Hlavní navigace

Jak využít posilující dolar

Miroslav Frayer

Nejen naše prognózy, ale i průměrná očekávání trhu naznačují, že posilování amerického dolaru není ještě u konce.

Nejen naše prognózy, ale i průměrná očekávání trhu naznačují, že posilování amerického dolaru není ještě u konce. Ten by měl díky nadcházejícímu zpřísňování měnové politiky v USA dále nabírat na síle prakticky vůči všem světovým měnám. Aktuální úroveň jeho reálného efektivního kurzu je o 10% slabší než dlouhodobý průměr a z tohoto pohledu tak zde existuje potenciál k jeho dalšímu možnému posílení. A zároveň nemůžeme vyloučit, že se může dostat i nad tuto úroveň.

V prostředí takového očekávání se nabízejí možnosti, jak tohoto budoucího vývoje využít, či jinými slovy, jak se proti případnému silnějšímu posílení amerického dolaru zajistit. Kromě zaujmutí krátkých pozic zejména v EUR, GBP či AUD vůči americké měně by měl silný dolar, respektive například slabé euro pomáhat evropským akciím. Podle našich kalkulací 10% propad eura by mohl zvýšit ziskovost firem o zhruba 7 %. Těm by kromě slabší evropské měny mělo pomáhat i prostředí nízkých úrokových sazeb a pumpování peněz do ekonomiky ze strany ECB. Přitom preferujeme spíše akcie firem s vysokou kapitalizací ve Francii či Nizozemí. Zajímavou příležitostí jsou i japonské tituly, které jsou velmi citlivé na pohyb kurzu USD/JPY. Slábnoucí jen výrazně pomáhá exportérům země vycházejícího slunce.

Na straně komodit by měl dolar působit převážně negativně. V kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami tak lze doporučit především krátké pozice ve zlatě či stříbře, u kterých je korelace k dolaru velmi silná.

dan_nemovitost

Na dluhopisovém trhu by mohla být zajímavá strategie krátké pozice v amerických bondech oproti dlouhé pozici v evropských cenných papírech. Negativní vývoj pak očekáváme i u amerických high-yield dluhopisů.

Zpřísňování měnové politiky v USA a její uvolňování v eurozóně by se mělo obecně projevit i na vyšší volatilitě na trzích. V neposlední řadě tak zajímavým tipem mohou být investice na růst volatility vyjádřené například indexem VIX.

Našli jste v článku chybu?