Hlavní navigace

Jak vybrat brokera a neprohloupit?

Finančník.cz

Výběr brokera je pro každého tradera důležitým krokem. Úroveň služeb jednotlivých brokerů se může často velmi lišit, proto je vhodné věnovat výběru náležitý čas.

Doba čtení: 9 minut

Sdílet

V posledních letech je nabídka brokerských společností poměrně vyvážená. Existují brokerské společnosti, které se zaměřují pouze na specifické obchodní nástroje jako např. akcie nebo futures, ale existují samozřejmě také společnosti nabízející prakticky veškeré produkty dostupné na světových burzách. V tomto díle seriálu o základech tradingu si vysvětlíme, jak postupovat při výběru brokera a na co se zaměřit.

Rádi bychom upozornili, že článek nemá za cíl doporučit vám žádné konkrétní brokerské společnosti. Účelem tohoto článku je seznámit vás s kritérii, podle kterých si vhodného brokera vybrat.


Autor: 631791

Ilustrační obrázek

Burzovní a mimoburzovní brokeři

Burzovní finanční produkty jsou produkty, které jsou obchodovány přes konkrétní „centrální místo“ = burzu. Protože všechny obchody probíhají přes „centrální bod“, existuje jednotná cena, za kterou se produkty obchodují (pozn. některé produkty se obchodují na několika burzách současně, ale stále jde o velmi „centralizované“ řešení ve smyslu našeho výkladu). Typickými zástupci burzovních finančních produktů jsou například akcie a komoditní kontrakty. Broker v případě burzovního produktu plní roli zprostředkovatele. Od obchodníka převezme příkaz k otevření nebo uzavření pozice a nechá jej vyplnit na burze. Za toto si nechává platit poplatek, tzv. brokerskou komisi. Komise musí být nastavena tak, aby z ní broker uživil celý svůj business – personál, vývoj softwarových platforem atd.

Mimoburzovní finanční produkty, ty, jak patrně již tušíte z názvu, nemají žádnou „burzu“, tj. neexistuje žádné „centrální místo“, kde by docházelo k uskutečňování transakcí. Hlavními zástupci takových produktů jsou například Forex a CFDs a mnoho dalších.

Brokeři v tomto případě neplní pouze funkci zprostředkovatelů, ale rovnou tvůrců trhu (market makerů). Tvůrce trhu je ten, kdo vytváří cenu, tvůrce trhu je ten, kdo často představuje protistranu v obchodu. A to do výběru případného brokera vnáší řadu otázek, které by si trader měl klást. Všechny karty drží broker = market maker – vytváří a posílá klientovi ceny (každý broker má své vlastní ceny = kotace, protože trh není centralizován), přijímá od něho příkazy, které páruje s dalšími klienty nebo vstupuje do protipozice, ovládá platformu, vidí umístění všech příkazů atd. Pokud broker vstoupí do protipozice, pak to samozřejmě neznamená, že by byl protistranou v obchodu po celou dobu, co transakce trvá a byl tak zcela jasně motivován na tom, jak obchod dopadne.

Po otevření obchodu se broker okamžitě zajistí u dalších subjektů, aby byl tak v pozici „neutrální“ a na obchodu vydělává jako klasický market maker – tedy na tzv. spreadu mezi cenou, za kterou je možné obchod otevřít a cenou, za kterou je možné obchod uzavřít. Nicméně je dobré si uvědomit, že se v této oblasti pohybují subjekty se skutečně nejrůznějšími motivacemi. A že obchodovat burzovní produkt typu komoditní kontrakt přes např. CFDs u mimoburzovního brokera nemusí být vůbec stejný, nebo podobný business.

Tato oblast trhu není navíc příliš regulována, a tak mnoho brokerů působí z velmi exotických offshore destinací, kde je praktická vymahatelnost čehokoliv nemožná. A bohužel praxe ukazuje, že až příliš „exotických“ subjektů v této oblasti hřeší na skutečnost, že řada traderů „prodělá tak i tak“, tomuto nastaví své algoritmy. A ojedinělá není ani situace, kdy se vydělávajících klientů pod různými argumenty zbavují (nejčastější bývá např. nařčení ze skalpingu, obchodování v nevhodnou dobu při publikování zpráv nebo prostě přílišná profitabilita na úkor brokera – ano, i takový argument už jsem viděl). To samozřejmě neznamená, že by neexistovali kvalitní mimoburzovní brokeři. Hlavní světoví lídři se samozřejmě chovají ke svým klientům tak, jako normální brokeři, bohužel však spousta nováčků má tendenci se nechávat lákat k subjektům, na které platí hodně z toho, co jsme výše naznačili.

