte korunek. Pro začátečníky stačí nakupovat jakoukoliv gramáž. U Ag lze nakoupit 100 x1g v kazetě a je trochu problém s DPHčkem 21% , ale využití má obrovské, např. čistění kontaminované vody, což je 98% vody na planetě. Navíc likvidita je do 24 hodin, takže jsou to peníze, nikoliv bankovky ničím nekryté. Dluhopisy jsou ztrátové, důchodové fondy v řiti a akcie, to je ruleta. Pak dejme tomu investiční nemovitosti. Do mincí bych neinvestoval, páč vedle kovu kupujete i ražbu, kterou Vám při zpětném prodeji nemusí nikdo proplatit. Nicméně jsem potěšen, že alespoň někdo tady ví, kam investovat bez rizika prodělku i vlastních slipů. Takže palec nahoru pro Vás.
U zlata slitky budiž, pokud člověk hraje na nejnižší nákupní cenu (osobně mám raději ale mince kde neřeším problém s případně porušeným obalem a nákupní výkupní spread je u Philharmoniky a Maple Leafs 1oz prakticky stejný 3-4%) ale u stříbra jedině mince protože ti nejlepší obchodníci s drahými kovy umí u investičních mincí obejít DPH a dá se u některých dostat i na nákupní/výkupní spread kolem 6% při nákupu alespoň 100ks jedno uncovych mincí najednou, jinak po uncích mají kolem 8%. Rozhodně nesouhlasím kupovat jakékoliv drahé kovy po 1g, umím si živé představit, jaké tam je asi zbytečné premium za takovou srandu! Drahé kovy se vždy kupují po uncích! (jediná výjimka jsou 30g čínské Pandy pokud někdo sbírá, i přes jejich vyšší premium)
Ve světě jsou krugerrandy známé ale za sebe je nemusím a důvody? Není to čisté 999 či 9999 zlato (a ve velké krizi budou chtít obyčejní lidé spíše čisté zlato) . V Česku rozšířené podle mého osobního mínění zas až tak nejsou, nákupní výkupní spread o maličko také vyšší u nás než rakouské philharmoniky či kanadské Maple leafs. Osobně si raději ale občas hned po vydání procento či dvě připlatím a udělám si radost semi-numizmatikou jako labutí Swan z australské mincovny limitované na 5tis ks nebo jejich Lunární sérii či teď momentálnim hitem britskou sérii Queens beasts, u kterych hraju i na numizmaticke zhodnocení a hlavně to není nuda jako se stále stejnými Philharmoniky či Maple Leafs kde se mění jen rok na mincícb a jsou vydávány v milionech kusů.
Doporučuji si na YouTube vyhledat dokumentární sérii Hidden Secrets od Money od Mike Maloney a to by Vám mohlo pomoci otevřít oči, jak nás bankéři a vlády podvádějí a že současný kreditní peněžní systém je na delším období neudrzitelny...lidé se pak vždy vrátili k osvědčeným pravým penězům (zlatu a stříbru) viz rozpad starověkého Řima a brzký zánik zapadorimske říše a na druhou stranu vzestup (na dalších 600let) říše vychodořímské (byzantské) která se vrátila k pravým penězům...a pak je opět pomalu opouštěla a také se rozpadla.