Vlákno názorů k článku Jak se nám bude žít na stáří? Představy mladých se od reality liší od Richard Fuld - Přesné tak Jarmilo. Pokud by se v průběžném...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 3. 2018 8:34

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Přesné tak Jarmilo. Pokud by se v průběžném systému náležité zohlednily náklady na výchovu dětí mohla by výše důchodu citelně vzrúst rodičúm a poklesnout bezdětným. V současnosti se na toto nebere vůbec žádný ohled. Současně by se tím vyřešil problém se změnami ve vývoji porodnosti.

  • 20. 3. 2018 9:32

    * (neregistrovaný)

    Finanční poznámka: Václav Klaus mladší tvrdí, že náklady na žáka jsou, z hlediska školy, 60.000 Kč ročně. To se má v důchodech a daních podle tebe zohlednit jak? A to nejsou jen náklady na školu.

  • 20. 3. 2018 9:42

    Občan (neregistrovaný)

    To je dobrá otázka. Asi bych do do výše důchodu vůbec nepromítal, protože to jsou náklady státu na svého, budoucího, daňového poplatníka. Protože jedině vzdělaný poplatník může odvádět kvalitní práci, která se dá vůbec nějak danit. Takže si to ten člověk zaplatí během svého života sám.

    Předchozí příspěvek přinesl námět na změnu ohodnocení rodičů v důchodu. A to především proto, že si tito lidé museli snížit svou životní úroveň právě proto, aby ty děti vychovali. Ono jedna věc jsou náklady státu na školství a druhá jsou náklady rodičů na školáka, které taky nejsou zanedbatelné. Takovej žáček stojí ročně víc, něco projí, něco onosí, pak nějakej ten sešit, pero, učebnice, edukativní vejlet, moře času samostudiem doma s rodiči....

  • 20. 3. 2018 9:45

    Občan (neregistrovaný)

    Spíš bych ale takovouto finanční injekci do důchodu podmínil tím, že ty děti budou platit daně. Takže to spíš udělat tak, že část odvodů do sociálního systému by člověk mohl směrovat adresně na "svého" důchodce. Dneska to takhle dělám taky, ale beru to ze své čisté, zdaněné, mzdy.

  • 20. 3. 2018 9:57

    * (neregistrovaný)

    Čímž se ovšem vracíme na začátek k stejnému - jde jen o jiný způsob výpočtu.

  • 20. 3. 2018 10:12

    Občan (neregistrovaný)

    Osobně mi spíš vadí, že s vyšším příjmem sice do systému odvedu více prostředků, ale na výši důchodu se toto projeví zanedbatelně. Považuji to za stejný nesmysl, jako progresivní zdanění příjmů (i když i dnes nějaká ta progrese dík slevám je).

  • 20. 3. 2018 12:29

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Na tom ale nic progresivního není. Všichni odvádí stejné procento na sociální pojištění. Je třeba si uvědomit, že v důchodě jsou všichni placeni za nic nedělání, takže ani není moc důvodů proto, aby se zde zohledňovala předchozí "výkonnost". Současně vysokopříjmoví důchodci zpravidla stráví v důchodu značně delší období oproti nízkopříjmovým, kteří se často ani důchodu nedožijí. Tento aspekt představuje zase opačný vliv ve prospěch principu zásluhovosti. Jinými slovy "bohatí" důchodci pobírají vyšší důchody po delší dobu, než ti "chudí", kteří pobírají méně a kratší dobu.

  • 20. 3. 2018 12:31

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Tady narazíte na to, že dítě může předčasně umřít, nebo se stát invalidním, bez ohledu na "zavinění" ze strany rodičů a podobné problémy, které povedou k dalším druhům nespravedlností. Proto určitá míra agregace na úkor přesnosti zde bude nutná.

  • 20. 3. 2018 12:20

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Bezdětní se na nákladech na výchovu dětí podílí prostřednictvím odváděných daní z cca 20%. Takže zhruba takový by měli mít nárok na důchod z průběžného systému. Pro ostatní, kteří děti vychovali, by tak zbylo na důchody více. Bezdětní by si měli povinně spořit např. ve státním důchodovém fondu spravovaném ČNB. Samozřejmě, že uvedená redukce nároku důchod z průběžného systému by se týkala až nově do práce nastupujících generací, aby měli bezdětní dostatečně dlouhou dobu na to, aby si na důchod naspořili.

