Hlavní navigace

Jak využít spolujízdu ve svůj prospěch?

6. 8. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Europ Assistance
Chcete vyzkoušet trochu jiný způsob cestování, ušetřit a zažít tak trochu i adrenalin? Vyzkoušejte spolujízdu.

Spolujízda je nový způsob cestování, který funguje na jednoduché bázi. Řidič automobilu cestuje pravidelně do vedlejšího města za prací, ale jelikož cestuje sám, není auto plně vytíženo. Domluví se tak s jinými cestujícími, kteří jedou do stejného města, že je vezme svým automobilem za nějaký poplatek. V zásadě ušetří všichni. Pointou je, že cestující zaplatí méně, než by dali za jiný způsob dopravy (například autobus či vlak) a řidič auta bude mít nižší náklady, než kdyby si platil pohonné hmoty sám.

Typickým příkladem je pravidelné dojíždějí například sousedů či kolegů do zaměstnání z jednoho města do druhého. Spolujízdu ale hojně využívají i studenti. Výjimkou však nejsou ani jednorázové spolujízdy, či mezinárodní spolujízdy.

Spolujízdou po České republice, ale i do zahraničí

Využívání spolujízdy je jednoduché, pokud víte, kam se obrátit, abyste sehnali cestující, popřípadě řidiče. Na Facebooku je nespočet stránek začínajících „Spolujízda z/do … ". Jednou z variant je, že si na Facebooku doplníte právě ono "z/do“ konkrétního města, které potřebujete a po přidání do skupiny již uvidíte nabídky či poptávky ostatních uživatelů.

Nejpoužívanější Facebookové stránky určené pro spolujízdu:

Názvy stránek jsou uvedeny v jejich původním zněním, abyste je snáze dohledali na Facebooku.

Pokud jste v pozici řidiče, stačí zde uveřejnit vaši nabídku, která by měla obsahovat odkud kam jedete, v jakém datu a čase a kolik máte volných míst. Vhodné je připsat i částku, kterou požadujete od jednotlivých osob, ale není to pravidlem. Po zveřejnění nabídky stačí pouze čekat, kdo se vám ozve na zveřejněnou nabídku.

Naopak jste-li v pozici cestujícího, stačí se podívat, kdo nabízí v jakém časy cesty do vámi zvoleného místa a odpovědět na zveřejněnou nabídku. Často se však stává, že zveřejněné nabídky jsou během několika minut naplněné, a tak se nevyplatí příliš otálet.

Další varianty spolujízdy

Kromě Facebooku existuje mnoho dalších internetových stránek, které nabízejí spolujízdu jako svou hlavní náplň. Facebook, na rozdíl od jiných internetových stránek, neumožňuje zpětnou vazbu na konkrétního řidiče. Řidič nemůže sbírat kladná či záporná hodnocení, aby tak usnadnil rozhodování příštím zájemcům.

Pokud si přejete být o něco obezřetnější, zkuste waybook.cz, autostop.cz, jeduzakorunu.cz, autospolujizda.cz, spolujizda.com., jizdomat.cz atd.

Tyto servery vyžadují registraci, a tak máte možnost prohlédnout si profil a hodnocení uživatelů, kteří tuto formu dopravy provozují a rozhodnout se na základě většího objemu informací. Uživatel, který má 40 kladných hodnocení a ani jedno záporné, se tak hned jeví důvěryhodněji.

Pokud plánujete spolujízdou cestovat do zahraničí, je princip naprosto stejný. Na vybraných stránkách se zaregistrujete a vyhledáte si konkrétní spolujízdu.

Rychlejší doprava a písničky na přání

Spolujízda má několik výhod, které jiné druhy dopravy nepřináší. Systém cestování prostřednictvím spolujízdy se v posledních letech začíná více rozmáhat. Velice snadno se vám může stát, že natrefíte na mnohem více nabídek spolujízd, než kolik by vám jelo spojů.

Je zde také mnohem snazší domluva, než při cestování vlakem či autobusem. V případě spolujízdy není výjimkou, že vás řidič nabere přímo před vašim domem a v cílové zastávce vám zastaví tam, kde budete potřebovat. Ušetříte tak čas a cestování po městě.

S lepší domluvou souvisí i nepříjemnost, jako je zpoždění. Pokud nestíháte a zpozdíte se o 5 minut, což se může stát skutečně každému, řidič na vás v rámci spolujízdy počká, protože 5 minut jej nezabolí a na dálnici je snadno dožene. Autobus či vlak naproti tomu nečeká a odjíždí dle jízdního řádu.

Vzhledem k tomu, že spolujízda probíhá v autě, panuje zde i příjemnější atmosféra. Je docela dobře možné, že v rámci své spolujízdy potkáte milé lidi, se kterými nakonec budete cestovat pravidelně. Díky příjemnější atmosféře také nebývá problém zastavit na menší pauzu či protažení.

Příjemným bonusem je i rychlost, protože auto, které veze 5 lidí a nemusí dělat zastávky jako autobus, dorazí do cíle mnohem dříve.

