Vážení, stavební spořitelna a její produkt stavební spoření jsou naprosto zásadně závislé na penězích spřátelených spořících klientů (občanů) a stavební spořitelny zdánlivou spořící výhodností parazitují na státní podpoře, tedy opět jejich závislost na penězích občanů daňových poplatníků. Jedna skupina je tak neúčelově zvýhodněná na úkor skupiny obyvatel, která se neúčastní této státem podporované poplatkově předplacené zdánlivé výhodnosti, která jak se opakovaně v čase ukazuje, je hůře a hůře udržitelná, již méně ekonomicky podporována snižující se státní podporou. Management si chce a musí rozdat odměny a jeho prioritním cílem je spokojenost zahraničních vlastníků s dobrými ekonomickými výsledky (zkuste se podívat na každoroční finanční odliv k matce za hranice – viz výroční zprávy). Spokojenost klienta je až na kdesi v pozadí.
Stavební spořitelny se v čase chovají i protiprávně.
V dubnu 2016 to předvedla Raiffeisen stavební spořitelna masovým podáním v naprosté většině protiprávně podaných výpovědí. Viz Raiffeisen SS - další vlna výpovědí smluv SS - 04/2016 http://forum.mesec.cz/index.php?topic=8899.0
Nutno mít na paměti, že v nových všeobecných obchodních podmínkách si již všechny stavební spořitelny připravily manévrovací prostor, aby se po vázací lhůtě mohly klienta ze svého jednostranného rozhodnutí zbavit vypovězením smlouvy. Proto je nezbytnou nutností nejprve počítat a vhodně zvolit cílovou částku. To však přeci není v zájmu sjednatelů, kteří budou pobírat úměrně nízké provize.
Stavební spoření je svým charakterem dlouhodobý produkt, rovněž tak jako vlastní bydlení. Naprostá většina klientů jej proto sjednává s vizí dlouhodobosti a tomu odpovídají sjednané cílové částky, milionové nejsou vyjímkou. Na dlouhodobý smysl a cíl se však stavební spořitelny rozhodly nebrat vůbec ohled a jdou si výhradně za svými ekonomickými zájmy. Na druhou stranu rády klienta dlouhodobě zadluží. Charakter produktu a podmínky se naprosto zásadně v čase změnily a došlo ke zničení kdysi výborného finančně výchovného produktu, který spoustě lidem otevřel oči a umožnil jim začít nabývat finanční gramotnosti bez následného žití na dluh. Takoví spořící klienti jsou však v čase vnímáni jako nepřátelští. Stavební spořitelny jsou produktově rychloobrátkovým stavebním spořením naprosto nekonkurenceschopné a závislé ústavy. Kdo počítá a hlavně čte, ten si svůj názor udělám sám.
Do kamene tesat!
Kdysi jsem počítala, jestli se stavební spoření vyplatí. Vzala jsem v úvahu poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za roční vedení účtu a vyšlo mi, že při úložce 300,- Kč/měsíc vydělám za 5 let 30,- Kč. Státní podpora, kterou jsem dostala, byla použita na poplatky. Ano, stavební spoření se vyplatilo, ale jen s nejvyšší úložkou pro získání státní podpory. Po snížení státní podpory na 2.000,- Kč/rok je tento produkt absolutně nezajímavý, protože státní podpora je směšná. SS k tomu nenabízejí žádnou přidanou hodnotu, jen poplatky, poplatky, poplatky. Takže dosplácím úvěr (mám ho ještě bez sankce za předčasné splacení) a s díky se rozloučím.
Naučte se chápat psaný text. Já jsem nepsala, že stavební spoření NENÍ (nebo lépe: nebylo) výhodné, ale že se nevyplácelo u nižších částek, kde poplatky sežraly podstatnou část státní podpory, popř. ji spolkly úplně celou. U maximální částky se to vyplatilo, bylo to spoření bezpečné. Ovšem politika stavebních spořitelen z toho dělá nepředvídatelný paskvil. Mimochodem: pokud mluvíte o zhodnocení 2.000,- Kč ze 20.000,- na rok, tak vám z počtů vypadává poplatek za vedení účtu a poměrná část poplatku za uzavření smlouvy. Pokud to zohledníte, je zhodnocení o dost nižší. Dalším mínusem je 6-letá vázací doba. No, a jako bonbónek si můžete připsat fakt, že naspořená částka je po uplynutí 6-leté vázací doby pro řešení bydlení směšná. Na rekonstrukci malého bytu možná, ale na pořízení bydlení je to o ničem.