  • 20. 3. 2018 9:48

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ono je to všechno složité a neco z toho padlo už v mnoha jiných diskusích: snížením důchodu pro bezdětné byste potrestal ty, co děti mít chtěli, ale z nějakého důvodu nemohli. Tak proč je trestat ještě jednou. Komunisti to měli tak, že bezdětní platili vyšší, tzv. volskou daň, ta byla ovšem v rámci kapitalistické demokracie zrušena. My máme dneska jen daňové odpočty na děti, což je ve výsledku pár stokorun ročně.

    Jak chcete zohledňovat náklady na výchovu dětí? To musíte taky udělat citlivě, abyste nepodporovat množení nefachčenků, žijících ze sociálních dávek. Takže daňový odpočet, nikoli plošné dávky. Zrušit státní důchody, jak po tom volá parta nějakých pomatenců, taky nelze, to bychom se dostali do Afriky, kde jsou důchodovým systémem děti. Dospělé dítko je zárukou. že se o rodiče ve stáří někdo postará, proto jich musí být hodně, aby byla jistota, že se dožijí dospělosti, nemůže to být jedno nebo dvě děti, ale minimálně čtyři, ideálně ještě víc.

  • 20. 3. 2018 11:00

    Pavel (neregistrovaný)

    Tak si jen změňte slovíčka a hned t toho lépe pochopíte problém. Říkejte tomu zvýšení důchodu pro ty, kteří vychovali děti, aby se jim kompenzovali náklady na ně. A hned z toho vidíte, že bezdětní nikolivěk ze svého rozhodnutí nijak tretáni nejsou - nemají děti, tak nepotřebují žádnou kompenzaci.

    Prostě brát ohled na to, jestli někdo dítě nechtěl nebo nemohl mít, je naprostý nesmysl. Na jeho výsledné ekonomické situaci se příčina bezdětnosti nijak neprojeví.

  • 20. 3. 2018 11:25

    Pepa (neregistrovaný)

    Ještě k té větě "kompenzovaly náklady na ně" nějak šikovně zakomponovat, že jen těm lidem, kteří si vydělávali a ty náklady na děti hradili ze svých příjmů - ne ze sociálních dávek (na sebe, na ty děti, na bydlení atd.). Jinak řečeno : pokud někdo celý život nepracoval (nebo pracoval málo) a vychoval pár dětí, tak tomu bych za tohle důchod nezvedal.

  • 20. 3. 2018 13:13

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    To je přece jednoduché. Nárok na důchod bude spojen se splnění minimální doby pojištění stejně jako dnes. A na výši důchodu by nemělo žádný vliv, pokud by rodina vychovala více, jak 2 děti.

  • 20. 3. 2018 12:52

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    O žádné trestání bezdětných vůbec nejde. Jde pouze o narovnání podmínek. Samozřejmě, že redukce důchodů u bezdětných nemůže být zavedena ze dne na den. Platila by pouze do budoucna pro nově do důchodového systému přicházející mládež. To, že systém fungoval minulých 50 let nespravedlivě, nelze napravit okamžitě.

    Namísto volské daně by zde byla zavedena povinnost spořit si na důchod ve státním fondu, který by při výplatě důchodů měl obdobně nastavená kritéria zásluhovosti jaká jsou v průběžném systému, resp. částky vybrané v rámci průběžného systému by se vždy sloučily s penězi vyplácenými ze státního důchodového fondu a rozdělily by se mezi důchodce na základě jednotného pravidla zásluhovosti.

    Lidem, kteří by měli následně děti, až po té, co už by měli ve státním fondu naspořeno, by státní důchodový fond vyplácel z dosud naspořených peněz měsíční částku, která by byla rozpočítána na předpokládanou délku výchovy dětí.

    Tytéž principy by platily rovněž pro osvojení dětí.

    Nefachčenkové by byly stále v situaci, že by pro nárok z průběžného systému museli mít potřebnou dobu sociálního pojištění jako každý jiný, bez ohledu na to, zda měli nebo neměli děti. Totéž by platilo pro minimální dobu, po kterou by lidé museli dovádět do státního důchodového fondu. V případě nesplnění těchto podmínek by měli nárok pouze na sociální dávku, nikoliv na důchod.

    Co se týče úvah o zrušení státního důchodového systému, nelze než s Vámi souhlasit. To by byla civilizační katastrofa a genocida chudých.

    Co se týče počtu dětí, tak v tomto jsem zcela konzervativní a v tomto ohledu by se "započítávaly" pouze 2 děti na rodinu. Kdo by chtěl mít dětí více, ať počítá s tím, že se mu to z hlediska nároků na důchod z průběžného systému nijak nezohlední. Není důvod, aby stát pozitivně nebo negativně podporoval k růstu nebo odrazoval od poklesu počtů obyvatelstva.

