Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak mít bezpečnou bezkontaktní kartu? Provrtejte ji (vtípek) od Jiří - Kontaktní ani bezkontaktní čip na kartě mi opravdu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2016 8:43

  Jiří (neregistrovaný) ---.ctu.cz

  Kontaktní ani bezkontaktní čip na kartě mi opravdu nevadí. Ale problém vidím s magnetickým proužkem. V Česku se vůbec nikde nepoužívá (snad kromě otevírání dveří do některých místností s bankomaty), ale zato se používá k podvodům s bankomaty - skimmingu. Pokud mám od banky dvě karty, proč nejsou schopni jednu vydat pro využití pouze v Česku, bez funkčního magnetického proužku? Tím by se problém s napadenými bankomaty vyřešil! A návod, jak si poškodit magnetický proužek, by možná nebyl od věci. Každopádně z těchto důvodů nemám obavu nosit kartu hned vedle mobilu.

 • 4. 1. 2016 15:44

  jehovista (neregistrovaný) 194.213.54.---

  "V Česku se vůbec nikde nepoužívá"
  Pouziva se ve vetsine bankomatu. Jinak by ten skimming nefungoval...
  Mel jsem jednou na karte nefunkcni chip a jeste par mesicu jsem pohodlne z bankomatu vybiral.

 • 19. 1. 2016 16:21

  Snow (neregistrovaný) 94.142.234.---

  Pokud vím bankomaty uměj číst obojí. skimming funguje na jakémkoliv bankomatu, to jestli čte magnetickej proužek nebo čip je narosto jedno.

 • 25. 1. 2016 13:04

  Dan (neregistrovaný) 194.108.204.---

  Ne, neni. Bankomat sice technicky zvlada cist oboji, ale ani v pripade karty, ktera oboji ma neni jeho svobodnou volbou co pouzije.

  Pokud se omezime na lokalne nejrozsirenejsi karty - tedy VISA a MC, pak bankomat schopny cist oboji musi na karte s chipem pouzit chip a nesmi pouzit zadne udaje z mg. prouzku (mj. proto, ze tyto udaje legitimne NEMUSI byt totozne s udaji z chipu). A soucasne plati, ze v Evrope uz vsechna platebni mista zpusobila cist prouzek musi umet cist i chip.

  Takze scenar "okopiruju z ceske karty s chipem magneticky prouzek, zapisu ho na prazdnou kartu bez chipu a tim nekde v Evrope zaplatim" nefunguje - soucasti informaci ulozenych na magnetickem prouzku JE informace, ze karta ma chip, takze nakopirovani na kartu bez chipu nezpusobi, ze bankomaty pouziji udaj z magnetickeho prouzku.

  Proto se karta vznikla kopirovanim prouzku musi pouzit mimo Evropu, kde se jeste platebni mista schopna cist pouze mg. prouzek (a neschopne cist chip) pomerne bezne vyskytuji.

  Detailne se touto problematikou zabyva akceptacni dokumentace jednotlivych karetnich asociaci.

  "Smazat obsah prouzku" je tak u karty ucinnym zpusobem jak riziko skody zpusobeme skimmingem zcela eliminovat, aniz by uzivatel prisel o jakoukoliv realne pouzitelnou funkci karty - tedy - dokud zustane v Evrope.

  Smazani prouzku magnetem ma jedinou zasadni vadu - s takovou kartou se vam neotevrou vstupni dvere do mistnosti s bankomaty (nektere bankomaty jsou umistovany v uzavrenych mistnostech, do kterych je vstup "na kartu" a pouziva se prave mg. prouzek).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).