Nechci Vám do toho kecat, ale jeden odstavec bych trochu poopravil. Jedná se konkrétně o toto, píšete:
* čím rychlejší variantu spoření zvolíme; souvisí s předchozím odstavcem - rychlejší spořící varianta vyžaduje rychlejší spoření, tedy vyšší částky v kratším časovém intervalu
Rychlejší varianta má vyšší koeficient a tím při stejné cílové částce a při stejné výši spoření dosáhnete dříve parametr ohodnocení (hodnotící číslo....). Nikoliv, že musíte spořit vyšší částky. Tento koeficient Vám také určuje možnou výši splátek úvěru. Má vliv i na délku splácení úvěru.
Ještě by se slušelo zmínit o tom, že SS HYPO má trochu odlišný postup. Má takzvané přidělení úvěru volbou. Kde jaksi obcházejí splnění požadovaných kriterií u dalších SS. Často se tím chlubí, ale dostat od nich úvěr je skoro nadlidský výkon. Ostatně i v samotné žádosti o „Přidělení úvěru volbou“ potvrzujete, že berete na vědomí termín 4 až 6 měsíců. Dnes, kdy se některým klientům zdá vyřízení úvěru do týdne, jako neuvěřitelně dlouhá doba, je to o ničem. O tom ostatně hovoří i množství poskytnutých úvěrů jednotlivých SS.
Každý článek o stavebním spoření je potřebný a výchovný. Mnozí budoucí klienti třeba pochopí, že stavební spoření není jen o tom, že sepíší s nějakým prodejcem smlouvu. Je o tom, že právě při volbě stavební spořitelny rozhodují, jaký úvěr mohou dostat, kdy ho mohou dostat a jaké požadavky na bonitu a na zajištění od nich ta která stavební spořitelna bude požadovat. Později již může být pozdě.
Některé SS mají v obchodních podmínkách různé minimální spořené částky podle spořicích variant, viz např. Raiffeisen:
Měsíční vklad činí minimálně:
0,7% cílové částky pro smlouvy o stavebním spoření s tarifem R-01,
0,5% cílové částky pro smlouvy o stavebním spoření s tarifem S-01 nebo D-01,
0,3% cílové částky pro smlouvy o stavebním spoření s tarifem M-01.
Při tom: R-rychlá, roste nejrychleji hodnotící číslo etc...:-).
Myslim, ze si vzajemne neodporujeme. Jak uvadi Xaver, sporici varianty se u nekterych sporitelen lisi prave v pozadavcich na vysi mesicni ukladane castky (to jsem mel na mysli ve Vami citovane vete). Pravidla pro sporeni jsou pritom ale v realu dost volna, protoze sporitelny na to zase tolik netlaci (coz jste zase pripomnel Vy :-)).
At tak ci onak, kdyz chci drive uver, musim vice sporit, o nicem jinem to neni :-).
Mám silně negativní zkušenost s Hypo SS. Mám téměř 5 let spoření s tarifem nadstandard. Charakteristiky:
- úrok z vkladu 5 % při nečerpání úvěru, při čerpání 2 %
- úvěr splatný až za 11 let
- možnost přidělení volbou
- možnost bezplatného zvýšení cílové částky na dvojnásobek.
Když jsem se po 4 letech spoření zajímal o přidělení úvěru volbou, dozvěděl jsem se, že délka splatnosti závisí na výši hodnotícího čísla a vypočítali mi splatnost za necelé 4 roky!!!
Minulý týden na mě ze schránky vypadl dopis pod nyní oblíbeným heslem "zajistěte si státní podporu i po reformě". Nabízí zvýšení cílové částky, které údajně do roku 2002 nebylo možné (a proč to tedy mám ve smlouvě....????), navíc za poplatek (dle smlouvy bezplatné) a jako bonus (ale ne pro mě, ale pro SS) se ztrátou úrokové bonifikace (!!!!).
Pokud po přečtení nabýváte dojmu, že se ze mě Hypo SS snaží udělat idiota, je Váš pocit podobný mému.
Tak se za těch pár let ještě "zlepšili". Jsem rád, že nejsem závislý jen na nich.
Chtěl jsem refinancovat hypotéku - cca 750 000 Kč. Dva roky mám HYPO stavební spoření, nutno dodat, že s minimální naspořenou částkou (do 5000 Kč) - raději jsem splácel hypotéku.
Když jsem si volal na infolinku nebo radil s hypo poradcem, pak úvěr volbou byl bez problémů - úrok 3,9%, doba splácení cca 11 let a žádný překlenovací meziúvěr.
Pak mi došla simulace úvěru - Vložit co nejrychleji 40%, tedy 300 000,- Kč - to je ok.
Měsíční splátka pak cca 64 693-, Kč měsíčně - úvěr by tak byl na necelý rok.