Já jsem ve svém prvním příspěvku napsal: pro člověka jako já a pro mne. Tím jsem chtěl říci, že vyjadřovat se zda je stavební spoření obecně výhodné, nebo nevýhodné nejde. A vyjadřovat se k výhodnosti SS izolovaně je podle mne hloupost, vždy musím porovnávat s něčím jiným. A argumentovat poplatkem za zřízení (1%) a poměrně vysokým poplatkem za vedení je také hloupost, já mám spořící účet bez poplatku, ale úrok 0,7% z něj dělá nevýhodnější produkt než je SS (znovu opakuji pro mě) a nebylo tomu tak vždy a i v budoucnu to může být jinak. Ani 6 letá vázací doba sama o sobě nic neříká o nevýhodnosti, přece běžný účet není primárně výhodnější než termínový vklad. A ani to, že v minulosti byl státní příspěvek 4.500 Kč nemusí vypovídat, že SS bylo výhodnější.
Jarmilo dole máte výpočet, to samé zvládne každá netová kalkulačka, když to vychytáte stavebko se dá uzavřít i bez vstupního poplatku. Je potřeba se chovat racionálně a každý produkt, který mám využít na maximum. Takže dávat na stavebko tři stovky je prostě kravina, stejně jako tam rvát tři tisíce. Jako konzervativní produkt za cca 3,5% ročně (i se zohledněním poplatku za vedení účtu) je to pořád celkem dost zajímavé. Tudíž ten Váš "výpočet" je zkrátka mimo, ovšem jestli se takhle blbě někdo chová ke svým penězům, je to samozřejmě jeho věc.
Za 20000 Kč ročně získáte 2000 Kč od státu. OK, to je 10%. A další rok za 20.000Kč zase získáte 2000Kč. To je zase 10%. ALe na těch uložených 22000Kč máte úrok 1%. To je 200Kč. Takže celkem za 2 roky 44200 Kč a uloženo 40000Kč. To je za 2 roky 10,5%. Takže už ne 10% za rok. A za další rok je to opět 22000 (spoření + příspěvek) a 44200 se úročí %, to je 442Kč. Celkem 66442Kč a vložil jsem 60000Kč. To je za tři roky 10,7%. To už jsme na nějakých průměrných 4% za rok. Za další je to +22000Kč a +664,42Kč = 89106Kč vloženo 80000Kč, to je 11,3%. Za 4 roky. Pátý rok je to +22000Kč + 891Kč = 111997Kč. Vloženo 100000Kč. To je 11,9%. A poslední rok je to +22000Kč + 1120Kč = 135117Kč. Vloženo 120000Kč. Celkový zisk za 6 let 12,6%. Bez příspěvků státu jste zhodnotili o 3117Kč. Daň 15% je 467Kč. Celkové čisté zhodnocení je 2650Kč. To znamená i s příspěvky státu 134650Kč. A to je průměrné roční zhodnocení vašich peněz 3,75%. A to nepočítám poplatky za vstup a vedení účtu. A ty 3,75% vám zaplatí daňoví poplatníci, čili každý jeden z nás. Je to fér? Zkuste jakbytbohaty (tečka) cz.
I já jsem daňovým poplatníkem a jak stát zachází s i s mými penězi k tomu mohu jen skřípat zuby. A když můžu na státu trhnout ročně 2.000 Kč, tak proč bych to neudělal? O státních (dříve našich) penězích rozhodují řádně zvolení zástupci a my to musíme respektovat i když s tím nesouhlasíme. Stavební spoření naštěstí není povinné a zdá-li se to někomu nefér, tak se toho nemusí účastnit.
Letos jsem dosáhl cílové částky a znovu už neuzavřel... Byl jsem u Rajfky a za to co předvedli s předchozími brikulemi se smlouvami, už jsem u nich nechtěl pokračovat, i když nabízeli založení nové smlouvy bez poplatku... Za těch pár šušňů to nemá cenu vůbec řešit a už vůbec jim dávat cokoliv na poplatcích...
Pro konzervativního opatrného člověka (jako jsem já) je stavební spoření stále výhodný produkt. Výhodnější je jen penzijní připojištění (pro mne). Takže už spořím šestým rokem a blížím se k cílové částce, tedy požádám o zvýšení CČ i kdybych měl jít dolů s úrokem. A počítat výhodnost, nebo nevýhodnost stavebního spoření při úložce 300 Kč se mi zdá na hlavu (stejně jako PP).
Ano požádejte po vázací době o navýšení. V mém známém případě u České Spořitelny byl úrok 0.05%. Při částce 150 000 Kč tedy dostanu na úroku 75 Kč. Polatek za vedení účtu je 300 Kč. Připočtěme ještě poplatek za navýšení cílové částky a můžete se prohlásit sponzorem.
