Hlavní navigace

Jak se dařilo regionálním měnám?

3. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I přes absenci jakýchkoli nových domácích makroekonomických zpráv si regionální měny dnes připisovaly zisky.

Nejvíce z úterního obchodování vytěžil maďarský forint, který si vůči euru připsal 0,6 %, když posílil na 308,9 HUF/EUR. V závěsu za ním se držel polský zlotý, který si své skóre vylepšil o 0,4 % na úroveň 4,17 PLN/EUR. Česká koruna, která vyčkává na čtvrteční zasedání centrální banky a její novou prognózu, naopak v závěru dne o 0,1 % oslabila na 27,81 CZK/EUR.

V regionu bude zítra zveřejněn vývoj českých a maďarských maloobchodních tržeb za prosinec. V Polsku se dočkáme závěrů ze zasedání centrální banky. České maloobchodní tržby by v prosinci měly vykázat růst o 0,7 % m/m (SWDA). Zatímco prodeje aut by měly stagnovat, ostatní prodeje by se měly zvýšit o 1,0 % m/m. Ochotu českých domácností utrácet podporuje nízká inflace, vyšší zaměstnanost a také fiskální politika, která má pozitivní dopad na reálné disponibilní příjmy domácností. Maďarské maloobchodní tržby by v prosinci měly vzrůst o slušných 5,8 % y/y.

skoleni_27_5

Zítra končí zasedání polské centrální banky. Přestože ekonomové SG očekávají, že úrokové sazby zůstanou tentokrát beze změny na úrovni 2 %, rizika se v posledním období vychýlila směrem dolu. Inflace se nachází v záporném teritoriu již od července loňského roku, když v prosinci činila –1,0 %. Situaci neulehčuje ani polský zlotý, který si od počátku letošního roku vůči euru připsal necelá tři procenta. Ve prospěch dalšího snižování úrokových sazeb se již vyjádřil guvernér centrální banky Belka a i někteří další členové bankovní rady. Riziko dalšího snižování úrokových sazeb tak zůstává vysoké.

Česká swapová výnosová křivka se dnes po celé délce posunula o 2 bb směrem nahoru.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).