1) To vše umí poskytnout i trh. Jen stát si ta odvětví silově zmonopolizoval a zakazuje konkurenci - nemohou dát děti na soukromé školy a přestat platit na ty státní. Nemohu si platit komerční zdravotní pojištění a neúčastnit se toho státního socialistického. Nemohu si na penzi spořit sám, té státní se vzdát a nic na ně neplatit.
2) Pokud někdo vydělává zrovna na bitcoinech, nebo třeba pracuje z domova jako freelance analytik/programátor/grafik, tak těch státních služeb (silnice, atd...) spotřebovává VELMI MÁLO. Méně, než nějaký dělník či řidič kamionu. Ale vy tvrdíte, že na ně má platit více? Jako proč? Sorryjako!
1) popravdě nevím, jestli něco takového umí i trh. Můžete prosím poskytnout příklad země, kde by něco takového fungovalo?
2) vůbec netvrdím, že někdo má platit více nebo méně. Kde jste to z mého příspěvku vyčetl (respektive ze kterého prstu jste si to vycucal)? Do debaty o nastavení daní jsem se vůbec nesnažil zabřednout, pouze jsem napsal, že je správné platit daně, když za to dostávám služby. A vůbec neřeším jestli to má být 10%,20%,30% nebo podle počtu našlapaných kroků po obecním chodníku. sorryjakovole!
Je jedno, jestli nevíte, zda něco trh umí poskytnout.
Pokud lidé něco chtějí, říká se tomu poptávka :-)
A podnikatelé se mohou přetrhnout, aby přišli se zajímavou nabídkou, která tu poptávku uspokojí.
Jestli tomu vy věříte, nebo ne, to by mělo být irelevantní.
Já jen říkám, že každý člověk má právo nakládat se svým životem a majetkem dle svého uvážení, pokud tím nenarušuje obdobné právo někoho jiného.
Pokud si vy myslíte, že jen stát umí zajistit penze, zdravotní péči, vlakovou dopravu, silnice, školy, poštovní služby, výrobu Budvaru, atd... tak já vám nijak nebráním, abyste s lidmi podobného názoru měli nějaký Stát s.r.o., který vám to bude zajišťovat. Plaťte si mu třeba 95% ze svých mezd, já vám to neberu.
Jen tvrdím, že pokud já si na penzi chci spořit/investovat individuálně, zase do toho není nic vám. Stejně tak když budu chtít své děti vzdělávat v soukromých školách, platit si komerční zdravotní pojištění, atd...
Pokud nevěříte, že volný konkurenční trh přináší lepší a levnější služby, tak si je tam samozřejmě nekupujte a mějte na některé věci družstva, kolchozy, kibucy, atd...
PS: Za nevyžádané služby se neplatí
"Podnikatelé se mohou přetrhnout, aby přišli se zajímavou nabídkou, která tu poptávku uspokojí".
Řekla bych, že v mnoha oblastech je teda lepší stát, i když si myslím, že jeho služby by v mnohém mohly být lepší. Třeba pokud vezmene nemocenské pojištění pro OSVČ, tak státní má nakonec nejlepší parametry. Obdobně je tomu ve školství. Obecní školka se snaží a dovede dělat s dětmi zajímavé činnosti i s minimem peněz, soukromá jen natáhne ruce a chce hlavně prachy, pročpak ne, když to rodiče zaplatí. Základní a střední školy jsou na tom obdobně. Konkurence prostě v mnoha oborech zrovna moc dobře nefunguje.
Jo, stádní školky jsou výborný, proto rostou soukromý (a hlavně tzv. lesní) jak houby po dešti, co.
Stád nastavil podmínky tak, že hlavní je jakejsi papír. Tak se soukromý školy chovají naproto tržně a vydávají papír.
U jakékoli zdravotní a nemocenské daně je trochu úsměsné mluvit o pojištění, nemyslíte?
Chápu, že vám je jedno, jestli já něco vím nebo nevím. Ale mě to vadí a rád bych se něco nového naučil, případně poučil ze svých omylů abych mohl změnit svůj chybný názor. Ale protože mi nejste schopen dát žádný rozumný příklad či argument a místo toho jen mlátíte prázdnou slámu, tak to je z vaší strany marná snaha. Jen mi prosím už nepište, že já chci někomu platit 95% ze mzdy nebo že nevěřím ve volný trh nebo co všechno jste si ve své hlavě vydedukoval za nesmysly.
Nevěříte tomu, že pošta, dráhy, ČEZ, školy, nemocnice nemusí být státní?
Nevidíte nikde ve světě příklady, kdy státní nejsou a funguje to?
No to je váš problém. Ale nijak z té vaší nevidomosti neplyne, že někdo má právo mě nutit využívat výhradně těch státních služeb, případně je platit, když chci přejít ke komerční konkurenci.
Naštěstí tu máme právě bitcoin. Jeho největší potenciál je v tom, že si ho stát nemůže tisknout a ani daněmi se k němu lehce nedostane. Až bude rozšíření BTC mezi lidmi dostatečné, začnou si za zboží a služby platit přímo v BTC, anonymně a tedy nezdanitelně.
To, co řeší tento článek (zdanění při směně BTC za CZK), se stane bezpředmětným.
Kdo bude chtít bitcoin, bude muset ve směně nabídnout nějakou užitečnou protihodnotu tak, aby protistrana na směnu dobrovolně přistoupila.
Bitcoin se stane měnou těch, kteří svým spoluobčanům nabízejí něco užitečného na oplátku. Na rozdíl od korunové ekonomiky, kde poměrně podstatná část kupujících kupuje buď za falešné peníze (nově vzniklé ze vzduchu), nebo za peníze ukradené (takzvané daně). Když si celník kupuje chleba, nedělá to penězi, které si vydělal něčím užitečným, za což mu někdo rád dobrovolně zaplatil.
Skončí to tak, že za koruny mezi sebou budou obchodovat státní zaměstnanci, grantaři, dávkaři, dotačníci, penzisti, byrokrati, neziskovkáři - budou si za koruny mezi sebou směňovat svoje "užitečné" produkty.
A za bitcoiny mezi sebou budou obchodovat ti, kteří něco užitečného produkují, nabízejí ve směně nějakou protihodnotu. Dělníci, zemědělci, inženýři, programátoři, kadeřnice, ...
