Hlavní navigace

Jaký bude týden na trzích?

26. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si, co nás čeká na trzích pohledem Luboše Mokráše, analytika České spořitelny.

Hlavní trhy

Makro data

V USA se pozornost soustředí především na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve středu. Očekávání jsou optimistická, růst by však měl pouze kompenzovat výrazný meziměsíční pokles před měsícem. V pátek pak budou zveřejněny důležité údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů. Minule mírně zklamaly, podle očekávání by měly poněkud akcelerovat. Pokud tomu tak bude, poskytne to trhu další pozitivní impuls.

V Evropě bude už dnes zveřejněn německý konjunkturální index IFO. Po zklamání u předběžných indexů nákupních manažerů bude sledován obzvlášť pozorně. Zklamání by podpořilo obavy, že vývoj evropské ekonomiky může být horší než se čekalo po pozitivním impulsu od LTRO. Zveřejněn bude také předběžný CPI, měl by dále mírně klesnout. Posledním zajímavým údajem budou německé maloobchodní tržby, pokud se naplní očekávání investoři nebudou potěšeni, protože se čeká stále jen velmi pomalý růst. Budeme si moci vyslechnout nebo přečíst řadu vystoupení činitelů Fedu.

FX a FI

U kurzu dolaru k euru nic podstatně nového, držíme se v pásmu 1,30 až 1,33. Pro tento týden nečekáme změnu a stále předpokládáme, že pokud se dolar dostane z pásma bude to spíše pod 1,30. Výnosy dluhopisů od středečního maxima klesají, logické by bylo aby pokles pokračoval. Riziková aktiva oslabovala kvůli obavám o výkonnost čínské ekonomiky, podle nás by mělo jít jen o přechodnou korekci.

CEE region

Makro data

V regionu pár dat z Polska, maloobchod a nezaměstnanosti sice důležitá z analytického hlediska, z tržního však absolutně ne. Nejvíce má potenciál hnout trhem by mělo zasedání ČNB – a to v případě, že by se z ČNB ozvalo něco jestřábího. S tím ale nepočítáme – slabá reálná ekonomika, záporná poptávková inflace, normalizace koruny v posledních týdnech, stále vysoké sazby v reálné ekonomice (rizikové prémie) a opatrnost ČNB vylučuje i náznaky růstu sazeb. Možná zazní jemné náznaky optimismu (kvůli uklidnění na finančních trzích po LTRO), to však od skutečného zvýšení sazeb má daleko.

skoleni_27_5

Zasedá i maďarská CB, ani tam to však teď na změnu není – ekonomice (i vládě) by se líbily sazby nižší, to však teď není možné kvůli vysoké inflaci a rizikům ze strany trhů, jelikož dlouho očekávaná dohoda s MMF se teď znova jeví více vzdáleně – Maďaři se totiž jakž-takž dokážou financovat na trhu a tak moc nespěchají s tím, aby vyhověli požadavkům EMU.

FX, FI

Měny regionu minulý týden oslabily z lokálních minim (zejména po slabším PMI v Německu), nejpravděpodob­nějším v tomto týdnu je lehký drift směrem nahoru (4,2 u PLN, 25 u CZK) , zejména pokud vyjdou německá data slabší, jak předpokládáme (IFO, maloobchod).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).