Hlavní navigace

Jak si vede společnost ČEZ?

8. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mezinárodní agentura pro energii (MAE) uvedla, že evropské firmy v celosvětovém srovnání zaplatí od roku 2020 za elektřinu nejvíce.

Jedna megawatthodina elektřiny by měla stát přes 180 USD. V Japonsku by pak měly firmy platit 160 USD, ve Spojených státech necelých 90 USD. Mezi důvody vysokých cen v Evropě uvedla agentura drahý zemní plyn na starém kontinentě, konec jaderné energetiky v některých zemích a vysoké daně. MAE zároveň předpokládá, že cena elektřiny bude muset v Evropě vzrůst, jinak energetické společnosti nedokážou pokrýt investiční náklady na výstavbu nových elektráren.

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že nové bloky jaderné elektrárny Temelín se zřejmě dostaví, nicméně předpokládá, že se jejich výstavba bude muset posunout.

NWR

Ceny energetického i koksovatelného uhlí by dle nové predikce Mezinárodní agentury pro energii neměly výrazněji růst. Důvodem nízkých cen uhlí je americký břidlicový plyn, který vytlačuje uhlí z tamního trhu, a Spojené státy pak tuto komoditu levně vyvážejí do světa. Druhým faktorem je Čína, která se snaží kvůli znečištění zavést limity na spotřebu uhlí ve městech. Vyšší potenciál k růstu má dle MAE koksovatelné uhlí.

Hlavní události

Mezinárodní agentura pro energii očekává razantní růst elektřiny v Evropě, zatímco ceny uhlí by příliš výrazných změn dle její predikce doznat neměly.

Dostavba Temelínu se zřejmě dle kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka odsune.

Evropské burzy by dnes měly zahájit smíšeně.

Vodítkem pro páteční údaje z amerického trhu práce bude dnes zveřejněný ADP report o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Zároveň se dočkáme zápisu z posledního zasedání Fedu (17. a 18. prosince). V Evropě se pozornost trhů bude soustředit na německé tovární objednávky a míru nezaměstnanosti za celou EMU.

Société Générale snížila doporučení na Držet pro akcie německého výrobce luxusního oblečení a doplňků Hugo Boss a švýcarského producenta hodinek Swatch Group.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy poprvé v letošním roce zavřely v plusu. Index S&P 500 si polepšil šest desetin procenta, když růstu pomohly akcie firem působící ve zdravotnickém a farmaceutickém odvětví. Například akcie společnosti Pharmacyclics vyskočily o 20 % poté, co její nový lék leukémie splnil úvodní testy. Nicméně se dařilo prakticky všem hlavním sektorům s výjimkou akcií těžařů a zpracovatelů. Z makroekonomických dat pak investory potěšil zahraniční obchod USA, jehož deficit oproti očekávání výrazně klesl.

Chuť k nákupu akciových titulů byla cítit i během dnešního ranního obchodování v Asii, když impulsem mohla být do jisté míry i zpráva, že Mezinárodní měnový fond vylepší své růstové vyhlídky na globální ekonomiku. Japonský index Nikkei 225 dnes uzavřel s téměř 2% ziskem. Dařilo se všem sektorům, nejvíce si připsaly tituly průmyslových podniků.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).