1) Zdanění nebylo tak vysoké a proto byla nižší motivace se mu vyhýbat
2) Struktura daní byla jiná, daně se platili z toho, co před státem skrýt nešlo
3) Hotovost je sice anonymní, ale špatně se skrývá a hůře zapřete, kolik máte a kolik jste vydělal
4) Ekonomická aktivita se přesouvá. Napřed většina lidí pracovala v zemědělství (a tak se daně platily podle hektarové výměry). Následně se těžiště aktivit přesunulo do průmyslu a následně do služeb. Nyní nastupuje Ekonomika 4.0. Odehrává se na internetu, který nezná hranic. Pokud sledujete, jak státy obtížně dostávají daně z firem jako Google, Facebook a podobných, tak vidíte počátek toho vývoje. Nastupuje sdílená ekonomika (Uber, AirBnb) - ale také je jen v začátcích, budoucnost má OpenBazaar a ArcadeCity - totálně decentralizovná tržiště (není za nimi žádná firma se sídlem, kam by šlo poslat URNA), anonymní, placení kryptoměnami. Za pár let těžiště ekonomiky (nejvyšší přidaná hodnota) bude v Ekonomice 4.0. Budou vznikat firmy, které nebudou nikde registrované. Založené budou jen pomocí SmartContracts. Lidé běžně budou dělat na dálku, přes internet. Aspoň ti vzdělanější a s vyššími příjmy - že stát stále bude schopen zdanit zemědělce a zedníka, to ho nezachrání.
A samozřejmě do toho všeho přijde další krize (hlubší, než ta minulá - protože z příčin té minulé se nic nevyřešilo, naopak dluhy jsou ještě větší), zásadní problémy eurozóny, dedolarizace světové ekonomiky a také kolaps penzijních (sociálních a zdravotních) systémů "vyspělých západních ekonomik" z důvodů stárnutí populace.
Státy tyto problémy budou "řešit" zvyšováním daní (další motivace se jim vyhnout), tiskem peněz, zápornými úroky (pádné důvody se vyhnout státním měnám), záchranami bank z peněz vkladatelů (kdo uteče, vyhraje).
Růst ceny bitcoinu svědčí o tom, že to mnozí již tuší...
"Lidé běžně budou dělat na dálku, přes internet. Aspoň ti vzdělanější a s vyššími příjmy - že stát stále bude schopen zdanit zemědělce a zedníka, to ho nezachrání." To jako že dneska ti, co pracují přes Internet, nejsou zdaněni? Ale jsou, protože jsou OSVČ, případně si založili firmu, pokud to pro ně bylo výhodnější. Dneska pracují virtuálně účetní, překladatelé, youtubeři, ajťáci, programátoři, spousta lidí podniká pomocí netu, ale daněni jsou, i když ne tak, jako montér Tolja v Kolbence.
Grafici, webdesignéři, programátoři, analytici.... pracující pro zahraniční firmy za bitcoiny daněni nejsou. A já tvrdím, že tento fenomén jen poroste.
A zároveň budou vznikat nadnárodní/bezhraniční "firmy", nikde neregistrované (leda pomocí SmartContracts), vydělávající v bitcoinu, platící své lidi v bitcoinu.
Do max. 10ti let uvidíte tu revoluci.
Pěkně si to malujete, ale nebojte, stát si na své přijde, pokud nedosáhne na práci, zdaní spotřebu. I když budete pracovat vzdáleně/virtuálně/anonymně, stejně máte pořád fyzické tělo, co potřebuje přebývat ve fyzickém prostoru, potřebujete elektřinu, vodu, jídlo, oblečení, elektroniku a tisíc dalších vymožeností moderní doby, za něž utrácíte své peníze... A to vše se k Vám musí nějak dostat, takže to lze spočítat a zdanit.
Spotřebu?
No to není tak jednoduché.
Čím vyšší budou daně ze spotřeby (DPH, spotřební daň, daň z luxusu, ...), tím větší motivace bude se jim vyhnout, kupovat jinde, utrácet své peníze jinde, pašovat.
Zkuste si představit, že výroba rohlíku sice bude stát 1Kč, ale díky daním na pultě bude stát 30Kč. Myslíte, že to lidé nezačnou nějak "řešit"?
Ano, odnesou to chudí lidé (jako vždy), protože jídlo a energie se ze zahraničí dováží/pašuje nejhůře, takže na nich si to stát vybere. Ale dobře jim, jsou to právě oni, kdo volí nejvíce doleva, za stále větší daně a regulace.
Bohatší člověk má spotřební koš zcela jiný. Tyto základní věci (jídlo, energie, ...) v něm tvoří jen zlomek. A ty nadstavbové věci si lehce koupí v zahraničí. Na rozdíl od chudého tam často jezdí. Navíc tato turistika bude podporovat daňovou konkurenci. Chytré státy to pochopí a daně budou spíše snižovat, než zvyšovat. A nalákají tím bonitní klienty z ostatních zemí. Asi nepoletím na dovolenou tam, kde bude vysoká daň z hotelů, půjčoven aut, benzínu, restaurací, že...
Navíc - stále více se dá pracovat přes internet. Třeba mě je docela fuk, jestli s notebookem sedím v Plzni, nebo na Maledivách. A při výběru místa budu zohledňovat právě i ty daně. Takže státu zbudou ke zdanění jen rohlíky a pivo pro kolbenkáře. Na tom se ale moc nenapakuje (na penze to nedá ani náhodou - na ně peníze dojdou i kdyby lidé před daněmi utíkat nezačli). A kolbenkáři se jednou také naštvou a dojdou si to s konšelama ve vládě a parlamentu vyřídit po dělnicku.
Víceméně s vámi souhlasím, že by se nemělo platit za to co se nevyužívá, bohužel ještě stále to nelze ve všech případech změřit. Například veřejné osvětlení. Vy ho bude chtít mít před domem a budete na něj platit, ale jak zajistíte, aby si soused platit taky svoje a nejen využíval vaše?? Nebo třeba silnice, to je stejná debata. Ale ve školství a důchody s vámi stoprocentně souhlasím.
Jak by bez státu šlo řešit to osvětlení a další věci:
https://ankap.urza.cz
tak vy jste fakt patologický grafoman, ale pořád a pořád a pořád mlátíte prázdnou slámu.
Jak jste sám výše napsal - je irelevantní, čemu já věřím nebo ne. Možná byste se toho měl držet a neklást mi pak řečnické otázky, jestli tomu věřím nebo ne. Vypadá to směšně.
Jinak pošty, dráhy, školy, nemocnice opravdu nemusí být státní (a některé z nich už nejsou ani dnes). Ale ukažte mi příklad země, kde to opravdu funguje, kde mají zaveden model, kdy všechny služby mají privatizované a díky tomu neplatí daně? Relativně blízko k tomu má Švýcarsko, díky tomu mají i nižší daně z příjmu než u nás. Každopádně ale i tak bohatý stát s vyspělou společností daně z příjmu má, protože prostě usoudili, že ty služby prostě nemohou privatizovat všechny, že neviditelná ruka trhu nefunguje na 100%. A pokud nefunguje ve Švýcarsku, nemůže fungovat ani u nás.
