Hlavní navigace

Kam dál s eurodolarem?

5. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pomineme-li výraznější korekci na konci listopadu, kurz USD/EUR roste od poloviny minulého měsíce. Co euru pomáhá a může tento sentiment vydržet?

Pomineme-li výraznější korekci na konci listopadu, kurz USD/EUR roste od poloviny minulého měsíce a nyní se nachází na svém 6týdenním maximu v blízkosti hranice 1,31. Euru pomohla dohoda zástupců EU, MMF a ECB ohledně pomoci Řecku. Navíc byly zveřejněny i lepší předstihové indikátory z eurozóny a Číny a v neposlední řadě pomohla sentimentu i oficiální žádost Španělska o finanční injekci pro svůj bankovní sektor.

Otázkou je, zda tento sentiment na trhu může nadále vydržet a zda je zde prostor pro další eurové zisky. Bezprostřední bankrot Řecku nyní sice nehrozí, ale zástupci tzv. trojky budou nadále každý kvartál zkoumat plnění stanovených podmínek. Z tohoto pohledu bude i důležitý výsledek zpětného odkupu vlastních dluhopisů, který probíhá tento týden a od kterého si helénská země slibuje snížení dluhu o zhruba 20 mld. EUR (resp. 11 % HDP). Nízká účast v aukci by jen přilila olej do ohně spekulacím o neudržitelnosti řeckého dluhu. V takovém případě by euro začalo rychle mazat svoje zisky.

Prosincovým tématem na finančních trzích, které by mohlo mít i potenciální dopad na vývoj kurzu USD/EUR, je vyjednávání ohledně amerického fiskálního útesu, respektive o změkčení nastavených restriktivních opatření. Jejich plný dopad by mohl na začátku příštího roku uvrhnout největší ekonomiku do recese. Související nejistota s budoucím vývojem nejen ve Spojených státech, ale i celé globální ekonomiky, by zvýšila rizikovou averzi, která by paradoxně podpořila americký dolar. Ve střednědobém horizontu by však nutnost uvolněnější měnové politiky v podobě dalších kol kvantitativního uvolňování mělo tlačit dolar ke slabším úrovním.

Opačným scénářem je prodloužení všech stávajících podpůrných opatření. Očekávat i zcela opačnou reakci dolaru by však bylo možná velmi předčasné. Hospodářské zpomalení by se v USA s největší pravděpodobností nekonalo, za to by ale výrazně vzrostly obavy ohledně snížení amerického ratingu, jak již avizovaly agentury. To by nahlodalo status dolaru jako bezpečného přístavu a americká měna by v reakci na nižší ohodnocení ve své hodnotě klesala.

skoleni_8_6

Náš základní scénář počítá s prodloužením některých opatření, což znamená, že ekonomika by měla zpomalit, ale neměla by spadnout do recese. Zároveň budou ukončena některá stávající podpůrná opatření, případně i zavedena některá restriktivní, což pomůže Spojeným státům v konsolidaci svých veřejných financí, a uvolní tak napětí na finančních trzích ohledně dopadu fiskálního útesu.

Pokud se naplní tento scénář, může na trzích na přelomu roku přetrvávat optimismus, který by se měl projevit i v posílení eura. Převládající problémy v eurozóně by však posilování eura měly během příštího roku brzdit, ne-li jej dokonce oslabovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).