Hlavní navigace

Jak si vede Erste?

28. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Erste navrhuje nepatrně nižší dividendu na úrovni 0,2 EUR na akcii.

Hlavní události

Erste navrhuje nepatrně nižší dividendu na úrovni 0,2 EUR na akcii.

Evropské burzy by dnes měly zahájit smíšeně.

Spojené státy dnes zveřejní revidovaný údaj o HDP za čtvrtý kvartál včetně jeho struktury. První odhad ukázal na mezičtvrtletní anualizovaný růst o 3,2 %, nicméně kvůli slabší spotřebě domácností a čistým exportům by ekonomika měla růst pouze o 2,5 %. V eurozóně nás čeká odhad míry inflace za únor a míra nezaměstnanosti. V Německu budou zveřejněny maloobchodní tržby.

Výsledková sezóna ve Spojených státech je u konce. V Evropě dnes zveřejňuje výsledky například německý výrobce léčiv Bayer.

Société Générale snížila doporučení na Držet pro francouzského poskytovatele IT služeb Sopra Group a naopak zvýšila na Koupit pro španělskou banku Liberbank.Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera rostl o půl procenta a vystoupal na své nové historické maximum 1 854,29 bodu v reakci na komentář Janet Yellen, která uvedla, že Fed by mohl snížit tempo ukončování kvantitativního uvolňování v případě, že americká ekonomika výrazně zpomalí. Její komentář je tak dozajista více holubičí ve srovnání s jejím nedávným vystoupením před Kongresem.

Asie v celkovém hodnocení příliš velkých změn nedoznala. Japonské či australské akcie ztrácely, naopak si polepšil hongkongský či čínský index. Pro globální vývoj bude důležitý zítra očekávaný index PMI z výrobní aktivity, který by dle odhadů měl klesnout na 17měsíční minimum a držet se jen jednu desetinu bodu nad klíčovou hranicí 50 bodů. Zpomalování čínské ekonomiky, které umocňuje i zpřísňování kreditních podmínek tamními bankami, výrazně podkopává optimismus na trzích ohledně dalšího globálního vývoje, a tím i akciových trhů.

Erste

Rakouská banka ohlásila za čtvrtý kvartál hlubší čistou ztrátu ve srovnání s konsensem na úrovni 369,3 mil. EUR (konsensus –356 mil. EUR). Za celý loňský rok Erste hospodařila s čistým ziskem po minoritních podílech ve výši 61 mil. EUR oproti 483,5 mil. EUR v roce 2012. Čistý úrokový příjem vloni klesl o zhruba sedm procent na 4,9 mld. EUR. V loňském roce se snížila tvorba opravných položek díky poklesu nákladu na riziko v Rumunsku. Zklamáním byla výše navrhované dividendy 0,2 EUR na akcii oproti očekávání 0,25 EUR.

Výhled pro letošní rok zůstává spíše konzervativní. Banka předpokládá ziskovost na provozní úrovni stabilní okolo 3,1 mld. EUR. Výzvou nadále zůstává situace v Rumunsku, kde se dceřiná společnost Erste vrátila v loňském roce do zisku. Dnešní výsledky hodnotíme mírně negativně s ohledem na výši navrhované dividendy a neambiciózní výhled na letošní rok.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).