    Rodiče, kteří by měli pouze jednoho jedináčka, by byli oba napůl v průběžném systému a napůl ve státním důchodovém fondu.

  • 20. 3. 2018 13:03

    * (neregistrovaný)

    Narovnání podmínek? Pokud to "narovnání podmínek" spočívá v "každý za své", tak by mě ale zajímalo, jak to ti s dětmi všechno poplatí a tu péči o dítě utáhnou. Gynekolog, všechna vyšetření, porod, veškerá péče o dítě a matku, všechny školy, tedy náklady na budovu, učitele, tělocvik, všechny slevy třeba MHD (žákovské jízdné) atd. Žádná mateřská / rodičovská... vše za svoje.

    Upřímně: Dovedu si představit, že to bezdětní nějak utáhnou a naspoří si. Ale nedovedu si představit, jak to budou dělat rodiče s dětmi. Tedy dovedu: pro naprostou většinu lidí obrovské zvýšení úmrtnosti matek i dětí, standardem bude 5 tříd základky + v 12-ti k někomu do učení za chleba a vodu.... takže to si lidi řeknou, že tohle ne, a další snížení porodnosti.

  • 20. 3. 2018 13:17

    Pavel (neregistrovaný)

    Uvědomte si, že to "každý za své" víceméně funguje už teď. Ten gynekolog a ostatní jsou placeni z peněz, které vám stát zabavil. Žádné nové peníze se v tom přerozdělovacím kolotoči nerodí, jen mizí v kapsách těch, co ten kolotoč roztáčí. Kdyby to bylo "každý za své", tak si každý za své bude, moci pořídit výrazně vice, než dnes.

  • 20. 3. 2018 13:32

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Obávám se, že jste ne zcela pochopil, co jsem napsal. Nikde nepíšu o principu "každý za své". Naopak píšu, že jak v průběžném, tak ve fondovém systému bude panovat obdobná úroveň zásluhovosti a tedy i "solidarity", jaká panuje v současném průběžném systému.

    Rodiče, kteří si pořídí minimálně 2 děti, budou mít v mnou navrhovaném systému k dispozici své pravidelné příjmy + přestanou odvádět do státního důchodového fondu + naopak jim státní důchodový systém bude vyplácet doposud naspořené peníze v době, kdy vychovávají své potomky (pouze tady by šlo o výplatu peněz připadajících na daného rodiče a neuplatňovala by se zde žádná "solidarita", resp. pouze při vracení naspořených peněz by panovala 100% zásluhovost).

    Abych byl úplně přesný. Po narození prvního dítěte by rodiče nadále spořili do státního důchodového fondu již pouze polovinu toho, co před narozením dítěte a současně by jim však začala být vyplácena pravidelná částka z poloviny již naspořených peněz. Při narození druhého dítěte, by rodiče přestali spořit ve fondu úplně a začala by jím být vyplácena měsíční částka z celé dosud naspořené částky. Po ukončení výchovy dětí by tak rodiče neměli ve státním fondu naspořeny žádné peníze a v důchodu by tak byli příjemci důchodu toliko z průběžného systému.

  • 20. 3. 2018 14:03

    * (neregistrovaný)

    Obávám se, že pochopil. Ale trochu jinak, nežli bylo zamýšleno. "Každý za své" skutečně nebylo napsáno, ale já jsem to uvedl proto, že přesně tam vše napsané směřuje. Byť, a to je to nepochopení, to není vědomým,a tedy i psaným, záměrem.
    Podstata je "platit méně, dostávat více, udělat to složitější (administrativně, tudíž i nákladově)". Takže se s takovými požadavky nutně dostaneme k tomu, že se mnozí naštvou, zvláště je-li jim předhazováno že "se vezou", a výsledkem bude naštvané bouchnutí do stolu, a "každý za své". A s tím, že skutečně každý za své se vším všudy. Protože tyhle návrhy směřují k výrazné nerovnováze, kdy jedni budou skoro vše platit, a skoro nic za to nebudou dostávat. To "každý za své" bude posledním pokusem k návratu k jakés takés rovnováze. Rovnováze 19. století... se vším všudy. Až tak to bude zlé.

  • 21. 3. 2018 12:24

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Až budeme na tolik bohatá země, že si její občané budou moci snadno naspořit, pak nebude problém s tím Vaším "každý za své". To je ale hodně daleko.