Urážlivými slovy jen demaskujete svou nevyzrálost.
Ve Švýcarsku "usoudili" kdo?? Příjemci daní a služeb z nich placení (asi většina společnosti), nebo vykořisťovaná menšina, která to musí platit? Je to jen důsledek systému, kdy dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude k večeři.
Systém, kde vás vlastně bezdomovci v parku mohou beztrestně okrást, protože tam mají demokratickou většinu a tu krádež si tak mohou přejmenovat na "snižování sociálních rozdílů".
Kdyby takový perverzní systém neexistoval a například síla hlasu byla úměrná odvedeným daním (a logicky státní zaměstnanci nemohli hlasovat, protože daně neplatí, naopak z nich žijí), tak se vsaďte, že by se rychle ukázalo, že to jde i bez těch daní.
Navíc zde je samozřejmě silná lobby těch u moci, kteří udělají vše proto, aby uhájili smysl své existence a zdroj svých prebend.
ve Švýcarsku si v referendu odhlasovali, že nechtějí zaručený příjem. Ti samí příjemci daní a služeb, které nazýváte většinou společnosti, ho odmítli. Víc slov netřeba. Ale pořád jste nenapsal žádný příklad země, kde by se každému účtovalo jen podle jeho skutečné spotřeby veřejných statků.
To dokazuje to, že to prostě nefunguje. A to z jednoduchého důvodu, jakmile zrušíte pravidla a necháte to na "tržních silách", tak pár těch nejsilnějších si postupně osvojí moc a nadiktuje vám svá pravidla. Vy máte totiž idealistické představy, které vymejšlí nějakej matfyzák, co zapomíná, že ty jeho perfektní vzorečky přestávaj fungovat, jakmile do toho skvělého systému pustí lidi. Ty blbosti, co navrhuje předpokládají elementární zodpovědnost a ohleduplnost od lidí. Obojí jaksi u stáda chybí. Proto to v praxi nikdy nemůže fungovat a nikdy nefungovalo na větších vzorcích, než nepatrných komunitách, které se ale musí držet hodně daleko od ostatních, protože jinak by je někdo taky ovládnul.
Kdybych měl univerzální odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec, tak tady nepíšu etatistovi, ale vlastním už půl zeměkoule. Nevim, ale zcela jistě vím, že ty statisíce a miliony podnikatelů se budou snažit řešení najít. Rozhodně to nebude horší, než když to dělá stád centrálně (protože centrální plánování nemůže dlouhodobě fungovat, to je dokázáno už století a půl), maximálně stejně špatný. Spíš lepší.
Jinak různý soukromý varianty pojišťoven, záložen, družstev apod. existovaly a poměrně dobře fungovaly tuším v 17. a 18., možná ještě 19. století hlavně v západní Evropě. Pak se začali moci chápat socialisti a kde co znárodňovat a dotovat to plebsu, aby si ho získali na svou stranu.
"stát" by měl v první řadě fungovat,jako služba svým občanům,daňovým poplatníkům,a ne ,jako nenasytná hydra,která nemá nikdy dost a čím více dostává,tím více je nenasytnější,peněz by bylo dost,pokud by s nimi nebylo plýtváno za nesmyslné projekty,dotace,odměny a přebujelý úřednický aparát,každý občan,který něco umí vyrobit,nebo se na produkci podílí,se uživí,ale armáda nic neprodukujících,kteřá se na ně nabaluje se stále zvětšuje.Jistě daně je nutno platit,ale stále jsou to peníze poplatníků a stát je pouze správcem.Pokud je špatným a nehospodárným správcem,který plýtvá,podvádí a neposkytuje poplatníkům služby,proč by mu měli své peníze svěřovat?
Já si nikoho nevybral!
Na nikoho jsem své pravomoci a práva nedelegoval a tak mi logicky měla zůstat!
Není možné tvrdit, že jsem delegoval svá práva na pana X, přestože jsem volil pana Y (který se tam nedostal), nebo přestože jsem nevolil vůbec (protože buď nesouhlasím s principem, kde jedni smějí rozhodovat/hlasovat o životě a majetku druhých, nebo jsem se rozhodl svá práva nedelegovat a ponechat si je).
Mimochodem - pokud se někdo rozhodl svá práva na nějakého svého zástupce delegovat, pak je to v pořádku. Ale ten zástupce má práva k životu a majetku jen toho člověka, který volil/delegoval.
A rozhodně nikdo na zástupce nemohl delegovat práva, která ani sám nemá (jak by také mohl??). Nikdo třeba nemá právo jít k sousedovi a sebrat mu polovinu výplaty. A proto ani toto právo nemůže delegovat na svého zástupce! Pokud se tak děje, je to špatně logicky i morálně.
Ano. Ale bylo by naivní si myslet, že to může být jinak. Každý sleduje své zájmy. Politik také. A když někdo rozhoduje o cizím majetku, nutně se dostaví korupce.
Není to nějaká anomálie, ale vlastnost systému.
PS: Za nevyžádané služby se neplatí!
Nota bene ne tehdy, když si poskytování nějakého typu služby někdo silou/zákonem zmonopolizoval, přestože jsem přesvědčen, že bych si danou službu na volném trhu koupil levněji a ve vyšší kvalitě.
A jak to dopadlo, když začaly vznikat henty soukromé školy? Každá škola potřebovala studenty, těch nebylo dost, aby se škola uživila, tak se začaly snižovat nároky, laťka padala níž a níž. Kdyby stát nezavedl státní maturity, tak by maturitu složil snad i podprůměrný šimpanz. Přiznám se, jsem odpůrce státních maturit, ale jejich zavedení bylo v tomto bordelu nutné. Jak to, že za toho vysmívaného socialismu uměli středoškolští profesoři sestavit kolekci otázek z předmětu, dovedli oznámkovat maturitní písemné práce, uměli vyzkoušet žáky a ohodnotit je známkou? A maturita měla určitou hodnotu, přinejmenším zaručovala, že absolvent není totální debil. Dneska na to musíme mít speciální firmu (protože profesoři jsou asi blbci, že), zkoušející profesor musí mít osvědčení, že je oprávněn zkoušet u maturity (jak to, že to před r. 1989 uměl, to je dneska blbější?). Jak to, že nám s rozvojem soukromých škol klesla úroveň až někam pod Somálsko?
