Hlavní navigace

Jak si povede Unipetrol?

24. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanecká sněmovna včera sice odsouhlasila návrh na snížení spotřební daně o 2,50 Kč pro naftu a 1,5 Kč pro benzin, nicméně není zcela jasné, zda nedojde k vyvolání nového hlasování či změna zákona projde dalším čtením.

Hlavní události

Poslanecká sněmovna odhlasovala snížení spotřební daně pro pohonné hmoty, konečný výsledek však není zcela jistý.

Evropské burzy by měly otevřít mírným poklesem.

Ve Spojených státech budou dnes zveřejněné nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prodeje nových domů. V Evropě se bude čekat především na předběžné předstihové indikátory PMI. 

Hospodářské výsledky dnes zveřejňuje přes stovku amerických a evropských firem. Mezi reportující budou v USA například General Motors, Ford Motor či Caterpillar, v Evropě pak Nokia, Danske Bank nebo Valeo.

Analytici Société Générale včera doporučili k nákupu akcie francouzského producenta cementu Vicat.

Obchodování na zámořských trzích

Index S&P 500 včera vystoupal na svoje nové historické maximum, když vzrostl o 0,2 % na 1 987,01 bodu. Pomohly mu k tomu technologické a farmaceutické tituly. Mezi rostoucími byly například akcie společnosti Apple, která zveřejnila svoje hospodářské výsledky a od které se očekává v nejbližší době představení nového produktu. Farmaceutická společnost Biogen Idec vylepšila výhled hospodaření pro letošní rok a akcie reagovaly růstem o 11 %. Dařilo se ale i dalším titulům ze sektoru. Intuitive Surgical překvapil lepšími kvartálními výsledky a akcie společnosti rostly o 18 %. Neuvěřitelný den zaznamenaly akcie Puma Biotechnology, které vylétly o 295 % po zprávě, že pokročila ve vývoji léku na rakovinu prsu.

Asijské burzy se nacházejí poblíž svého 6letého maxima poté, co čínský předstihový index PMI nečekaně vzrostl k nejsilnější úrovni za posledních 18 měsíců. V závěru dnešní asijské seance se tak daří především čínským akciím, které rostou o více jak jedno procento, slušné zisky si ale připisuje i hongkongská burza. Naopak okolo nuly se pohybují jihokorejské akcie, v záporu se nachází japonský index.

skoleni_27_5

Unipetrol

Poslanecká sněmovna včera sice odsouhlasila návrh na snížení spotřební daně o 2,50 Kč pro naftu a 1,5 Kč pro benzin, nicméně není zcela jasné, zda nedojde k vyvolání nového hlasování či změna zákona projde dalším čtením. Ministr financí Andrej Babiš ostře kritizoval toto rozhodnutí s tím, že by došlo k propadu příjmů ve statním rozpočtu o 14 mld. Kč a nevedl by ke kýženému poklesu cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Kromě díry v rozpočtu by ale znamenal tento návrh rozpor s evropskými směrnicemi, když by spotřební daň na naftu byla při přepočtu kurzem CZK/EUR nižší, než nařizuje evropská legislativa. Situaci budeme nadále sledovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).