On-line škola tradingu na serveru Měšec.cz

Server Měšec.cz vám přináší kompletní, sofistikované a vysoce praktické on-line kurzy obchodování na burze pro úplné nováčky a začátečníky, koncipované jako Finančníkovu on-line školu tradingu.

Poplatky

Na výši poplatků by se měli zaměřit především intradenní obchodníci, u nichž budou poplatky výraznějším způsobem ovlivňovat výsledky obchodování.

Pro obchodování komodit jsou dnes u amerických brokerů standardem poplatky okolo 4 – 6 dolarů za zobchodování jednoho komoditního futures kontraktu. V tomto případě se samozřejmě jedná o tzv. diskontní on-line brokery, tedy takové, kteří vám pouze zprostředkují přístup k trhu, poskytnou nutnou technickou podporu, obchodní platformu a data z trhů. Tím jejich práce končí.

Existují samozřejmě také tzv. full service brokeři, kteří jsou schopni poskytovat některé nadstandardní služby, jako je např. správa vašich obchodů, různé odborné konzultace, tipy na obchody atd. Poplatky u takových brokerů mohou dosahovat i k částkám okolo 30 dolarů za obchod. Je vždy na zváženou, zdali obchodník tyto služby skutečně potřebuje.

Pokud se rozhodnete pro obchodování na amerických trzích, rozhodně je dobré využít služeb amerických brokerů. Nabídka amerických brokerů je oproti nabídce těch českých jen těžko srovnatelná. Obchodování na amerických trzích s českým brokerem bývá obecně finančně nákladnější.

Pro některé zájemce o trading může být také překážkou jazyková bariéra. Takové však můžeme uklidnit. I mezi americkými brokery jsou tací, kteří umožňují komunikaci v českém jazyce.

Proč je právě výše poplatků důležitá?

Představte si následující situaci. Jako intradenní obchodník v průměru uděláte 3 – 5 obchodů za den, za měsíc tedy okolo 100 obchodů. Pokud by vaše komise činila 10 dolarů na zobchodování každého futures kontraktu, za měsíc vygenerujete komise ve výši 1000 dolarů při obchodování s jediným kontraktem. Pokud si však vyberete brokera, který vám bude účtovat běžnou sazbu okolo 4 dolarů, rázem váš účet povyroste o celých 600 dolarů měsíčně. Pokud byste obchodovali v průměru 10 kontraktů na každý obchod, na konci měsíce váš účet povyroste o celých 6000 dolarů.

Věnujte tedy pozornost výši poplatků a snažte se vybrat si brokera s rozumnými sazbami. V dlouhodobém horizontu vám taková volba může vydělat třeba na luxusní dovolenou.

Serióznost

Důležitým kritériem je také spolehlivost vybrané brokerské společnosti. V této oblasti nemá smysl příliš riskovat a rozhodně je dobré spolehnout se na rady a doporučení zkušenějších obchodníků. Než se rozhodnete pro tu nebo onu brokerskou společnost, vždy se snažte získat co nejvíce referencí a informací o dané společnosti. Vše musí být jasné ještě dříve, než založíte účet a složíte potřebný kapitál.

Současně je také dobré dát si pozor na to, kde má vybraný broker sídlo. Existují offshore brokerské společnosti, které se usidlují v daňových rájích a v destinacích, které nepodléhají žádné nebo minimální regulaci. Taková společnost si s vašimi penězi může dělat prakticky cokoliv a možnost domoci se v případě potíží čehokoliv ve váš prospěch je prakticky nemožné.

Data a software

Přestože mohou být poplatky za obchod mezi brokery poměrně vyrovnané, často se jednotlivé společnosti liší nabídkou obchodních platforem a poskytovatelů dat. Zjistěte si informace o nabízených poskytovatelích dat, stáhněte si demo verze nabízených obchodních platforem a na základě těchto zkušeností zvažte, který broker pro vás bude nejvhodnější.

Obecně platí, že za skutečně kvalitní data z burz si obchodník něco připlatí. Většina obchodníků si však bez problémů vystačí s obvyklou nabídkou většiny brokerů. Pokud se obchodník zabývá velmi rychlým intradenním obchodováním a využívá některé pokročilé obchodní metody založené např. na práci s přesným objemem obchodů, pak se nutnosti zakoupit kvalitnější data pravděpodobně nevyhne.

Dodatečné poplatky a omezení

Nabídky brokerských společností se často liší v tom, jak který broker účtuje dodatečné poplatky. Může se jednat například o poplatek za používání platformy, za data z burz apod.

Může se vám stát, že poplatek, který vám váš vybraný broker účtuje za data a platformu, vám jiný broker vůbec nemusí účtovat. Je také potřeba ujistit se, jakou minimální výši počátečního kapitálu broker požaduje pro otevření účtu.

