Važeni, myslím, že vše vidíme pouze ze svého úzkého pohledu. Zatímco se nerozpakujeme různým Julium Meinlům, Bilám a jiným superřetězců svěřit své rodné číslo, datum narození, adresu, jakou máme platební kartu, jaký je náš hrubý měsíční rodinný příjem , jakou značku máme auta, kolikrát ročně a kam jezdíme na dovolenou, zda máme v rodině psa či jiné zvíře, v momentě, kdy se nás "stát" zeptá, zda máme doma k dispozici telefon, počítač, či zda máme k dispozici auto - ihned se cítíme dotčeni ve svých občanských právech. Přitom některé údaje - především o domovním a bytovém fondu není možné mimo sčítání lidu, bytů a domů vůbec získat. Všichni máme dojem, že je nedostatek bytů a stát žádné nestaví. Souhlasím. Ale víme, kolik bytů bylo od roku 1991 přeměněno na kanceláře či jiné nebytové využití? Kolik bytů čtvrté kategorie bylo vylepšeno na kategorii vyšší? I toto je cílem zjistit při sčítání. Takže se mějme a nesnažme se za vším vidět snahu o zneužití dat. A navíc - naše osobní data jsou počínaje naším obvoďákem, děkanátem fakult a ředitelství škol k dispozici téměř všude - i ve veřejných knihovnách. Karel
Váš návrh řešení není logický.
Co když Vámi vzpomínané registry budou vyplňovat podobní chytráci jako Vy ?
Jistě se najdou, stejně jako lidé, kteří nemohou uvést jaký mají majetek, když roky vykazují nezisky ze svého podnikání, nebo léta berou údajně jen plat úředníka či poslance a údaje ze sčítání by se lišily.Zůstává jak radí autor švindlovat a znehodnotit vynaložené miliardy.
Ty by nebyly vyhozené, pokud by k tomu nepřistupovali lidé jako autor. Až tento přístup je znehodnocuje, ne úmysl zákona !!!
Chápu, že Vás moje údaje nezajímají, ale já je tam také nebudu uvádět pro Vás, co je na tom tak těžkého pochopit ?
P.S. Skutečně nemám nic společného se statistickým úřadem.
Díky za váš názor, Bohuslave. Zdá se, že jste bílá vrána mezi záplavou ignorantů, které nezajímá kolik nás je, jak si žijeme a vůbec, kam se ubíráme. Zřejmě si, stejně jako já, myslíte, že slušný člověk se nemusí stydět poskytnout o sobě pár údajů. Ať už má holý zadek, či poctivě vydělané miliony.
A zmínka autora článků o bytařích, kteří si vytipují své oběti podle statistických formulářů? Chachachacha... už jsem se dlouho lidské hlouposti tak srdečně nezasmál. Viděl už autor vůbec ten formulář?
Díky za váš názor, Bohuslave. Zdá se, že jste bílá vrána mezi záplavou ignorantů, které nezajímá kolik nás je, jak si žijeme a vůbec, kam se ubíráme. Zřejmě si, stejně jako já, myslíte, že slušný člověk se nemusí stydět poskytnout o sobě pár údajů. Ať už má holý zadek, či poctivě vydělané miliony.
A zmínka autora článků o bytařích, kteří si vytipují své oběti podle statistických formulářů? Chachachacha... už jsem se dlouho lidské hlouposti tak srdečně nezasmál. Viděl už autor vůbec ten formulář?
Přečetla jsem si Váš článek a musím na něj reagovat. Myslím si stejně jako Vy, že SLDB nedosáhne toho, pro co bylo zřízeno.Bude velmi málo občanů kteří vypíší své tiskopisy zcela podle pravdy.Mrzí mě však, že může někdo napsat článek a uveřejnit ho bez toho aby si prostudoval potřebné podklady.Jednotlivé otázky, které schválil Parlament České republiky nejsou tak docela o majetku občanů a už vůbec ne o jejich kontech!!!! Nikoho nezajímá zda máte pračku nebo televizor a jaké máte konto, natož jeho stav či Vaše příjmy. Mrzí mě že je řadový občan takto nepravdivě informován, ale to nejen do Vás ale i z deního tisku, televize nebo rádia.
Děkuji za všechny reakce, ať už kladné či záporné. K těm záporným: abychom si dobře rozuměli, nejsem proti sčítání jako takovému, pokud mě ovšem někdo přesvědčí, že má smysl. Opravdu jsem ještě neslyšel konkrétní argument o tom, jaký užitek z těch „investovaných“ miliard budeme mít a jaké jsou ty extrémní výhody sčítání proti sociologickým průzkumům, zvláště když se tolik lidí chystá neodpovídat přesně. Osobně si myslím, že sociologické či marketingové průzkumy mohou mít stejnou vypovídací schopnost jako sčítání lidu (jen na okraj - vycházejí z rozhovorů s lidmi, kteří do nich nejsou nuceni). A i na základě těchto průzkumů se dá rozhodnout, kudy má vést dálnice, kolik spojů je třeba v tom kterém regionu atd.
Na celé akci mě nejvíce zaráží přehlížení názorů lidí v této zemi – oficiální úřady se ani trochu neobtěžují s občany komunikovat na rozumné platformě, jako rovný s rovným, pouze jim říkají, že je dobré vědět, kolik nás je. Ale proč? To už si nechávají pro sebe. Pak se ovšem nesmějí divit, že nebudou mít důvěru. Postup je to stejný, jako se vstupem do NATO či do EU – představitelé státu vědí, „co je pro nás dobré“. To, jestli to budeme vědět i my, je ale už nezajímá.
