Hlavní navigace

Názor k článku Jsou ještě peníze kryté zlatem? od Stín - Podle mě je, ten příklad s deflací špatnej....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 7. 2009 23:51

    Stín (neregistrovaný)
    Podle mě je, ten příklad s deflací špatnej. Představa, že všichni lidi drží peníze je hloupá. Lidi si musí kupovat jídlo, oblečení, topit, atd. Takže samozřejmě se obchoduje. NAvíc představme si příklad, kdy opravdu všichni drží peníze. V tu chvíli nedochází ke zhodnocování, neboť se nic novýho nevytváří. Bohatsví společnosti neroste a tudíž ani hodnota zlata neroste. Pokud by všichni drželi peníze, tak nebude deflace a nemá cenu držet peníze, a těch pár lidí který v tu chvíli začnou investovat, může svou prací zvyšovat svoje jmění, tatímco ostatní skoro nic nezískávají. Takže určitě existuje nějaký rovnovážná stav. Někomu se prostě vyplatí investovat, stavět domy, protože tak si vydělává daleko víc, než kdyby jenom doma držel peníze. Někomu se vyplatí držet prachy, ale proč ne. Jinak pokud by s těma penězma nikdo neobchodova, ztratili by svoji hodnotu jako peníze :-). Nikdo by se nechtěl zbavovat zlata,tak by nabízel třeba obilí nebo jinou komoditu. Tzn. že by se zlato přestávalo bejt penězi a naopak by se začalo používat třeba to obilí.

    A poslední otázkou je, zda je vůbec dnešní eknomický růst žádoucí. Když máte bakterie v misce, a rostou příliš rychle, tak taky brzo dojde živná půda.

    Jště dodám, že dnešní ekonomický růst stojí na tom, že si nemůžete našetřit zásobu peněz. když budete od dvaceti do třiceti makat 12 hodin denně 7 dní v týdnů a vyděláte hodně peněz, tak bez správného zajištění (zlato, akcie, neovitosti, ...) se budete muset zase vrátit do práce, přestože jste precoval možná víc než ostatní.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).