Hlavní navigace

Jaké bude HDP v USA?

22. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden bude zajímavý hlavně ve Spojených státech. V pátek bude zveřejněn první odhad HDP za třetí čtvrtletí. Čeká se jen mírně rychlejší růst než ve druhém a stále hluboko pod potenciálem.

Hlavní trhy

Makro data: Tento týden bude zajímavý hlavně ve Spojených státech. V pátek bude zveřejněn první odhad HDP za třetí čtvrtletí. Čeká se jen mírně rychlejší růst než ve druhém a stále hluboko pod potenciálem. V podstatě jediné pozitivum je, že to není přímo recese. Toto tempo by však nemělo stačit na stabilní pokles míry nezaměstnanosti.

A to je to co zajímá Fed. Takže na středečním zasedání FOMC asi neuslyšíme, že by se měla v dohledné době utáhnout jeho hodně uvolněná měnová politika. Nedá se ovšem čekat ani její další uvolnění (tedy navýšení měsíčního objemu odkupovaných MBS). Jednak od zahájení dalšího kola kvantitativního uvolňování uplynulo pouhých šest týdnů a jednak se situace nezhoršuje, je jen stabilně nedobrá.

Z dalších dat budou nejzajímavější objednávky dlouhodobé spotřeby u kterých se po dramatickém propadu minulý měsíc čeká částeční zotavení. Údaj je hodně volatilní především kvůli objednávkám letadel. Data v USA pak doplní údaje z trhu s rezidenčními nemovitostmi – prodeje nových domů a probíhající prodeje domů. Evropa co se týká zajímavých dat také přispěje německým konjunkturálním indexem IFO a předběžnými indexy nákupních manažerů. Ani na starém kontinentu se nedá čekat moc pozitivních zpráv. 

FX a FI:.Optimismus související s summitem EMU posunul na silnější úrovně euro, zvedl výnosy benchmarkových dluhopisů kvůli nižší rizikové averzi a vedl také k dalšímu poklesu španělských a italských výnosů. Čekáme postupnou stabilizaci s tím, že stávající trendy asi tento týdne budou zpomalujícím tempem pokračovat. Riziková aktiva trpí obavami ze slabosti světové ekonomiky a slabou výsledkovou sezónou v USA. Také tady očekáváme v týdenním horizontu pokračování trendu

skoleni_13_10

CEE region

Makro data: Z regionu budou zajímavé jen polské maloobchodní tržby. My i trh čekáme jejich další zvolnění. Pro CB jde o poslední důležité číslo před zasedáním, kde by mělo dojít ke snížení sazeb

FX a FI: Ani u měn v regionu nečekáme nic dramatického. Dopad výsledku voleb na CZK bude minimální. PLN by mohla teoreticky ovlivnit čísla za maloobchod, ale to asi jen v případě výrazného pozitivního překvapení. Důležitějším faktorem tak jako po cvětšinu času bude dění v EMU a ve zbytku světa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).