A co pro někoho kdo má k riziku v jakékoliv podobě absolutní averzi...
abych to řekl pregnantně když jsem si nedávno půjčil od kolegů 200 korun na oběd protože jsem zapoměl peněženku doslova a do písmeme jsem nebyl schopen spát protože jsem věděl že to je rizikový závazek který musím zítra splatit...
Měl by expert nějakou radu v které není absolutně žádné riziko v jakékoliv podobě?
jenže tvrzení, že máte k riziku v jakékoli podobě absolutní averzí, je čirá lež, neb jste si půjčil na oběd a tedy jste se vystavil riziku, že se nakazíte bakteriemi z půjčených bankovek/mincí, cestou na oběd vás srazí auto, anebo se otrávíte zkaženým jídlem. Z toho plyne, že, byť i jen částečně, dokážete snést riziko a tedy i pro vás jsou platné rady v článku uvedené.
Toto je dosti nesmyslná úvaha. Když to vezmeme od začátku, i sám život je velmi rizikovou záležitostí. Takže otázka není, jak rizikově, ale jak efektivně investovat. Pokud bych mohl poradit, těch sto tisíc bych si nechal klidně i na běžném účtu. Úroky jsou z toho stejně nula nic a tak malá částka se prostě musí točit.
Zajímavější by byla spíše částka v milionech. Tady už je to hodně na to, aby o to člověk blbě přišel a málo na to, aby to kdovíjak dobře investoval. Ale osobně bych to rozdělil. Dal bych si tak třetinu do nějakého slušného nemovitostního fondu, třetinu do akcií firem, které znám a konečně poslední třetinu do trezoru banky do zlata. Tím by byla uspokojena jak ta dobrodružná, tak i ta srabácká část duše. S většími částkami bych asi šel nakupovat půdu, polnosti nebo levné nemovitosti na venkově. Tam tak těch 10 milionů postačí. A větší peníze jsem nikdy neměl. Ale zásadně bych i zde uplatňoval svou vizi, že s 20% jmění mohu riskovat a zbytek, tedy 80%, mě musí udržet při životě.
A přeberte si to jak chcete. Já se tímto řídím a nějaký ten milion mi to taky už hodilo. :-)
Nemám.
Riziko je všude, jen některé je více viditelné (pokles hodnoty akcií) a některé méně (inflace české koruny).
Aniž si to uvědomujete, každý den podstupujete rizika. Když přecházíte ulici, když jedete autem, vlakem. Teď je jen otázkou si ty rizika seřadit a podstupovat pokud možno ty nejmenší.
Navíc ty rizika jsou subjektivní, pro někoho kdo hůře vidí je vyšší riziko přejít silnici než pro bystrozrakého.