Vlákno názorů k článku Jak se daní virtuální měny? Část zisku odvedete vždy, bitcoin je pro berňák věc od Moment vzniku daňové povinnosti - Že by člověk oficiálně měl zisk z BTC...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 12. 2017 9:37

    Moment vzniku daňové povinnosti (neregistrovaný)

    Že by člověk oficiálně měl zisk z BTC zdanit, to vím.
    Ale kdy přesně ta daňová povinnost vzniká? Až když si peníze pošlu na SVŮJ účet? Nebo již v okamžiku směny bitcoinu za státní "peníze" na burze, když ty peníze leží na burze (na jejím účtu), byť je jasné, že jsou moje?

    Proč se ptám? Jde mi o takzvané "dočasné vystoupení do fiatu". Když mám pocit, že to vyrostlo příliš mnoho příliš rychle a očekávám korekci. Dočasně vystoupím do státní měny, ale ne za účelem výběru zisku ve státní měně, ale za účelem dokoupení více bitcoinů až (pokud) to klesne.

    Protože to "dočasné vystoupení do fiatu" podle mě dělá mnoho lidí a to mnohokrát do roka. Většina z nich ani neví, že (natož jak) by to měli zdanit.
    A problém v tomto případě je, že se to stát může dozvědět - stačí když ty burzy požádá o informace, třeba i X let zpětně. A lidi to slíznou i s úrokama a penále.
    Samozřejmě - pokud někdo opravdu chce vybrat zisk z BTC a daně neplatit, asi má spoustu možností - prodat známým či lidem z nějakého diskusního BTC fóra za peníze na ruku, prodat přes LocalBitcoins.com za hotové z ruky do ruky, vybrat po částech z bitcoinového bankomatu, utratit například na Alza.cz (případně tam za BTC nakupovat pro širokou rodinu a známé a od nich si brát koruny). A jistě existují i sofistikovanější metody pro lidi, kteří v tom mají hodně - jako směna v nějakém daňovém ráji, který data do EU nereportuje. Nebo nákup zlatých mincí za bitcoiny (takových prodejců rychle přibývá) a později prodej mince s tím, že je po dědečkovi, že je v rodině "odjakživa" - to se předpokládám již nedaní.

    Pokud tedy i "dočasné vystoupení do fiatu" na burze se daní, pak tu máme paradox v tom, že ti, kteří realizují a vybírají zisk ho vlastně nezdaní a ti, kteří žádný zisk nevybírají, tak ho zdanit musí.
    Vím, že proto byl vytvořen Tether. Ale já mu jednak moc nevěřím a jednak ne všechny burzy jej podporují.

  • 11. 12. 2017 14:46

    Tom

    Není třeba chodit na Alzu, bitcoiny se dají utrácet kdekoliv, kde berou standardní platební karty. Viz https://bitcoinvkapse.cz/jak-platit-bitcoinem/. Samozřejmě, že to není úplně anonymní, protože firmy vydávající ty karty musí dodržovat zákony a vyžadují vaší identifikaci. Ale pokud bitcoiny koupené na burze v Londýně pošlete do své peněženky v Česku, po čase si část pošlete na kartu vystavenou firmou ze Švýcarska (Singapuru, Británie) a zaplatíte s ní večeři na dovolené ve Španělsku, těžko vás bude nahánět náš finanční úřad. Samozřejmě, že když tou kartou koupíte Ferrari, zaparkujete si ho před barák a pracujete jako řadový zaměstnanec s platem 30 000 Kč, asi to bude trochu podezřelé i našemu finančáku :)

  • 11. 12. 2017 15:04

    ne (neregistrovaný)

    To já vím a je jasné, že když to člověk dělá v malém, tak asi ani finančáku nebude stát za tu námahu.
    Na druhou stranu - výměna informací mezi ministerstvy financí zemí EU asi nějak funguje a reportingová povinnost bank a karetních organizací také.
    Z toho plyne, že kdo tyto metody používá, tak si nikdy nemůže být jist, zda to na něj nevytáhnou i zpětně. Ty firmy si ta data určitě nechávají a je jen otázkou času, kdy ty databáze třeba nějaký dohledový orgán EU získá, propojí a nasadí nad nimi nějaký datamining.

