Hlavní navigace

Jaké informace je třeba vyhledávat?

10. 11. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jiří Lengál, manažer fondů, ISČS – pokračování odpovědi na otázku jak nejlépe investovat na rozvíjejících se trzích a čeho se při investicích nejvíce vyvarovat.

Velmi důležité je přitom vzít v úvahu i politická rizika a možnost státních zásahů do ekonomiky. V živé paměti je ještě osud kdysi největší ruské ropné společnosti Jukos, kterou (ať už skutečné či smyšlené) daňové nedoplatky dotlačily až na pokraj bankrotu. Daňové nedoplatky pak byly strašákem vznášejícím se nad ruským akciovým trhem ještě po řadu měsíců.

Řada společností přitom působí globálně a cena jejich akcií pak více než na domácí ekonomice závisí např. na vývoji cen komodit a potažmo globální ekonomiky. Pokud tedy investor zvažuje např. koupi akcií mexické měďařské společnosti, měl by mít alespoň základní představu, které faktory ovlivňují trh barevných kovů. To samozřejmě platí obecně pro odvětví, v němž daná firma působí.

skoleni_29_6

Konečně by měl mít investor pokud možno podloženou představu o tom, jak se bude v budoucnu vyvíjet hospodaření firmy, jejíž akcie chce nakoupit, jaký se odhaduje vývoj tržeb, marží, cash flow apod. To by měl porovnat s tím, do jaké míry již tržní cena akcie investorova očekávání odráží, či zda je trh podle něj příliš optimistický či naopak konzervativní. Užitečné může být v tomto směru porovnání s akciemi konkurentů za využití poměrových ukazatelů jako je P/E, P/BV či EV/EBITDA.

Při získávání požadovaných informací by měla být zájemcům nápomocna především brokerská společnost, prostřednictvím níž klient zamýšlí své prostředky investovat. Řadu dat lze však najít i na webových stránkách samotných společností a národních burz.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).