Přiznám se, že mne by také zajímalo, z čeho pan Smolík dovozuje, že zakoupením těchto dluhopisů dochází ke "zvyšování drahoty všeho kolem něj". V článku je jasně uvedeno, že dochází k prudkému růstu inflace, aktuálně dle ČSÚ za listopad 6,0%, viz zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-listopad-2021, průměrná míra inface pak 3,5% viz např. zde https://www.kurzy.cz/zpravy/623609-10-12-2021-prumerna-mira-inflace-v-listopadu-2021-byla-3-5/ a výhledově bude tato inface dále stoupat. To, zda si občané nakoupí nebo nenakoupí dluhoopisy, na tom nic nezmění, nákupem však od státu dostanou zpět alespoň tuto inflaci.
S podobným názorem už jsem se několikrát setkal. Jestli to dobře chápu, je to myšlené tak, že úrok z toho dluhopisu bude muset stát zaplatit a že se tedy jakoby na úroky z dluhopisů skládají všichni, ať si je koupili nebo ne. Chyba je samozřejmě v představě, že když si dluhopisy nekoupím, stát ušetří. Je to ale samozřejmě přesně naopak: stát se rozhodl ke schodkovému rozpočtu a dluhopisy jsou jedním ze způsobů, jak si na ten schodek půjčit. Když si dluhopisy nekoupím(e), stát si prostě půjčí někde jinde a úrok bude platit někomu jinému.
Navíc za současné situace, kdy je schodek enormní, se tento typ dluhopisů na jeho financování podílí jen minimálně. Např. za rok 2020 sice bylo prodáno nejvíc dluhopisů v historii, asi za 13 miliard, ale schodek byl 367 miliard, takže tyto dluhopisy pokryly jen asi 3.5 procenta.