O učňovském školství nemá ani psát, to během několika let stejně zanikne. Jo, aha, pro montovny potřebujeme hlavně blbce, ti se taky snáz ovládají (ale bohužel taky snáz radikalizují).
Pokud by zde nebyl státní sektor, kam lidi berou podle toho, zda maj titul a ne podle toho, že něco umí, tak by se to velmi rychle srovnalo.
Soukromý vlastník už dnes odmítá lidi z pofiderních soukromých škol. Viděl jsem plno konkurzů, kde lidi ze škol typu UJAK vůbec nepozvali na pohovor. Soukromý vlastník potřebuje, aby se mu zaměstnání daného člověka vyplatilo.
Jenže když tu máme státní sektor, kde nabíraj minimálně tempem 10tis byrokratů ročně a jakýkoli titul z jakékoli školy je zárukou karierního růstu, tak čemu se pak divíte?
Kdo by asi investoval X set tisíc do studia na pofiderní soukromé škole, kdyby pak trh jeho kvalifikaci neocenil a investice do takové školy by se tedy nevyplatila?
Ještě jeden příklad, tentokrát obecní versus soukromé: začala privatizace bytového fondu s tím, že stát je špatný hospodář a že vlastníci budou byty udržovat v lepším stavu. Stát převedl byty na obce, ty je začaly privatizovat, mnohdy za hubičku, proč ne, když je dostaly zadarmo, že? Jenže byty si nekoupili jen ti, co v nich bydleli. Byty si koupila řada různých kamarádíčků, což byly obvykle byty v zajímavých lokalitách, a doslova za hubičku. Pak je řada investorů, kteří koupili byty jako tzv. investiční, což jsou byty na pronájem. Proč ne, byt jim de facto zaplatí nájemník. Část bytů zůstala obecních. A zatímco soukromé byty na pronájem jsou mnohdy prázdné, protože nájemné v nich je pro nájemníky vysoké, na pronájem obecního bytu 2+1 se hlásí taky 100 zájemců (v bývalém okresním městě, cca 35.000 obyvatel). Proč? Protože byt je pronajímán na rozumný nájem. Proč jsou soukromé byty prázdné? Protože zbavit se problémového nájemníka není jednoduché a proč by si měl soukromý majitel nechat dobrovolně demolovat vlastní majetek. Nějak nám tu ta privátní sféra nefunguje, aby nabídla rozumné podmínky, zatím ji ta obecní vesele válcuje.
Ale jak jste sama napsala, nefunguje nám DÍKY STÁTU - protože to on může za to, že se problémových nájemníků lze zbavit jen velmi obtížně.
Za normálních tržních podmínek se majitel samozřejmě bude snažit byt pronajmout, protože prostě nájem je u této investice něco jako dividenda u investice do akcií. Je to smyslem té investice. Pokud se majitel té dividendy vzdává, je to důkazem toho, jak strašně moc stát tržní prostředí deformuje regulacemi.
Dneska hlavně neplatí, že obecní byty jsou levnější na pronájem než od kohokoli jiného z jednoduchého důvodu, protože jako občan dané obce přece chcete, aby se obec chovala jako správný hospodář a neměla dumpingové ceny. Také to vyplývá ze zákonů a pokud chce obec mít sociální byty, tak si to musí obhájit před státními úřady, že nájemné je nižší než by mohlo být a i když si to takto schválí, tak je v budoucnu může obvinit opozice z nehospodárného hospodaření.
Nesmysl. Za dumpingové, tedy máš asi na mysli* podnákladové ceny, dnes nepronajímá nikdo. Ostatně jestliže je dnes nákladová cena kolem 80 Kč/m2*měsíc, ukaž mi soukromníka, co pronajímá levněji.
A ukaž mi soukromníka, co pronajímá levněji i když se nebavíme o podnákladových cenách. Dnes obce pronajímají za nejčastěji 80-150 Kč, ale hlavní výhoda je obvykle výrazně solidnější chování vůči nájemníkovi. Proto lidé dávají přednost obecním bytům i při stejné ceně.
* Dumpingem se rozumí prodej vyváženého zboží za hranicemi levněji než v zemi výroby.
Dumpingem jsem měl namysli výrazně levněji, než jsou tržní ceny.
S tím rozhodováním, kam se lidé chtějí spíše nastěhovat máte pravdu.
Těch případů co nájemník pronajímá pod průměrem tržního nájmu je celá řada, protože velká společnost s desítkami a více byty se snaží maximalizovat zisk a má k tomu nastavené procesy, smlouvy a lidi. Soukromník má často smlouvy, kde není zmínka o pravidelném zvyšování nájmu a spoustu věcí řeší jen dohodou a je velká šance, že právě u něj získáte nejlevnější možnost pronájmu.
Naposled o velmi nízkém nájmu (jen za náklady) v malém obecním RD jsem slyšel v rámci případu starosty obce Božího Daru což se nelíbí tamní opozici, nebo jednotlivcům z dané obce.
První a základní službou, kterou jakýkoli stát poskytuje, je ochrana. Tedy v první řadě armáda, působící v dnešní době v součinnosti s dalšími armádami v rámci NATO a poté policie a ostatní bezpečnostní složky (tajné služby...).
No a dál je to jednoduché. Kdo má armádu, má ozbrojenou moc. Kdo má ozbrojenou moc, ten v praxi nastaví pravidla. Kdo nebude dodržovat pravidla nastavená ozbrojenou mocí, bude potrestán. Kdo ozbrojenou moc nemá, ten může trestat a tím pádem ani nastavovat pravidla, která by šla vymáhat.
Ano. Ale na to by mu snad měly stačit daně, které od nás vybere i tak. Tyto daně stačili před bitcoinem tak musí stačit i po něm. Pokud někdo investuje do bitcoinu nebo do zlata a něco mu to vynese, proč by to měl navíc danit znovu státu? Jakpak kdyby vůbec neinvestoval a tedy neměl ani žádný zisk. To by mu pak stát nemohl nic zdanit.
Proč má tedy někdo být trestaný za to, že dovede vytvořit zisk z bitcoinů?
Tvůrce bitcoinu náš stát k ničemu nezval. Bitcoin k ničemu nepotřebuje náš stát. Jenže stát se k tomu sám nasáčkoval a chce opět vytahat peníze ze slušných lidí. Ať se o bitcoin nestará, když se o jeho vznik vůbec nezasloužil.
To je sice hezké, ale úplně stejně (a zcela logicky a oprávněně) lze argumentovat proti jakékoli dani.
Proč má někdo platit 10x vyšší daně, než někdo jiný? A to i když při tom spotřebovává méně státních služeb (silnice, ...) a produkuje i menší ekologické škody.