Výběr brokera – spreadový a poziční obchodník

Spreadový obchodník má během roku oproti tomu intradennímu výrazně méně obchodních příležitostí. Jednou z možností, jak tuto „nevýhodu“ kompenzovat, je vybrat si takového brokera, který poskytuje přístup na větší množství komoditních futures trhů. Spreadový obchodník pak vyhledává obchodní příležitosti skrze nabídku dostupných trhů. Čím je tedy nabídka širší, tím lépe. Je také dobré ověřit, jakým způsobem vybraný broker umožňuje obchodování spreadů. Obvykle je to skrze přímou nabídku „hotových“ spreadových kontraktů. Pokud je potřeba vždy sestavovat spreadové spready „ručně“ nákupem jednoho a prodejem jiného kontraktu, může to být pro některé obchodníky značně nepohodlné. Rozumnější je raději volit brokera, který poskytuje připravené spreadové kontrakty. Je také potřeba zohlednit nabídku obchodních platforem. Některé platformy neumožňují obchodování spreadů a zobrazování spreadových grafů.

Marginy (zálohy) pro držení futures kontraktů ve spreadových pozicích jsou obvykle u většiny brokerů nízké. Je však potřeba ujistit se, že broker neúčtuje zbytečně velké marginy pro obchodování spreadů. Minimální hodnoty marginů pro klasické i spreadové kontrakty stanovuje burza. Broker si však může tyto hodnoty podle svých potřeb zvyšovat. Nižší marginy dávají obchodníkům větší volnost a flexibilitu při obchodování.

Vzhledem k počtu obchodů za rok, které v průměru spreadový obchodník provede, nejsou výše komisí ani kvalita poskytovaných dat stěžejními kritérii pro výběr brokera. Rozumná výše komisí je v tomto případě řekněme do 10 dolarů za celý obchod (otevření + uzavření pozice). Totéž platí i pro běžné poziční obchodníky.

Výběr brokera – intradenní obchodník

Pro intradenního obchodníka je situace prakticky opačná. Vzhledem k vysoké frekvenci obchodování tvoří výše poplatků velkou část nákladů a do značné míry tak ovlivňuje celkový výsledek.

Výše poplatků bude tedy pro výběr brokera v tomto případě kriticky důležitá a rozhodně by neměla překročit hranici 4 až 5 dolarů. Zajímavým řešením jsou v tomto případě také trhy obchodované na burze EUREX. Trh Euro Bund (FGBL) lze obchodovat intradenně s komisemi již od 1,5 Eur za celý obchod!

Pro intradenního obchodníka je důležitá také nabídka obchodních platforem vybrané brokerské společnosti. Obchodní platforma pro intradenní obchodování by měla být jednoduchá a současně dostatečně sofistikovaná a měla by nabízet všechny potřebné funkce pro intradenní obchodování.

FIN19

Intradenní obchodníci se zřídkakdy zaměřují na více jak 2 – 3 trhy, proto nebude nabídka dostupných trhů v tomto případě tím nejdůležitějším. Je však potřeba zaměřit se na kvalitu poskytovaných dat a ujistit se, že je pro vybrané obchodní nástroje dostačující. Většina brokerů nabízí také zvýhodněné intradenní marginy. Např. trhy jako E-mini Dow je možné ve většině případů obchodovat s marginem 500 dolarů.

Pokud s tradingem začínáte a nejste si jisti, který obchodní styl a instrument vám bude vyhovovat, volte některého z univerzálních on-line diskontních brokerů s přístupem na klasickou burzu. V případě, že se z důvodu lepší nabídky jiného brokera nebo změny obchodního stylu rozhodnete pro změnu, u amerických brokerů je velmi jednoduché přesunout účet mezi jednotlivými brokerskými společnostmi.

Výběr brokera v pěti krocích

  1. Sepište si seznam brokerů, na které narazíte v článcích, knihách a diskusích. Ideálně alespoň 5 kandidátů.
  2. Zjistěte si o těchto subjektech co nejvíce informací týkajících se především serióznosti, ochoty řešení problémů a zkušeností ostatních obchodníků.
  3. Zjistěte si výše komisí, marginů, kapitálové požadavky, typy nabízených obchodních platforem a vše si sepište do přehledné podoby, na základě které můžete vybrat mezi brokerskými společnostmi.
  4. Pokud je to jen trochu možné, kontaktujte brokera a pokud vám není cokoliv jasné, neváhejte se zeptat. Alespoň poznáte přístup k (potenciálním) zákazníkům.
  5. V případě, že se po založení účtu a prvních obchodech projeví problémy, které s vámi broker nebude ochoten aktivně vyřešit, neváhejte přejít ke konkurenci. Lepších brokerů vždy byl, je a bude dostatek.

Anketa

Jak se daří vaším investicím?