Autor si dal práci s aktuálním přehledem SÚ na trhu. Když se ale na konci článku pokusil srovnat SÚ s FPT, použil pouze dva náhodně vybrané fondy kdesi na fóru, chtělo by to větší přehled o FPT, což ale asi není téma tohoto článku.
Co mi při srovnávání SÚ a FPT zcela chybí je jejich reálný rozdíl výkonosti. Dobré by bylo srovnání výkonosti například ING konta a několika vybraných FPT za minulý rok. Při výpočtu zohlednit všechny faktory (změna úrokové sazby, připisování úroků u ING konta, vstupní a výstupní poplatky u FPT). To by byl myslím velice zajímavý článek.
Jak už jsem psal, srovnání výkonnosti za poslední rok by vyšlo pro všechny (teoreticky by se mohla najít nějaká výjimka) fondy peněžního trhu velmi optimisticky. V důsledku poklesu úrokových sazeb rostly ceny podílů, protože fondy měly v držení staré cenné papíry s vysokými úrokovými sazbami a vrátí se to jak bumerang až vzroste inflace a s ní i úrokové sazby. Pokud by mělo být srovnání co k čemu, je třeba vidět výkonnost za delší období (tak deset, patnáct let), které tyto výkyvy vyruší.
K tomu by to ale chtělo i delší historii úrokových sazeb spořících účtů, která se docela obtížně dohledává.
Srovnat fondy peněžního trhu mě napadlo právě na základě diskuse na mFóru a u těchto dvou, které tam kdosi zmiňoval to opravdu nevypadá, že by na tom byly dlouhodobě lépe, než spořící účet. Jeden z nich navíc má vstupní poplatek, který je třeba od výnosu odečíst. Diskuse je otevřená, pokud má někdo zájem, může srovnat dlouhodobý výnos jiného podobného fondu :)
Přidám srovnání ING fondu peněžního trhu, zajímavé jsou např. tyto údaje:
1470,71 – 2. 1. 2006
1536,84 – 15. 9. 2008
1 435,74 – 24.03.2009
1 470,80 – 26.06.2009
1 509,55 – 31.12.2009
Z čehož vyplývá:
Kdo vložil peníze do fondu 2.1. 06 a vybral je 15.9. 08 získal výnos 4,46 %. Za dva a tři čtvrtě roku to tedy fakt není žádný zázrak.
Pokud jste ale měli smůlu a vložili jste peníze 15.9.08 a vybrali 24.3.09, realizovali jste ztrátu 6,55 %.
Pokud jste vložili v den založení fondu (2. 1. 2006) a vybrali 26.06.2009 (tedy 3 a půl roku), realizovali jste nulové zhodnocení.
Možná tady někdo zveřejní fond peněžního trhu, který dlouhodobě překonává spořící účty, ale mě to tak prostě nepřipadá.
„V důsledku poklesu úrokových sazeb rostly ceny podílů, protože fondy měly v držení staré cenné papíry s vysokými úrokovými sazbami a vrátí se to jak bumerang až vzroste inflace a s ní i úrokové sazby.“
To je velmi nepřesný a dost zjednodušující názor!
Např. splatnost cenných papírů – do 3 měsíců – je u fondu KBC Multi Cash CZK plných 51,93%.
Takže žádný „bumerang“ nebude. Pozvolný pokles ano a následně (v případě inflace a zvyšování úrokových sazeb) zase pozvolný růst. Prostě žádné drámo. ;-) Navíc portfolio manažer může aktivně reagovat a v případě signálů (zvyšování úrokových sazeb ČNB) může duraci fondu PT postupně snižovat. Mimochodem, u klasického peněžáku by měla být durace (splatnost) portfolia do 1 roku.
Takže shrnuto, uvedená citace spíše platí v případě dluhopisových fondů, ale rozhodně ne u fondů peněžního trhu!
No, uvidíme. Termíňák ve ztrátě být nemůže, ale takový fond peněžního trhu úplně bez problémů.
http://www.ingfondy.cz/…storical.asp?…
i když tenhle ztrácel v době klesajících úrokových sazeb.
OK, má někdo peněžák, který by doporučil, který obstojí srovnání s termínovanými vklady a spořícími účty?
To ale michate dve veci – investici a sporeni. S takovym pristupem nikdy relevantni vysledek pri porovnani fondu a sporicich uctu nedostanete. Davat do fondu penize, ktere budete mozna potrebovat rychle vybrat, to je nezodpovednost a opravdu spekulace. Investice se z toho stava ve chvili, kdy si muzete dovolit pockat na jejich zhodnoceni. A to plati i pro penezni fondy.
Fondy peněžního trhu jsem v článku uvedl právě proto, že na mFóru je kdosi doporučoval jako alternativu ke spořícím účtům a také jsem uvedl, že v tomto případě se nedomnívám, že by šlo o dobrý nápad.
Ale nevadí, uveďte KONKRÉTNÍ případ fondu peněžního trhu, který na nějaké střednědobé (řekněme 5 – 10 let) zhodnocení doporučujete. Co jsem se já jimi probíral, tak mě zhodnocení vycházelo pod úrovní spořících účtů neb termínovaných vkladů.