Hlavní navigace

Jak na růst sazeb v USA odpoví Evropa?

Jan Bureš

Jasnější číslo si snad ani trhy nemohly přát. Jestli něco mělo pomoci váhavému Fedu rozhodnout se, co v prosinci udělat, byla to právě říjnová čísla z amerického trhu práce.

I ten největší pesimista v nich těžko hledal něco špatného. Důkazem toho byl i rozhovor jedné z největších holubic v americkém Fedu Charlese Evanse z Chicaga – ten byl v rozhovoru pro CNBC silnými čísly zjevně překvapen a připustil možnost růstu sazeb v prosinci (což je v jeho případě skutečně velký obrat). Nejenže přírůstek pracovníků mimo zemědělství byl v říjnu nejrychlejší v tomto roce (271 tisíc), ale nezaměstnanost současně spadla na nejnižší úrovně od jara 2008 (5,1 %) a především konečně znatelněji zrychlila dynamika mezd. Ty v říjnu vzrostly o 2,5 % meziročně – nejrychleji za posledních 5 let. Vcelku pochopitelně šly prudce vzhůru krátké výnosy v USA – dvouletý swap vyskočil k pětiletým maximům, a jak je jeho dobrým zvykem strhnul s sebou i americký dolar. Sázky na růst amerických sazeb v prosinci vyskočily prudce vzhůru na 70 %.

Otázkou je tedy v tuto chvíli, co v prosinci udělá Evropská centrální banka (ECB).Ta trhy připravila v dobách, kdy Fed vypadal dost nerozhodně, na další uvolnění měnových kohoutů. Jedním z důvodů byl bezesporu strach z toho, že Fed bude odkládat první růst sazeb na neurčito a euro v důsledku toho začne na frontě s dolarem posilovat. Od té doby se ale hodně změnilo a dolar v tuto chvíli naopak začíná nabírat na síle. To navíc v tomto týdnu čísla za HDP v eurozóně pravděpodobně ukáží zrychlení ekonomik platících eurem na nejrychlejší tempo za poslední čtyři roky. I tak ale bude složité pro ECB v prosinci po masivní holubičí komunikaci jednoduše nic neudělat. Věřím, že dojde alespoň ke kosmetickému rozšíření měnové expanze (například skrze urychlení nebo navýšení objemu tisku peněz).

Našli jste v článku chybu?