    Je to tedy věc přístupu, míry bezstarostnosti.

    V přímém nákupu v Alze za bitcoiny je ta výhoda, že tam žádná data nevznikají, člověk se neidentifikuje (pokud si zrovna nekupuje Tesla Model S) a tak může klidně spát, protože na něj nic ani vytáhnout nemohou. To samé když si člověk vybere koruny z bitcoinového automatu, neb smění z ruky do ruky přes LocalBitcoins.com. Ale při použití karty ala Bitwala už nějaká digitální stopa zůstává.

    Nicméně můj hlavní dotaz směřoval na ten moment vzniku daňové povinnosti u toho dočasného vystoupení do fiatu, kdy peníze zůstávají na účtu burzy.
    A nikdo mi zatím neodpověděl :-(
    Mám trochu obavy, že tam ta povinnost již vzniká, ale většina lidí to neřeší z neznalosti, nebo stejně jako vy u té karty spoléhají, že se ta data nikdy nepropojí a nedostanou k českému FÚ.

  • 11. 12. 2017 20:48

    Tomcat2 (neregistrovaný)

    Pokud si to pamatuju dobře, tak daň se platí až se prostředky vyberou z účtu burzy. Otázka je ale, jak dokážou, že zrovna tyhle peníze, které jsem vybral, pokud je to jen část, nepochází z nějakého předchozího obchodu, který jsem ukončil, protože byl ve ztrátě ;)

  • 12. 12. 2017 13:32

    ne (neregistrovaný)

    Problém je, že jen málo nákupů bitcoinu končí ve ztrátě.
    I když někdo koupil před půl rokem, pak před rokem, dvěma, třema, pěti, tak když bude DNES prodávat, tak VŽDY se ziskem.
    Takže tvrdit finančáku to, co vy píšete, by asi neprošlo :-(

  • 13. 12. 2017 5:52

    Kuky (neregistrovaný)

    Důkazní břemeno je na poplatníkovi,fi­nanční zpráva nemusí nic dokládat

  • 19. 2. 2018 18:41

    romca (neregistrovaný)

    No pokud to funguje jako u obchodování reálných měn, tak daňová povinnost se zjistí následovně: výsledek obchodování k 31.12. daného roku. Je jedno, zda jse si zisk vybral nebo nikoliv. Pokud daný rok máte ztrátu, podáte "pouze" daňové přiznání a "kupodivu zatím " nic neplatíte :-) . Pokud zisk máte, tak daníte podle § 10.

  • 14. 12. 2017 8:21

    misch (neregistrovaný)

    Laický názor: mělo by to zřejmě fungovat stejně (=bylo by to tak logické) jako například při obchodování s akciemi: když nakoupím AAPL, pár měsíců držím, a pak se ho zase zbavím (obdoba "vystoupení do fiatu" u kryptoměn), tak přesně v tu chvíli jsem zrealizoval zisk/ztrátu, a přesně ta získaná/prodělaná částka mi vstupuje pro daný rok do základu daně. A je irelevantní, jestli si případný zisk převedu od brokera zpět na účet, nebo ho tam nechám pro další investice/obchody.

    Takže z mého pohledu má přesně tohle "vystoupení do fiatu" za následek nutnost zdanění, a jsou tam přesně ty stejné výhody i nevýhody jako na běžné (nekryptoměnové) burze.

  • 15. 12. 2017 7:55

    mendrit (neregistrovaný)

    Z laického pohledu OK, jen na ty obchody na burzách jsou speciální zákony a záleží mimo jiné na objemu a době držení. Což tedy zatím neplatí pro cryptoburzy crypto/fiat a už vůbec pro směnu crypto/crypto.
    Tak proto se názory liší jak je to zatím nejsprávněji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).