Na ČSÚ bych zainvestoval do nových kalkulaček.
Možná, že se časem ukáže, že soudruzi výzkumníci-celníci zase někde udělali matematickou chybu a že vše je úplně jinak. Člověk nesmí věřit teoretickým blábolům, ale co vidí, slyší a zažívá na vlastní kůži. A zde to je zcela o něčem jiném.
Pokud ceny letí nahoru takovým závratným tempem (benzín, energie, nájmy), jak z toho mohou vykouzlit inflaci do 2 % Komunisti dříve vyrovnávali inflaci snížením cen lokomotiv, ale dneska se v našich montovnách ani už ty lokomotivy nedělají. A co se u nás zlevňuje, aby to hodilo oněch 2 % inflace? Vzestup reálných mezd je pro většinu lidí utopií, protože pokud patnáctitisícový plat zvalorizují o pětistovku (v hrubém), ale měsíční výdaje jsou větší o tisícovku (v čistém), tak to 2,3 % nebo 3,5 % růstu rozhodně nejsou! Jedině, že by zapomněli nebo nepřetiskli znaménko - (mínus) před uváděnými čísly.
Není umění nastolit světové ceny a nuzné platy, to dovede každý vůl. Ale některá zaměstnání jsou finančně přeplácena, jiná naopak nedoceněna. Třeba v bankách, kde nás rekordně okrádají - úroky z vkladů pod 0,5 %, k tomu poplatky za cokoliv, takže na vkladu ještě občan prodělá, za to na úvěrech sazby 10 - 20 %, u kreditních karet až do 30 % - to je lichva! A pak že trh vše vyřeší...
A nesmíme taky zapomenout na ekonomického odborníka s. Klause, který nám kdysi dávno před volbami sliboval průměrný plat přes 20 000 - ale to se týkalo tuším r. 2000. Pamatujete na pořad Slovenské televízie Vtipnější vyhrává s Oldo Hlaváčkem? Já vám jsem schopen taky slíbit plat, řekněme 1 000 euro, ale jestli to bude v r. 2015 nebo 2051, to ještě přesně nevím.
Je legrační sledovat, jak mnozí autoři a diskutující stále žijí v omylu, že platy a růst ekonomiky stanovuje a "určuje" vláda.
"Není umění nastolit světové ceny a nuzné platy, to dovede každý vůl." - kdo jako ty ceny nastoluje? Tomu opravdu nerozumím, možná ve státním sektoru, ale jinak tyto ceny nastoluje trh.
Trh, jo? A kdo nastolil světový zázrak zavedením lichvářského kursu výměny Kčs x USD někdy v r. 1990? Pokud se pamatuju, tak oficiální kurs byl někde 5 Kčs za 1 USD. Vekslácký tuším 15 Kč. Pan ekonomický profesor přece řekl, že chce zlikvidovat tzv. černé směnárníky, česky řečeno veksláky, a zavedl jako oficiální jejich směnný kurs. Česká republika byla rázem světovým unikátem: všude ve světě jste měl v kapce dolar. Přkročil jste české hranice a měl jste v kapse dolary dva. Trh to nestanovil. Je mi líto, ale vekslácký kurs zavinil to, co výše někdo kritizuje, tedy světové ceny a nuzné platy. Vyrovnat to nejde, zvláště když jsme veškeré podniky vyprodali do zahraničí. Myslíte, že zahraniční majitelé mají zájem na zvyšování platů v Čechách? Probuďte se! Proč by to dělali, když na ně můžou nuzáci dřít za stejný peníz? Myslíte, že ceny nastoluje trh? On u nás nějaký je? Na všechno jsou kvóty a omezení. Zemědělci můžou kravám zašpuntovat vemena, protože těch našich pár krav dojí jako o život, bez ohledu na politiku EU, cukr vyrábět nemůžeme, máme ho moc, za tzv. nadměrné zásoby dostaneme pokutu, až někdo řekne, kolik zásob to vlastně bylo.
Vážený, trh u nás určuje zahraničí a ani Vaše velikost bot nebo IQ to neovlivní.
Ve většině komodit trh funguje, vy uvádíte výjimku - zemědělství. Oficiální kurz 5Kčs/1USD - Vy máte stejný smysl pro humor jako Waltr Komárek, už vidím ty fronty v německu na Škodu Favorit 136L za 25000 DEM a ostatní superkonkurenční výrobky (jimž to, dle Vás, Václav Klaus, tak pohnojil).
Panáček se asi právě probudil z hibernace?
1) Pokud se dobře pamatuju, tak OFICIÁLNÍ kurs naší koruny k dolaru v roce 1989 byl 0 slovy nula korun, protože sto metrů za hranicema civilizovaného světa jste za celou výplatu v českých kačenách nedostal ani rohlík. Jo - to komunisty stanovený kurs dolaru byl pět korun, to jo - proto taky bylo zákonem zakázáno ho směňovat, jinak by všichni všechno směnili za dolary a nakupovali v tuzexu. Takže vexlácký kurs nezavedl Klaus - ale byla to reálná hodnota naší měny, za kolik byl kdo korunu schopen a ochoten na světových trzích kupovat - ostatně je tomu tak dodnes.
2) Podniky, které se prodávaly, koupil ten, kdo měl o ně zájem a měl na to peníze. Tak je tomu všude na světě a dodnes. Jestli je tuzemec nebo cizinec, už je celkem fuk - ostatně každý cizinec si tu může založit 100% české s.r.o.-čko a koupit cokoliv jako tuzemec, no a co jako. Bránil někdo čechum to koupit? Cizinci byli jen šikovnější. Když vidim kolik komunistických arizátorů podniky jen skoupilo a vytunelovalo, lituju že cizích zájemců nebylo víc.
3) Zahraniční majitelé sem nepřišli proto, aby nám zvyšovali platy. Práce je zboží jako každé jiné - když bude naše pracovní síla kvalitní za dobou cenu, zahraniční majitelé podniků si jí od nás koupí - pokud nebude kvalitní nebo ne za dobou cenu, zbyde nám zaměstnávat se mezi sebou. To je trh.
4) Zemědělská politika EU je předmětem tvrdé kritiky a probíhajících reforem. Nikdo z ní neni příliš nadšený. Každopádně je však i pro naše zemědělce výhodnější se na řízení EU (byť jen dílem úměrným naší velikosti) podílet, než do ní bezmocně čumět přes plot.
Toť realita.