  • 21. 3. 2018 13:13

    * (neregistrovaný)

    Jsi si jistý, že jsi pochopil, na co reaguješ? Zkus se nad tím ještě zamyslet.

  • 21. 3. 2018 12:44

    jehovista (neregistrovaný)

    A budou dostavat prachy, i kdyz jejich deti nebudou platit dane? Co kdyz deti emigruji? Co kdyz zemrou?
    Uvedomte si, ze duchodovy system tady je pouze za tim ucelem, aby stari lide neumirali hlady pod mostem. Duchodovy system byl, je a bude neferovy. Vzdy budou lide, kteri dostanou vic, nez kolik odvedli a lide, kteri dostanou mnohonasobne min, nez odvedli. Zadnymi superslozitymi pravidly ferovosti nedocilite. Kdyz je na tom clovek spatne, stejne mu vzdycky nas socialni stat pomuze. Treba duchodce, co cely zivot poctive pracoval a poridil si vlastni bydleni na tom muze byt ve finale hur, nez socialni pripad co vsechno prochlastal, bydli v najmu, ale ma narok na prispevek na bydleni, prispevek na zivobyti a buhvi co jeste.

  • 21. 3. 2018 13:26

    Pavel (neregistrovaný)

    Uvedomte si, ze duchodovy system tady je pouze za tim ucelem, aby stari lide neumirali hlady pod mostem.

    Uvědomte si, že všeobecný důchod je u nás až od roku 1953, do té doby měli důchody jen někteří. Nevím o tom, že by před rokem 1953 byly řeky zatarasené mrtvolami důchodců umřevších pod mostem. Tak tady nesmyslně nestrašte.

    Důchody zavedl Metternich pro státní zaměstnance, a cílem bylo jen a pouze zajistit si jejich loayalitu - kdo byl ze státní služby propuštěn, o důchod přišel. Žádná charita za tím nebyla.

  • 21. 3. 2018 14:34

    jehovista (neregistrovaný)

    Ale vzdyt ja nestrasim. Kdo dnes odvadi na socialnim pojisteni 5 tisic dostane duchod 10 tisic. Kdo na socialnim pojisteni odvadi 30 tisic, dostane 15 tisic. Ten system je neferovy od pocatku, takze vymyslet jeste nejakou byrokracii ohledne poctu deti a zkoumat prijmy deti je uplne zcestne. Tady se muzou urvat lidi co se chtej mit dobre v duchodu, protoze sice berou minimalni mzdu, ale nasekali si pet deti a pranyruji bezdetnou manazerku, ktera do systemu sype desetkrat tolik.

  • 22. 3. 2018 14:43

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Jaké pranýřování? Pokud systém pomáhá chudým, kteří si nedokáží naspořit, pak je to v pořádku. Proč by ale nové generace plátců do systému měli odvádět i na důchody pro všechny bezdětné, kteří namísto do výchovy dětí mohli spořit na svůj důchod? Tohle už není o solidaritě s chudými (proti níž vůbec nic nenamítám). Tohle je o zcela absurdní "solidaritě" se všemi bezdětnými, ať jsou bohatí nebo chudí. Skutečnost, jestli se rozhodli nemít děti, nebo z jakýchkoli důvodů děti mít nemohou,je v zcela irelevantní. Uvedená korekce systému nemá za cíl někoho trestat nebo pranýřovat. Má za cíl odstranit absurdní "solidaritu" s bohatými bezdětnými lidmi, kteří do výchovy nových generací plátců důchodů neinvestovali ani korunu, ale na důchod placený ze jejich odvodů mají stejný nárok, jako rodiče, co do výchovy svých dětí investovali miliony. To opravdu není maličkost, nad kterou by se mohlo mávnout rukou v tom smyslu, že ten systém je už i tak nespravedlivý, tak řešit nějaké další nespravedlnosti už je zbytečné.

  • 22. 3. 2018 15:16

    jehovista (neregistrovaný)

    Tak si vemte hypoteticky pripad cloveka, ktery na socialnim pojisteni odvadi mesicne 50 tisic do duchodoveho letadla. Za 40 let v praci to dela 24 milionu korun. Duchod mu vymeri cca 25 tisic. Optimisticky si toho duchodu bude uzivat 20 let a letadlo mu vyplati 6 milionu korun. Rozdil cini 18 milionu, Kdyz to rozpocitame na prumerne duchodce(duchod 11 tisic a 15 let zivota v duchodu), tak ten clovek krome toho ze odvedl na svuj duchod, jeste uzivil 10(!) soucasnych duchodcu.
    Vy byste vazne mel drzost tomu cloveku rict, ze mu ten mrzky duchod pokratite, protoze je treba neplodny?

