Názory k článku Jak správně pojistit majetek před živly? Nebo je lepší spoléhat na pomoc státu a lidí?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 7. 2021 21:52

    Existence

    Nějak jsem nepochopil, jak se stanovuje ta pojistná částka - hodnota domu. Nelze přeci brát tržní cenu, za jakou se v daném čase a místě obchodují podobné nemovitosti. Předpokládám, že jde o stavební hodnotu = částku, za jakou by se dům DNES postavil v podobném standardu jako ten původní. Více než materiál ale dnes stojí práce. Pokud byl původní dům stavěn z větší části svépomocí, měla by pojišťovna respektovat, že pojištěná hodnota je hodnota materiálu. To je třeba 3 miliony. Ne tvrdit, že dům měl hodnotu 6 milionů a vyplatit mi jen 50% z pojistky = 1,5 milionu. Dokáže to někdo vysvětlit? Ještě mne napadá, že by to možná bylo zajímavé pro sázkové kanceláře nebo nový produkt pojišťoven. Zkrátka si vsadit, že nepřijdu o dům x Kč ročně s tím, že když o něj přijdu, dostanu 5 milionů "výhru" bez nějakých výmluv pojišťoven na podhodnocení nemovitosti :-).

  • 17. 7. 2021 9:03

    Jehovista

    Muzete si pojistit nemovitost na min, v tom vam nic nebrani. Treba u hypoteky ale chteji banky pojisteni "reprodukcni" hodnoty.

  • 17. 7. 2021 9:17

    Krtek

    Mě to teda připadá obráceně. Zdědil jsem svůj rodnný barák - hodnota cca 1,5 milinu. Pojistil jsem si ho na tuhle částku ale musel jsem dost otravovat, pojišťovny mi vnucovaly větší cenu. Po rekonstrukci (investováno 1 mil) bych ho měl pojistit na cca 2,5. Ale pojišťvna mi ho teď pojistí na 4-5, protože to je cena za kterou by se stejný dům dneska komplet znovu postavil.
    Ale budiž, pokud se nebude v případě plnění cukat, tak mi za to zvýšení pojistky ze 2,5 na 3,5 tisíce ročně stojí.

  • 21. 7. 2021 8:49

    Kousavka

    "Pokud byl původní dům stavěn z větší části svépomocí, měla by pojišťovna respektovat, že pojištěná hodnota je hodnota materiálu. " - pardon, pokud Vám ten dům vyhoří, tak ho budete rekonstruovat opět svépomocí? Pokud ano, tak je všechno v pořádku. Je třeba si ale uvědomit, že za poslední rok se neskutečně zvedly ceny stavebních materiálů a taky nejsou řemeslníci, takže cena za jejich práci se taky zvedla do přímo astronomických výšin. I to se bohužel odráží v cenách nemovitostí.

  • 18. 8. 2021 10:38

    VlK

    Dobrý den ve spolek, reaguji tímto na váš komentář i podkomentáře.

    Lze pojistit reprodukční cenu (za kolik vám dům postaví) a lze pojistit tržní cenu (jen některé pojišťovny, dává to smysl u bytu - nebudete čekat až se postaví celý dům, případné spory, případné nepojištěné byty sousedů, prostě si koupíte byt o dům vedle).
    Banky většinou chtějí pojištění min. na hodnotu, kterou jste si půjčili, ta sice koreluje s oběma cenami, ale může být dost odlišná. Prostě je zajímá to, aby od pojištovny dostali dlužnou částku.

    Co se týká pojištění na cenu "materiálu", protože si stavíte svépomocí, zklamu vás. Sice se pojištovna může odchýlit ve prospěch klienta (a třeba u tornáda tak činili), nelze se na to spolehnout. Dá se říct, že jste si zcela jistě dům podpojistiili, tedy pojištovna může krátit pojistné plnění.
    Většina škod bývá sice parciálních, kde v praxi podpojištění se neřeší (ale taky nejde zaručit). V případě totální škody je situace jasná. Pokud jste se pojistili na 1MKč a "firma by dům postavila" za 2MKč (laicky reprodukční cena), nezaplatí vám pojišťovna 1MKč, ale jen 500kKč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).