Co se týče budování registrů: od sčítání se liší tím, že v jakési podobě už existují, a musíme je brát jako jakési nutné zlo evidence a kontroly. Registry dokonale propojené by však nám všem usnadnily život, protože by nás zbavily obíhání úřadů i několikanásobného vyplňování dotazníků s podobnými kolonkami na jednotlivých úřadech. Proto záměr nového zákona vítám, protože „důvěrné“ informace o nás všech už úřady mají, jen teď by mohly lépe a účelněji „fungovat“.
P.S. Pokud vím, o zjišťování majetku jsem nemluvil, pouze jsem říkal, že úřadu už mají naše pravidelná daňová přiznání. kromě toho v dotaznících se vyskytuje kolonka osobní počítač, mobilní telefon a počet automobilů.
Většina požadovaných údajů při sčítání se již
nachází v databázích jednotlivých k tomu pověřených úřadů/matrika,bytové úřady, registrace vozidel atd ,atd/.Při správné funkci těchto úřadů by statistický úřad musel vědět i o výměně ráfku na osobním atomobilu pokud změníte jeho typ/musíte si to nechat schválit/.Jen k tomu příslušné úředníky donutit a trochu se snažit. S občany je to jednodušší. Stojí to ale jen o málo milionů více.Možna je to ale jen rychlá sonda jestli půjde občany ještě trochu vyždímnout na nějakou další banku aby se dala prodat.Jinak si neumím představit jak může stát v kapitalizmu tyto údaje využít k prospěchu občana.O tom jsem denně ujišťován , naprosto nekonkrétně, sdělovacímí prostředky.
Nevidím důvod, proč by se kdokoliv měl stydět, příp. proč by měl někdo tajit, jaký je jeho životní standard, co si může či nemůže dovolit. Zdá se ale, že pro mnohé lidi jsou jejich vlastní příjmy poněkud tabu. Veškeré informace nejsou navíc vyvěšovány nikde na nástěnce, takže mi není jasné, jak by si zloději vytipovali nějaký "objekt" právě na základě těchto informací. To, kolik má kdo aut, a zda má nebo nemá mobilní telefon vědí všichni jeho, mnohdy velmi "přátelští", sousedé, tak proč to nesdělit Statistickému úřadu???
Co se týče toho, na co je dobré vědět kolik nás je, mě osobně to velmi zajímá, zajímá mě, jaký je v tomto státě přírůstek obyvatelstva a bude možná také zajímavé vidět, jak si žije "průměrný Čech" ve srovnání ať už s dobou předchozí, nebo v budoucnosti.
Často zmiňovaným důvodem sčítání lidu je, že stát nás potřebuje "přepočítat". Všimněte si ale, že Český statistický úřad publikuje přesný počet obyvatel každoročně ve své ročence. Jak je to možné, když sčítání lidu je jednou za 10 let? Jednoduše - ke každému novorozeněti je vystaven rodný list, ke každému zesnulému list úmrtní. Každý imigrant získává povolení k pobytu a každý emigrant se od trvalého pobytu na našem území odhlašuje. Jedinými neevidovanými občany našeho státu jsou nelegální imigranti, které ovšem žádné sčítání nepostihne. Oni již vědí, jak se mu úspěšně vyhnout.
ČSÚ ví daleko dříve než jednou za deset let, kolik nás je - jsou schopni vám sdělit stav jen se zpětností cca. týden až měsíc. Proto jsem přesvědčen, že důvod "potřebujeme zjistit, kolik nás je" je neopodstatněný.
Mám pocit, že celého národa se zmocnila hysterie ze sečítání lidu. Už vidím bandy zločinců, jak si mnou ruce a chystají se na základě údajů ze statistiky k akcím. Vůbec zřejmě nevadí, že na to museli ti lumpové čekat deset let a pak zase deset let čekat budou. A co se týká nabádání, abychom formuláře vyplňovali nepravdivě, myslíte to skutečně vážně? Pak bych ráda viděla, k čemu vedete své děti. Hlavně mi netvrďte, že k pravdomluvnosti. Zajímavé, že nikdo neřval už dávno předtím. Najednou celý národ procitne, povstane a v jednom šiku hlasitě protestuje. Že by to sečítání občanů vymysleli nějací blbci?
Znám pár movitých spoluobčanů, kteří se svým majetkem rozhodně netají. Nebydlí v pastoušce, nechodí v zaplátovaných, leč čistých šatech. Právě naopak. Podle mého názoru, pokud chcete někoho vykrást, stačí poklidně projít pár ulic a hned uvidíte, jak na tom kdo je.
To byl tedy, s prominutím blbej článek, souhlasím s Lenkou Prvopříspěvkovou.
Víte, já chápu, že to dost stojí, že se sebrané info dá zneužít, že dotazníky třeba nejsou úplně ideálně formulované, a ...
Na druhou stranu: že sčítání bude se na veřejnosti ví od roku 97 a od roku 98 se intenzivně připravovalo - a právě tehdy měla kampaň proti sčítání proběhnout.
Napsat článek proti sčítání jeden týden před zahájením - to bych asi nedělal. Ale URČITĚ bych se nechlubil tím, že jsem to právě teď zjistil z reklamy v radiu.
Rubic