Sorryjako - vemte si OSVČ IT konzultanta na volné noze dejme tomu s příjmem 2M/rok. A srovnejme si ho s horníkem, slévačem či řidičem kamionu. Ti druzí zatěžují přírodu, ten první sedí doma a k práci potřebuje jen notebook. Ti druzí si ničí zdraví a při tom platí nižší pojištění, než ten ajťák, který jí zdravou stravu a každý den sportuje. Co to je za logiku? A od roku 2018 tomu ajťákovi snížej daňovej paušál, takže na daních a soc+zdrav (při stejných příjmech) odvede cca 300 tisíc NAVÍC. Jako proboha za co?
Mám tomu rozumět tak, že ajťák nejí, chodí nahatej, bydlí v lese pod širokým stromem, v zimě netopí a chroupá rampouchy, co visí z toho stromu? Vážený, kdyby tu nebyl kamioňák, tak chroupete leda zmrzlé brambory, možná s kyselým zelím. Jak myslíte, že by se zboží dostalo k zákazníkovi, kdyby ho kamioňák nepřevezl právě v tom kamionu? A ajťákovi by počítač běhal na rozsvícenou louč, ne? Protože horník narubal uhlí a a kamioňák ho dovezl do tepelné elektrárny (protože jádra není tolik a na Slunce ještě taky moc nejedeme). No, a díky slévačovi existuje třeba ten kamion, který nahradil vozku s bryčkou.
Nechápu, co svým příspěvkem sledujete.
Ano, kamioňák je užitečný a ta míra užitečnosti je vyjádřena tržní cenou jeho práce, tedy jeho mzdou.
Já ale mluvím o daních. Ajťák na nich zaplatí třeba 10x víc, než ten kamioňák a při tom státních "služeb" (buzerace) využívají cca stejně.
Rozhodně ale není pravda, že by ajťák měl být kamioňákovi, slévačovi a horníkovi nějak vděčný. Oni nepracují z lásky k ajťákovi, pracují pro peníze a ty také dostávají - úměrně jejich přínosu v podobě tržní mzdy.
Že by člověk oficiálně měl zisk z BTC zdanit, to vím.
Ale kdy přesně ta daňová povinnost vzniká? Až když si peníze pošlu na SVŮJ účet? Nebo již v okamžiku směny bitcoinu za státní "peníze" na burze, když ty peníze leží na burze (na jejím účtu), byť je jasné, že jsou moje?
Proč se ptám? Jde mi o takzvané "dočasné vystoupení do fiatu". Když mám pocit, že to vyrostlo příliš mnoho příliš rychle a očekávám korekci. Dočasně vystoupím do státní měny, ale ne za účelem výběru zisku ve státní měně, ale za účelem dokoupení více bitcoinů až (pokud) to klesne.
Protože to "dočasné vystoupení do fiatu" podle mě dělá mnoho lidí a to mnohokrát do roka. Většina z nich ani neví, že (natož jak) by to měli zdanit.
A problém v tomto případě je, že se to stát může dozvědět - stačí když ty burzy požádá o informace, třeba i X let zpětně. A lidi to slíznou i s úrokama a penále.
Samozřejmě - pokud někdo opravdu chce vybrat zisk z BTC a daně neplatit, asi má spoustu možností - prodat známým či lidem z nějakého diskusního BTC fóra za peníze na ruku, prodat přes LocalBitcoins.com za hotové z ruky do ruky, vybrat po částech z bitcoinového bankomatu, utratit například na Alza.cz (případně tam za BTC nakupovat pro širokou rodinu a známé a od nich si brát koruny). A jistě existují i sofistikovanější metody pro lidi, kteří v tom mají hodně - jako směna v nějakém daňovém ráji, který data do EU nereportuje. Nebo nákup zlatých mincí za bitcoiny (takových prodejců rychle přibývá) a později prodej mince s tím, že je po dědečkovi, že je v rodině "odjakživa" - to se předpokládám již nedaní.
Pokud tedy i "dočasné vystoupení do fiatu" na burze se daní, pak tu máme paradox v tom, že ti, kteří realizují a vybírají zisk ho vlastně nezdaní a ti, kteří žádný zisk nevybírají, tak ho zdanit musí.
Vím, že proto byl vytvořen Tether. Ale já mu jednak moc nevěřím a jednak ne všechny burzy jej podporují.
Není třeba chodit na Alzu, bitcoiny se dají utrácet kdekoliv, kde berou standardní platební karty. Viz https://bitcoinvkapse.cz/jak-platit-bitcoinem/. Samozřejmě, že to není úplně anonymní, protože firmy vydávající ty karty musí dodržovat zákony a vyžadují vaší identifikaci. Ale pokud bitcoiny koupené na burze v Londýně pošlete do své peněženky v Česku, po čase si část pošlete na kartu vystavenou firmou ze Švýcarska (Singapuru, Británie) a zaplatíte s ní večeři na dovolené ve Španělsku, těžko vás bude nahánět náš finanční úřad. Samozřejmě, že když tou kartou koupíte Ferrari, zaparkujete si ho před barák a pracujete jako řadový zaměstnanec s platem 30 000 Kč, asi to bude trochu podezřelé i našemu finančáku :)
To já vím a je jasné, že když to člověk dělá v malém, tak asi ani finančáku nebude stát za tu námahu.
Na druhou stranu - výměna informací mezi ministerstvy financí zemí EU asi nějak funguje a reportingová povinnost bank a karetních organizací také.
Z toho plyne, že kdo tyto metody používá, tak si nikdy nemůže být jist, zda to na něj nevytáhnou i zpětně. Ty firmy si ta data určitě nechávají a je jen otázkou času, kdy ty databáze třeba nějaký dohledový orgán EU získá, propojí a nasadí nad nimi nějaký datamining.
Je to tedy věc přístupu, míry bezstarostnosti.
V přímém nákupu v Alze za bitcoiny je ta výhoda, že tam žádná data nevznikají, člověk se neidentifikuje (pokud si zrovna nekupuje Tesla Model S) a tak může klidně spát, protože na něj nic ani vytáhnout nemohou. To samé když si člověk vybere koruny z bitcoinového automatu, neb smění z ruky do ruky přes LocalBitcoins.com. Ale při použití karty ala Bitwala už nějaká digitální stopa zůstává.
Nicméně můj hlavní dotaz směřoval na ten moment vzniku daňové povinnosti u toho dočasného vystoupení do fiatu, kdy peníze zůstávají na účtu burzy.
A nikdo mi zatím neodpověděl :-(
Mám trochu obavy, že tam ta povinnost již vzniká, ale většina lidí to neřeší z neznalosti, nebo stejně jako vy u té karty spoléhají, že se ta data nikdy nepropojí a nedostanou k českému FÚ.