  • 23. 3. 2018 14:01

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Vy jste dobrý expert. Zjistěte si kolik činí maximální odvody na sociální pojištění. 50 tis. měsíčně je úplně mimo mísu.
    A taky lidí, co od nástupu do práce mají takové příjmy po celých 40 let, bude jako šafránu. Váš příklad je tak úplně absurdní a zcela nereprezentativní. Když si do toho svého výpočtu zadáte průměrný příjem, budou Vám vycházet hodně jiné výsledky.

    Ano bezdětnému, co odvádí strop na sociálním pojištění klidně do očí řeknu, že by měl mít namísto 25 tis. důchodu pouze 5 tis.. Jeho odvody šly totiž na důchody jeho rodičů a prarodičů a na výchově budoucí generace se nepodílel vlastně nijak. Tím, že platil daně a odvody v aktivním věku, tak tím splácel dluhy státu za to, že stát financoval jeho vzdělání a zdravotní péči.

  • 23. 3. 2018 14:54

    jehovista (neregistrovaný)

    50 tisic socialni pojisteni znamena hrubou mzdu 160 tisic. To ma celkem dost lidi. Ze bude takovych lidi(a navic bezdetnych) jako safranu je celkem jedno.
    A jestli byste toto tomu dotycnemu skutecne rekl, pak je mi z vas na bliti.

  • 22. 3. 2018 15:21

    * (neregistrovaný)

    " Proč by ale nové generace plátců do systému měli odvádět i na důchody pro všechny bezdětné, kteří namísto do výchovy dětí mohli spořit na svůj důchod?"

    Proč? Protože tito platili náklady na zdravotní péči, školy, mateřskou atd. těch dětí. Čímž se znovu dostáváme k tomu, co jsi nepochopil ani na 3x. Takže napočtvrté: když si myslíš, že by bezdětní neměli nic dostávat, tak bezdětní logicky budou požadovat, aby po nich naopak nechtěli platit náklady na tyto děti. Tedy ve skutečnosti prosazuješ "každý za své", ač si toho zcela zjevně nejsi vědom, a nelíbí se ti to - bo peníze od nich na své děti chceš.

  • 23. 3. 2018 12:01

    Pavel (neregistrovaný)

    Protože tito platili náklady na zdravotní péči, školy, mateřskou atd. těch dětí.

    Jenže toto platí i ti, kteří děti mají. Ti, kteří děti mají, platí na zdravotníctví, školy, atd. přesně tolik, kolik ti, co děti nemají, a NAVÍC k tomu několik miliónů na výchovu dětí, které budou ty bezdětné krmit, až zestárnou. Kdyby to bylo každý za své, tak na tom ti s dětmi budou lépe, a navíc zmizí tyto nesmyslné hádky, kdo na koho doplácí.

  • 23. 3. 2018 14:12

    Richard Fuld (neregistrovaný)

    Ano. Z daní bezdětných se platí i zdravotní péče o děti těch ostatních, stejně tak i vzdělávání. A samozřejmě úplně stejně tak z daní jejich rodičů. Podíl bezdětných na celkových nákladech na výchovu dětí tak činí pouhých cca 20%. A v této výši by měli bezdětní mít nárok na důchod z průběžného systému.

    K těm 20% dospěl Pavel Rusý, člověk který se tímto docela dlouho a intenzivně zabýval. Podle mě je to ale zcela nadnesené, když podíl na nákladech na výchovu dětí musí být významně menší, než samotný podíl bezdětných v populaci.

    Takže ano. Bezdětní by měli dostat z průběžného systému velkorysých cca 20% toho co budou dostávat rodiče.

  • 23. 3. 2018 15:05

    jehovista (neregistrovaný)

    20 %? A proc jim rovnou nenas*at? Cely zivot sypat prachy do letadla a pak nic nedostat je preci fer, ne? Kdyz ma nekdo 3 deti, tak by mel mit vetsi duchod, nez ten co ma jedno dite? A co kdyz to jedno dite nacpe do systemu vic, nez ty tri dohromady? Porad jeste se to jmenuje socialni pojisteni(i kdyz to je vlastne dan), tak by to snad mohlo i jako pojisteni fungovat. Co vy tady navrhujete je v podstate system, ze o stare lidi se staraji jejich deti, ale cele to je v reziji nespravedliveho statu a uredniku. Jestli ma byt opravdu "spravedlnost", tak by se musel cely statem vynucovany duchodovy system zrusit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).