Tak u nemovitostí a umění jsou transakční náklady taky setsakra vysoké.
Když fondy, tak poslechnout ten citát od p. John C. Bogle: koupit ty s nejnižšími poplatky. Což jsou obvykle (ne náhodou) ty od jeho Vanguardu. V ČR je možno koupit ETF odvozená z těchto fondů. A ty poplatky jsou opravdu nízké, zvlášť když člověk poslechne rady o diversifikaci a koupí celý trh: Vanguard Total Stock Market, 0.05% p.a., Total International Stock Index 0.16% p.a., Total Bond Market Index 0.10% p.a..
Ohledně IŽP, také v článku zmíněného: ať si představíte poplatky jak chcete vysoké, stejně vás pojišťovna nepříjemně překvapí. Zrovna jsem ho zrušil (jo, byl jsem tehdá mladý a blbý) a zhodnocení po 6 letech bylo -40%. (A to těch posledních 6 let bylo pro investování do akcií (s postupným nákupem) velmi úspěšné.)
Ta kalkulačka je pěkně hnusná. Je napsaná tak, že vždy vyhraje II. pilíř. Jednak se škála grafu řídí právě II. pilířem - když si nastavíte levné fondy a vyhrají tak na objem peněz, tak se tam graf prostě uřízne.
No a druhá zrada je, že počítá, že vaše úložka jsou ta 2% platu a stát 3% přidá [sic] dotaci. Pokud si chcete spořit větší podíl platu (a to by člověk měl), tak jsou ty výsledky prostě špatně, stát vám tolik nepřidá. (A o vlivu na I. pilíř mlčí.)
(A jako perličku na závěr: nemůžete nastavit úložku vyšší, než 30.000 Kč.)