No pokud to funguje jako u obchodování reálných měn, tak daňová povinnost se zjistí následovně: výsledek obchodování k 31.12. daného roku. Je jedno, zda jse si zisk vybral nebo nikoliv. Pokud daný rok máte ztrátu, podáte "pouze" daňové přiznání a "kupodivu zatím " nic neplatíte :-) . Pokud zisk máte, tak daníte podle § 10.
Laický názor: mělo by to zřejmě fungovat stejně (=bylo by to tak logické) jako například při obchodování s akciemi: když nakoupím AAPL, pár měsíců držím, a pak se ho zase zbavím (obdoba "vystoupení do fiatu" u kryptoměn), tak přesně v tu chvíli jsem zrealizoval zisk/ztrátu, a přesně ta získaná/prodělaná částka mi vstupuje pro daný rok do základu daně. A je irelevantní, jestli si případný zisk převedu od brokera zpět na účet, nebo ho tam nechám pro další investice/obchody.
Takže z mého pohledu má přesně tohle "vystoupení do fiatu" za následek nutnost zdanění, a jsou tam přesně ty stejné výhody i nevýhody jako na běžné (nekryptoměnové) burze.
Sorry ale v tom článku chybí tolik podstatných věcí, líp mi to přijde shrnutý zde https://investplus.cz/investice/kryptomeny-a-dane-z-prijmu-jak-zdanit-zisk-z-bitcoinu-a-dalsich-kryptomen/
Podivejte, me vubec nezajima co rika financni urad. Zijeme v pravnim state a proto se ridime zakony. Pokud neni v zakone vubec stanoveno jak s kryptomenami nakladat, nemuze nidko ocekavat jejich daneni.
Uz se tesim na soudni spory. Ja danit rozhodne nic nebudu a pokud po me nekdo neco bude chtit obratim se na soud.
No výborně. Stát se zase předvádí. Za všechno platit daně. To nestačí, že mám 2x zdaněnou výplatu (a ne zrovna málo) a ještě když si něco koupím je to také zdaněno???
Běžte vážně do prdele. Navíc jen pomyšlení co se z mých daní všechno platí a živí, např. naši nepracující, černí spoluobčané, imigranti, které tady nikdo nechce, atd...
Chce se mi zvracet !!!!!!!!!!!
Proč se rozčilujete až teď? Výpalný ze všeho už je tady dávno. Všichni přece chtěj aby se stád staral a vůbec, ti podnikateli buržousti jenom kradou a neplatěj daně, žejomámo. Už čekám jenom kdy bude zase i daň z vousů, komínů nebo oken. I když, z těch komínů už skoro nepřímo je.
Přesně tak.
Ovce se podivujou nad každou novou daní i nad každým novým zákazem (kouření, žárovek, ...) a příkazem (bionafta, eet, solární elektrárny, ...). Ale na ty minulé už jsou zvyklí, přestože jsou stejně perverzní a amorální. A za chvíli si zvyknou na tyto nové a za další chvíli se budou podivovat nad další várkou nových zákazů, příkazů a daní.
Proto jediné logicky konzistentní stanovisko je principiálně toto vše zcela odmítnou.
Každá daň naplňuje definiční znak krádeže (odebráni majetku vlastníkovi bez jeho souhlasu), respektive loupeže (protože je při tom používána hrozba násilím), ještě ke všemu v organizované formě (vrhá se na vás celá organizovaná banda lupičů).
Argumentovat tím, že si to lidi odhlasovali, je zcela mimo. Co má co Tonda s Pepou hlasovat o tom, že jim Franta musí odevzdat polovinu úrody? Jak bychom se na takový princip dívali, kdyby ho někdo začal uplatňovat v malém, třeba v nějaké vesničce? Franta nám musí odevzdat půlku úrody, protože se mu podezřele moc urodilo. Jo a taky by nám měl "ve veřejném zájmu" dát půlku své zahrady, protože někde potřebujeme postavit školku či hospodu. Jako WTF? Opravdu mají bezďáci večer v parku právo nás okrást čistě proto, že v tom parku mají demokratickou většinu? Nebo žáci ve škole snad mají právo si odhlasovat, že ten nejbohatší jim musí platit útratu v cukrárně a nejhezčí holka jim musí udělat striptýz (něco jako v demokratickém státě "jít na vojnu"). Co to je za úchylný princip?
Tak to víte stát z něčeho ty miliardy co prošustruje platit musí: https://www.novinky.cz/ekonomika/457467-spravce-zkrachovale-viktoriagruppe-chce-od-cr-vratit-naftu-za-miliardu.html
Ano. Ale konkrétně? Když dám burze příkaz prodat BTC a na bankovním účtu té burzy (ne na mém!) díky tomu přibudou koruny/dolary a za další dva dny dám zase burze příkaz, ať za ty dolary (ležící stále na JEJÍM účtu) opět koupí BTC. Tak i tehdy daním?
Nebo až když opravdu vyberu zisk a ty koruny/dolary si z bankovního účtu burzy převedu na svůj účet?
Ocenil bych podložené stanovisko účetního, ne laický názor.
Měl jsem tu rozpracované doplňující stanovisko, ale pak jsem si přečetl poslední větu. Mám VŠ vzdělání v oblasti financí a účetnictví a cca 20 let praxe na finančním trhu vč. přiznávání daní a nikdy mi FÚ nic nedoměřil. Ale jo, jsem laik, neumím pindat do nekonečna na fóru o jedné jednoduché věci, takže na tebe s... chytráku, zaplať si poradce ;-)
To je si myslím blbost. To bych jako měl 5x denně "podat danové přiznání"?
Ročně na cryptoburze udělám tisíce výstupů a převodů a výsledek může být, že na začátku roku mam na eur ůčtu 10 000 EUR, a 31.12. tam mam 0,00 EUR. Takže není co danit. To že v září sem měl při výstupu z crypto 25 000 EUR, za které jsem poté nakoupil je irelevantní, protože na konci roku tam mam díky blbé volbě třeba jen 8000 EUR, tj 2000 EUR mínus, tj není co danit. Reálně jsem ten zisk nikdy neměl, i když sem ho mohl vybrat, z eur účtu na burze, ale nevybral.
Takže jediný průchodný je danit, až to co reálně dostanu z burzy ven a je jedno, jestli platbou u Alzy, platební kartou, nebo převodem na účet.
ATakže pokud si pošlu z burzy zpět na BU 12 000 EUR, tak zdaním ty 2000EUR a to že dalších 10 000 EUR mam na burze je irelevantní.
