Hlavní navigace

Jak si vedou Spojené státy?

Luboš Mokráš

V USA budeme mít tento týden dva důležité růstové údaje a dva údaje o vývoji inflace. Začínáme ve středu maloobchodními tržbami.

Doba čtení: 2 minuty

Čeká se solidní růst a pokud se očekávání naplní podpoří to pozitivní pohled na americkou ekonomiku. Průmyslová produkce, která bude zveřejněna v pátek, je na tom podobně. I zde se čeká zřetelné zlepšení proti minulému měsíci a i tady platí, že naplnění očekávání dále podpoří pozitivní pohled na US ekonomiku. Jak PPI tak CPI by měl potvrdit bezproblémový vývoj inflace, tedy nic alarmujícího z hlediska Fedu.

Zajímavý bude vývoj jádrového CPI a tedy dlouhodobější trendy, které mohou něco napovědět o vývoji měnové politiky Fedu v delším období. V Evropě bude sice poměrně dost z hlediska trhu marginálních údajů, ale nedá se čekat, že by nějak podstatněji ovlivnily vývoj na trzích. Jako obvykle vystoupí řada činitelů Fedu, větší pozornost však k sobě bude poutat vystoupení nominovaného šéfa BoJ Kurody před japonským parlamentem a záznam z posledního zasedání BoJ. Politika BoJ vzbuzuje kontroverze a obviňování z rozpoutávání měnových válek. Reagovat by mohl zejména jen, ale dopad by mohl být globální a všeobecný. Konečně ve čtvrtek a pátek se koná summit EU, který také může vyprodukovat informace podstatně ovlivňující chování trhu.

Forex

Euro je stále pod tlakem, i když nijak silným. Tento týden může mít na kurz eura k dolaru nepřímý vliv dění v Japonsku a přímý zejména summit EU. Pokud nedoje k nějakým komplikacím kolem Itálie nevidíme akutní důvody pro další oslabení eura. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se vrátil k 2%, zatímco výnos německého vzrostl nepatrně na 1,5%. Podstatně tak narostl spread. U amerických dluhopisů by nyní byla přirozená stabilizace (pokud nedojde k nějakému naprosto nečekanému negativnímu překvapení u inflace). U německého pak postupný mírný růst, pokud nedojde ke komplikacím dluhové krize.

dan_z_prijmu

CEE region

Makro data:. Tento týden nás čeká záplava dat. Nejdůležitějším je struktura HDP za 4Q12, číslo z prvního odhadu (-0.2% q/q) se moc nezmění, struktura bude zajímavější. Především nás zajímá, o kolik v letošním roce nakonec klesla spotřeba domácností – první odhad naznačil výraznější revizi předchozích dat (za 1H12), spotřeba tak dle těchto informací klesla loni o 3(!)%. Uvidíme. Rovněž bude zveřejněna průměrná mzda za 4Q12, ta bude proti 3Q12 lepší, ale je to hlavně kvůli posunutí výplaty bonusů (kvůli změnám daní od ledna 2013), částečně pak kvůli mírně nižší inflaci (0,5 p.b. mezi 4Q12 a 3Q12). Průmyslová produkce klesne o 4% r/r, meziměsíčně ale o 1,3% vzroste (což kompenzuje nemalou část poklesu ve 4Q12) – na jedné straně sice jsou slabé registrace aut, na druhé ale lepší PMI / německé IFO ukazují na oživení. Maloobchodní tržby klesnou o 0,7% r/r, postupně se však díky menší míře fiskální restrikce a lepší spotřebitelské důvěře budou zlepšovat.

FX a FI: Koruna se lehce sune dolů, minulý týden se dostala z okolí 25,70 na 25,45. To je v souladu s našim nedávným investičním doporučením z 1.3. Data, která z české ekonomiky tento týden budou (nebudou sice nijak úžasná, ale měla by potvrdit zlepšování ekonomiky), by mohla ještě korunu lehce posunout na silnější úrovně, problémem je Itálie. Nepředpokládáme ale, že se tento týden něco výrazně negativního stane v ITA stane, kačka by tak mohla lehce posílit.

Našli jste v článku chybu?