Jedna megawatthodina elektřiny by měla stát přes 180 USD. V Japonsku by pak měly firmy platit 160 USD, ve Spojených státech necelých 90 USD. Mezi důvody vysokých cen v Evropě uvedla agentura drahý zemní plyn na starém kontinentě, konec jaderné energetiky v některých zemích a vysoké daně. MAE zároveň předpokládá, že cena elektřiny bude muset v Evropě vzrůst, jinak energetické společnosti nedokážou pokrýt investiční náklady na výstavbu nových elektráren.
Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že nové bloky jaderné elektrárny Temelín se zřejmě dostaví, nicméně předpokládá, že se jejich výstavba bude muset posunout.
NWR
Ceny energetického i koksovatelného uhlí by dle nové predikce Mezinárodní agentury pro energii neměly výrazněji růst. Důvodem nízkých cen uhlí je americký břidlicový plyn, který vytlačuje uhlí z tamního trhu, a Spojené státy pak tuto komoditu levně vyvážejí do světa. Druhým faktorem je Čína, která se snaží kvůli znečištění zavést limity na spotřebu uhlí ve městech. Vyšší potenciál k růstu má dle MAE koksovatelné uhlí.
Hlavní události
Mezinárodní agentura pro energii očekává razantní růst elektřiny v Evropě, zatímco ceny uhlí by příliš výrazných změn dle její predikce doznat neměly.
Dostavba Temelínu se zřejmě dle kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka odsune.
Evropské burzy by dnes měly zahájit smíšeně.
Vodítkem pro páteční údaje z amerického trhu práce bude dnes zveřejněný ADP report o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Zároveň se dočkáme zápisu z posledního zasedání Fedu (17. a 18. prosince). V Evropě se pozornost trhů bude soustředit na německé tovární objednávky a míru nezaměstnanosti za celou EMU.
Société Générale snížila doporučení na Držet pro akcie německého výrobce luxusního oblečení a doplňků Hugo Boss a švýcarského producenta hodinek Swatch Group.
Obchodování na zámořských trzích
Americké burzy poprvé v letošním roce zavřely v plusu. Index S&P 500 si polepšil šest desetin procenta, když růstu pomohly akcie firem působící ve zdravotnickém a farmaceutickém odvětví. Například akcie společnosti Pharmacyclics vyskočily o 20 % poté, co její nový lék leukémie splnil úvodní testy. Nicméně se dařilo prakticky všem hlavním sektorům s výjimkou akcií těžařů a zpracovatelů. Z makroekonomických dat pak investory potěšil zahraniční obchod USA, jehož deficit oproti očekávání výrazně klesl.
Chuť k nákupu akciových titulů byla cítit i během dnešního ranního obchodování v Asii, když impulsem mohla být do jisté míry i zpráva, že Mezinárodní měnový fond vylepší své růstové vyhlídky na globální ekonomiku. Japonský index Nikkei 225 dnes uzavřel s téměř 2% ziskem. Dařilo se všem sektorům, nejvíce si připsaly tituly průmyslových podniků.