V tom článku to psali za zdaňovací období se vezmou všechny ziskové i ztrátové obchody a daní se výsledek. Případná ztráta se nepřevádí, případný zisk se daní. Jednoduché jako facka.
Řekněme, že 1.1.2018 vezmete 10.000 EUR to je váš majetek v EURech a začnete obchodovat za celý rok uděláte 1000 transakcí výsledkem bude, že k 31.12.2018 budete mít buďto EURA nebo Bitcoiny jejichž hodnota je 500.000 EURO. Měli by jste tedy zdanit 490.000 EUR.
Jenže je otázkou když těch 500.000 EURO bude uloženo v Bitcoinech, které budou v někde v nějaké peněžence tak jak finančák vlastně zjistí že vůbec nějaké BTC máte? Vlastnictví BTC je anonymní. Finančák nemá šanci dohledat kolik BTC vlastníte. Nikdy nezjistí kolik máte BTC adres můžete jich mít tisíce a na každé můžete mí jen BTC v hodnotě pár eur.
Prostě si nedovedu představit jak tohle finančák řeší.
Navíc burzy jsou rozsety po celém světě a správce daně nemá naději z nich jakékoli informace získat.
No a banky sice vidí, že vám chodí na účet peníze, ale to není trestné a dokud není zákon kde máte povinnost prokázat původ majetku tak vás nemohou donutit prozradit za co to máte. Navíc účtů můžete mít po celé EU kolik chcete a opět pochybuji, že správce daně bude hledat všechny účty v celé EU.
Jinak řečeno finančímu úřadu vůbec nezávidím.
Dobrá appka pro sledování bitcoinu a všeho kolem něj ;)
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.example.samue.bitcoinfo
Vždy jak někomu šlápnou na ten jeho píseček, tak dotyčný začne pištět. Když na živnostníky kleklo EET, tak zbytek republiky jásal, jak je správné ty podvodníky a zloděje přiškrtit. No a teď zas brečí bitcoináci a jejich překvapující pohledy na to, že musejí danit jejich zisky z něčeho, co přece nepodléhá kontrole. Zvykejte si, že pokud chcete jezdit po silnicích, posílat děti do škol, nečekat týden na sanitku, tak daně se prostě budou platit vždy. Já sám mám 10BTC asi rok, a určitě by mě nikdy nenapadlo, že v případě zisku bych se daňové povinosti vyhnul. A kdo daně platit nechce, bude si holt muset koupit za BTC nějaky ostrov a tam si zavést vlastní správu.
Sportovci typu Kvitová, Koler apod. mají přepsané trvalé bydliště do Monaka a daně u nás neplatí vůbec. Lodníci v Holandsku byli zdaněni 2x, tam i u nás. Tomu říkám spravedlnost.
Mimochodem zajímalo by mě, když Kvitovou pořezal ten chlap nožem a ona platí daně v Monaku (asi i zdravotní a sociální), jak to měla se zaplacením lékařského zákroku v nemocnici u nás? Platila to sama nebo jsme jí to zatáhli z našich daní?
A TEN NEJVĚTŠÍ PROBLÉM JE ASI V TOM, ŽE KLASICKÉ BANKY JAKSI OSTROUHAJÍ, PROTOŽE FINANCE SE PŘESUNOU DO TĚCHTO MĚN a tak bankám zůstanou klienti s úvěry - což bude znamenat navýšování úroků z úvěrů A TAKY SNIŽOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ BANKOVNÍHO SEKTORU - PŘÍPADNĚ ZÁNIKY NĚKTERÝCH BANK !
To je, ale podle mě budoucnost bankovnictví !
Já bych nic nedanil, Pokud člověk není magor a neposílá si okatě obrovské sumy na účet, ale jen po troškách a ještě nějak oklikou, tak na nic nikdo nepřijde.
Já jsem měl třeba zainvestované peníze ve zlatě na účtě u rakouské investiční banky. Potřeboval jsem je ale vybrat, byť jsem byl ve ztrátě a tam jsem to zadával přímo jako mezinárodní převod z rakouska na můj účet. Nebylo to moc, asi 3x po cca 60 tisících. Nikdo se nikdy za ty roky neozval, abych to jakkoli zdůvodnil, takže udělat to stejné s bitcoiny si myslím je úplně v pohodě. Pokud bych měl ale v bitcoinech opravdu balík a potřeboval ho vybrat, tak prostě půjdu, založím i účet u každé tuzemské banky a tam si tak 2x měsíčně na každou zvlášť pošlu pár desítek tisíc a hned vyberu nebo převedu jinam. Takhle by šlo za pár měsíců vybrat statisíce, aniž by to jakkoli budilo pozornost.
Stačí si udělat internetovou peněženku sídla mají v zahraničí a při registraci dostaneš i vlastní kredit kartu kde můžeš vybírat peníze v celé eu i cz a na peněženku pošleš peníze ze směnárny kde jsi směnil Bitcoiny za fiat měnu .No komu by to nestačilo tak z té peněženky pak pošleš část peněz do své banky a banky hovno zjistí že peníze máš z prodeje Bitcoinu .Ale do české banky smíš měsíčně poslat jen 5 tisíc eur nad 5 tisíc eur musí banka ohlásit toky peněz FU a těm musíš doložit odkud je máš a zdanit je jinak ti je zmrazí.Ale jak si budete každý měsíc posílat z inter. peněženky 5 tisíc eur což nepřekročíte tak zvaný upozornovací limit pro finanční zprávu k vůli praním špinavým penězům tak si banky ničeho nikdy nevšimnou a budou to brát jako normální měsíční výplatu od zaměstnavatele ale jako přidáte jen jedno euro na víc máte problém ,jinak nemusíte danit když neupozorníte banky .
Pro ty, co nechápou, co je a co není STÁT:
https://www.mises.cz/database/literatura/14.pdf
Jsou dva druhy burz. Jedny obchoduji s klasickymi FIAT menami a na ty potrebujete oskenovat obcanku/pas, poslat cislo bot, velikost penisu a prijmeni matky za svobodna z duvodu KYC a financovani detskeho pornoterorismu apod (tyto burzy jsou napr. Bitstamp, Coinbase, Kraken, Gemini a jine).
Druhy typ burzy je takova, kde obchodujete jen s kryptomenami a zadne oskenovane dokumenty nepredkladate. Obchod na techto burzach neprobiha mezi EUR>BTC nebo USD>BTC, ale mezi BTC a ostatnimi menami. Samozrejme potrebujete mit nejaky BTC obnos abyste mohl obchodovat. Toho se da docilit pomerne jednoduse (i kdyz s kapku horsim kursem) pokud navstivite jeden z bitcoinovych bankomatu a koupite BTC do vasi bitcoinove penezenky v mobilu za hotovost (tzn uplne mimo dohled banky). Jen tak budete mimo dohled jakekoliv bankovni instituce a statu.