Možná je to u jiných SS jinak, ale moc bych tomu nevěřil.
V mém známém případě (můj syn) u Lišky to je 0,5%. Já mám část úspor na spořícím účtu s 0,7%, takže stavební spoření je stále výhodnější. Kdybych uměl peníze podstatně víc zhodnotit s poměrné malým rizikem, tak je nedržím ani na spořícím účtu ani na stavebním spoření a možná bych přestal chodit do práce.
Měl jsem stavebek hodně, jak na šetření, tak i na úvěry. Ale praktiky SS mě prostě otrávily a vyhnaly. Hraju si s fondy, dosahuji výnosů kolem 3,5% a rozhodně jsem rád, že práci mám. Na to nechodit do práce takovéto směšné zisky rozhodně nestačí. Přestože jsem kdysi dávno dělal v akciových fondech i cca 20%, recept na zhodnocení peněz nemám.
jsem měl ve svém životě dvakrát a po snížení státního příspěvku na 2000 jsem si říkal ,že stavebko už nikdy ...
Loni jsem ale natrefil na akci "pro starší 50 let " bez poplatku za sjednání a tak jsem se stavebnímu spoření upsal potřetí . Úročení je 1% ,roční poplatek za vedení 300 Kč , maximální cílová částka je pouze 200 000 Kč , pokud by vznikla potřeba vybrání - po třech letech je možno prostředky vybrat bez sankce /ale samozřejmě také bez státního příspěvku /
Jednorázově jsem tam vložil volných 170 000 Kč ,takže při 1% úročení a státním příspěvku 2000 Kč je i po odečtení ročního poplatku 300 Kč na tomhle "vkladovém spořícím účtu " docela hezkých + 3400 Kč /ročně tj. cca 2% čistého . Takže na tu dnešní mizérii v bankovních úložkách docela dobré ...
Ano, má to ovšem několik háčků.
- Nedostaneš 3400 čistého, ale o trochu méně, protože úrok je zdaněný.
- Poplatek za roční vedení účtu 300 Kč ti SS může kdykoli zvýšit. Naopak ty, jestliže ti ho zvýší, s tím nemůžeš dělat prakticky nic.
- Jsou tu i jiné poplatky. Byť se většíně z nich vyhneš, pokud si nechceš brát úvěr, stále nevíš jestli všem.
No a potom je tu riziko, že se k moci dostane vláda co má rozum, a celou tu šaškárnu se státními příspěvky.... fakticky ne klientům, ale stavebním spořitelnám, zruší.
Kromě toho 6 let je dlouhá doba, kdo ví, co bude za 3 roky, natož za 6. To co se ti dnes zdá docela dobré, za nějaký čas dobré být nemusí. Co když třeba budeš chtít přelít úspory do zlata? Nebudeš moci, a když, tak ne hned, a s sankcí.
Přelévání "do zlata " ani do akcií a podílových fondů - to mi opravdu nehrozí :o)
Za vidinu těch pár /možných / procent navíc mi to riziko a spekulace opravdu nestojí a nikdy v životě mi to k srdci nepřirostlo. Ale když už stát u stavebního a penzijního spoření nabízí "něco navíc " , co v běžné bance k úroku nedostanu a bankovní úroky jsou jaké jsou ,pak těch nástrojů se státní podporou hodlám využít naplno .
To jsi nepochopil. Tady nejde o spekulaci, ale o možnost reakce na změněnou situaci. Uvědom si, že (nejen) z ekonomického hlediska žijeme v přelomové době, kdy přestává fungovat mnoho věcí, které fungovaly desítky elt. Tedy možnost reakce je nyní mnohem důležitější, nežli před deseti lety.
Také jsem předpokládal s tím zlatem, a vidím že jsem tě velmi přecenil když jsem předpokládal, že pochopíš že se jedná o příklad.
Naší povinností je pomáhat potřebným k získání finanční stability Aby se setkají s požadavky života a pomáhat těm, kteří jsou ve finančních krizí. Ti, kteří byli odmítnuti jejich bank a dalších finančních agentur, které vedou ke svému rozdělení finančních prostředků, neztrácejí naději. Půjčky jsou pro ty, kteří mají zájem za přijatelnou úrokovou sazbou 3% z minimálně € 3000 až maximálně € 5.000.000 k dispozici.
kontaktujte nás emailem na wixfinancialcorporation@outlook.com
Ahoj, já jsem si nedávno stavební spoření zřizoval na https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ Jako výchozí spořící částku jsem si nastavil dva tisíce korun měsíčně na deset let, což mi tedy vychází, že se stavební spoření od buřinky zhodnocuje o více než 2%. To dle mého názoru není vůbec špatné číslo.