Výhody spolujízdy potvrzuje i Michaela, která ji využívá téměř každý týden. Spolujízdu využívám často a ve většině případů jako řidič. Naplním auto cizími lidmi a jezdíme pravidelně z Prahy do Krkonoš. Pomůže nám to zaplatit naftu a myslím, že je to výhodné i pro naše cestující. Jsme levnější, rychlejší a hrajeme na přání.

Je dobré myslet i na rizika

Jako velká nevýhoda se může jevit poměrně velká rizikovost. Pokud odpovíte na náhodnou nabídku spolujízdy a řidiče dopředu neznáte, nelze nikdy vyloučit riziko, že nastoupíte do auta někomu, kdo nemá čisté úmysly. Zejména ženy by si v tomto ohledu měly dávat pozor a nevybírat spolujízdu náhodně.

I tato rizika se dají minimalizovat. Jednou z variant je přihlásit se na spolujízdu, u které již je někdo přihlášen. Tím si zajistíte, že v autě nebudete sedět pouze vy a řidič a riziko tím snížíte. Další možnost je cestovat společně s kamarádkou, kamarádem či partnerem. I v případě, že cestujete pouze s kamarádkou a řidiče neznáte, výrazně tím snižujete riziko, protože méně řidičů by si trouflo na dvě ženy.

Máte samozřejmě právo i na to, aby se vám řidič před jízdou prokázal například občanským průkazem. Vhodné je také dát dopředu vědět svým známým či přátelům, kdy jedete formou spolujízdy a s kým. Tak či onak je lepší si řidiče před jízdou nějakým způsobem prověřit, protože se tak vyvarujete nepříjemných situací.

To potvrzuje i Michaela. Když mám jet s někým jako spolujezdec, vždy si ho dopředu prověřím. Pokud je to na Facebooku, podívám se, zda znám dotyčného alespoň od vidění a zda máme nějaké společné přátele. Pokud ne, nejedu s ním. Už jednou se mi stalo, že jsem cestu, která normálně trvá 90 minut, absolvovala jako spolujezdec za 50 minut. Řidič měl velmi rád rychlou jízdu a na nás ostatní příliš ohledy nebral. Vzhledem k tomu, že jsme téměř celou cestu jeli rychlostí okolo 200 km/h, docela jsem se bála.

Uspoříte čas nebo peníze. A někdy oboje

Velkou výhodou spolujízdy je fakt, že je prospěšná všem. Finanční úspora by správně měla být na obou stranách.

Pokud jste v pozici spolucestovatele, je pro vás jednoduché propočítat si úsporu, kterou vám spolujízda přinese. Částku, kterou byste utratili při cestování autobusem či vlakem, znáte. Částku, kterou požaduje řidič za to, že vás sveze, se dozvíte u každého řidiče zvlášť ještě před tím, než se na spolujízdě definitivně dohodnete. Stačí pak jen hledat takového řidiče, který požaduje za svezení menší částku, než běžní dopravci.

Někdy se to podařit nemusí. Zejména studenti mají díky zlevněnému jízdnému cenu dopravy nízkou  a cena spolujízdy bývá občas o něco vyšší. Do hry však vstupují i další faktory. Pokud je spolujízda naplánována na čas, který se vám hodí, a autobus či vlak v tomto čase nejede, je pro vás tato možnost záchranou i přes fakt, že neušetříte.

Záleží tedy na situaci, zda se vám podaří ušetřit čas či peníze. Často to ale může být i obojí, záleží na šikovnosti vyhledávání.

Pokud jste v pozici řidiče, je otázka úspory o něco ošemetnější. Auto má jinou spotřebu v situaci, kdy veze jednoho člověka a když veze 5 lidí. Je tedy nutné počítat i s tímto faktorem a před stanovením finální ceny jej započítat do nákladů. I v pozici řidiče však můžete uspořit, stačí správně nacenit vaši spolujízdu. Nepočítejte ale se závratnými částkami. Pokud jízdu naceníte příliš vysoko, neseženete cestující.

I spolujízda sebou přináší několik nákladů. V pozici spolucestovatele mezi ně patří náklady na čas, jelikož najít vhodnou spolujízdu může trvat delší dobu, než vyhledat si jízdní řády příslušného dopravce. Dalším nákladem je finanční odměna řidiči. Tento náklad nicméně cestující musí nést v případě jakéhokoli dopravce. Dohodnutá cena je tedy diskutabilní.

Náklady řidiče jsou podobné. Patří mezi ně rovněž náklady na čas, než vyvěsí svou nabídku a na komunikaci se zájemci. Kromě toho nese řidič náklady na provoz auta a na pohonné hmoty. Prvotně musí vždy natankovat a až poté vybírá peníze za spolujízdu. Musí tedy přechodně nést náklady za celou akci a až zpětně se mu dostane peněz zpět.

Spolujízda není způsobem, jak vydělat nějaké peníze navíc. Může se to samozřejmě podařit, ale je to spíše otázka desetikorun, než stovek či dokonce tisíců. Je to tedy spíše nová forma cestování, která má za cíl usnadnit a snížit náklady všem zúčastněným.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).