První CZ/SK stránka založena jedním bitcoin nadšencem http://www.bitcoinczsk.estranky.cz
Jestliže je bitcoin hmotná věc, tak jsou příjmy z jeho prodeje osvobozeny od daně z příjmů.
Zákon však není jasný, protože je to spíše nehmotná věc, kteoru ale zákon o dani z příjmu nezná. Další věc je, že zákon vyjmenovává cené papíry v položce osvobození prodeje hmnotné věci. Je to cenný papír nebo ne, je to věc hmotná? To jsme se jaksi nedozvěděli.
Se schválením nového daňového zákona v USA od 1. ledna 2018 bude za zdanitelnou událost považována i směna mezi dvěma kryptoměnami. Chci se zeptat jak je tomu se zdanitelnou událostí v současném českém zákoně. Je za zdanitelnou událost považována pouze směna kryptoměny za fiat měnu nebo i nákup jedné kryptoměny za druhou?
Ahoj. Zajimalo by mě, že když teda musím danit, převedu v prosinci na svuj učet 200 tisíc v CZK, kam se to píše v přiznání a jaké jsou potřebné dokumenty? Předse se něco musí přiložit k přiznání ne?
Udělá to paní která pracuje na finančním oddělení ve firmě nebo v tom případě že mám jiné příjmy, vedlejší, musím podat daňové přiznání sám? Pokud sám, tak zase jaké dokumenty dodat? Jen výpis převodu na účet?
Docela bych i rád naštval lidi na finančním v práci abych jim ukázal že vydělávám někde více než u nich ať mě neštvou jinak odejdu bez problémů :)
Nezajímá mě názor jestli je to dobý/špatný nápad ale jestli to udělá firma kde pracuji a případně jaké dokumenty mám doložit.
Díky.
Já osobně chápu, že se něco danit musí. Ale celkový daňový systém by měl prodělat reformu. Chtělo by to, aby člověk viděl kam jdou ty peníze co odvede státu. A ne, že někdo bude platit daně např. ve Středočeském kraji, ale silnice se za to budou budovat někde v Ostravě. To mi přijde jako totální nesmysl. Vybrané daně by se měli používat v tom daném regionu a ne to rozdávat všude možně.
To jsem ale trochu odbočil od tématu.
Co se danění Bitcoinu týče tak to je největší hovadina jakou kdy kdo vymyslel. Danění jako takové by mělo fungovat na tom, že se stát nějakým způsobem podílí na vašem zisku. Potom je to OK. Ale na těžbě nebo obchodování se stát nepodílí nijak.
Aneb když si vezmeme třeba těžbu BTC nebo jakékoli jiné Crypto.
Prostory jsou soukromé ne státní. Elektřinu vám dodává soukromý dodavatel, kterému za to platíte, nikoli stát. RIG si taky musíte koupit sami z peněz které jste tvrdě vydělali a už jednou zdanili. Všechno je vaše a stát se na tom nijak nepodílí.
Někdo by mohl argumentovat tím, že stát dává vůbec možnost aby se tyhle věci dali sehnat. Na jednu stranu je to pravda na druhou ne.
Proč je to pravda : Stát "vlastní" určité území, ve kterém i když vy jste vlastníkem nějakého kousku tak je to stejně státu. Dalo by se říci, že cokoli je na území státu je státu a ne vaše i když jste si to koupili protože státu patří území.
Proč to pravda není : Stát se opravdu na těžbě Cryptos nijak nepodílí. I když potřebujete pro něco dojet tak ta cesta vás stojí vaše peníze a to o co opotřebujete silnici jste už dávno zaplatili. Nehledě na to, že vaše osobní vozidlo, kterým pro to pojedete silnici neopotřebí tak, jako kamiony. Nehledě na to, že jednou to přivezete a už to nemusíte stěhovat. Funguje to ve vašem majetku a vaše peníze.
Četl jsem zde názor, že daně jsou používány na služby a že danit by se mělo. Já nejsem obecně proti danění. Daně jsou i svým způsobem v pořádku. Ale jsem proti danění něčeho co využívá služeb poskytovaných státem buď jednorázově nebo vůbec. Nehledě na to, že daně jsou taktéž využívány na podporu lidí, kteří stejně jako vy přispívat nebudou a služby budou využívat tak jako tak a vás ještě zavřou když na to poukážete.
Mohli by jsme tu diskutovat na téma daně nespočet hodit protože to má jak svoje plusy tak svoje mínusy.
Na závěr bych jen přidal příklad toho kdy je danění Cryptos totální nesmysl.
Vemte si člověka, jmenuje se dejme tomu Standa. Standa chodí normálně do práce kam musí každý den dojet nebo dojít.
Standa bere 25 tis. čistého v normálním zaměstnání a platí normálně daně jako každý. Standa si celý život spoří a jednoho dne si Standa koupil Rig na těžbu z těch našetřených peněz. Standovi Rig vydělává 140 tis. ročně při čemž spotřebuje 24 tisíc ročně pouze za energie. Takže je někde na 116 tisících zisku ročně. Daně ze zaměstnání platí a platit bude.
Tak mi řekněte, proč by zrovna Standa měl danit ještě těch 116 tisíc ? Jakým způsobem se stát podílel na tom aby si Standa mohl ten rig koupit nebo jakou službu ten rig využívá od státu aby za ní musel zaplatit ?
Podle mě je odpověď jednoduchá : Nijak a žádnou. Stát je jenom příživník, který chce ze všech vycucat co nejvíc peněž a živit z toho příživníky nebo nesmysly.
Z toho vyplívá, že daňový systém je zastaralý a potřeboval by kompletní reformu.
Dobry den,
kdyz v roce 2017 nakoupim kryptomeny za 100 000Kc (odchod z uctu) a prodam v roce 2019 za 200 000Kc (poslu si 200 tisic na ucet). Tak v jakem roce se to pise do priznani?
Mam na mysli jestli v roce 2017 uvedu, ze jsem mel prijem z investic 0 a naklady 100 000Kc a tedy zaklad dane 0. A v roce 2019 budu mit prijem z investic 200 000Kc a naklady 0, takze zaklad dane 200 000Kc.
Nebo se v roce 2017 nic neuvede (ani naklady ani prijem). A uvede se to az v roce 2019, ze prijem z investic 200 000Kc a naklady 100 000Kc, takze zaklad dane 100 000Kc.
Dekuji za odpoved