Hlavní navigace

Jak si vede USA?

Martin Lobotka

První žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA sice překvapily poklesem pod 300 tis., což by bylo nejvíce od roku 2006, ale dle údajů amerického ministerstva práce to bylo částečně způsobeno technickým problémem (dva státy kvůli změnám v systémech nestihly zpracovat všechny žádosti).

Doba čtení: 1 minuta

 I když tato data tak nejsou dobře použitelná, vývoj 4-týdenního průměru v posledních měsících ukazuje, že tempo rušení pracovních míst se vrátilo na úrovně před krizí 2008–9 – to je důležité pro FED, který zasedá příští týden.

V Evropě zklamání – evropská průmyslová produkce klesla o 1,5% m/m, což bylo v příkrém rozporu s očekáváním trhu (-0,3% m/m). Negativně překvapila zejména Itálie (-4,3% vs. očekávání –2,7%). 3M průměr m/m temp se dostal na –0,4% (z +0,4% v dubnu), což je nejníže od konce roku 2012. Ačkoliv tato data jasně demonstrují křehkost oživení, vývoj předstihových indikátorů (PMI) by se v nejbližších měsících měl ukázat i v datech za samotnou produkci. EURUSD se včera dostal z 1,33 na 1,327.

dan_z_prijmu

Dnes spousta dat, nejdůležitějším americké maloobchodní tržby a Michiganský index důvěry; reakce na data může být vzhledem na to, že zasedá FED, ostřejší než obvykle.

Dnes polská inflace, což je klíčové z hlediska výhledu měnové politiky. V zásadě platí to co u ČR – jakákoliv desinflace směrem k nule bude živit debatu o dalším uvolnění. My čekáme mírný růst směrem na 1,2% a delší stabilitu sazeb (min. do polovin příštího roku).

Našli jste v článku chybu?