Skupina lidí s příjmem domácnosti kolem 20000kč vnímá inflaci podle cen energií a potravin.
Pro skupina domácností s průměrným výdělkem, je určující oficiální ČNB statistika.
A na americkém příkladu jde vidět, že nůžky mezi chudou a střední třídou se neustále dál rozevírají.
Spotřební koš je stálý statistický problém - pokud to nevychází tak tam přihodím něco většího co zlacinilo "za stara se říkalo lokomotivu" a mám číslo které potřebuji. Pokud tam nebudou jen věci denní či měsíční spotřeby tak je to o ničem. A to nebudou ptotože by se ukázala pravda.
Telku si koupím tak jak auto jednou za 10-12 let a pokud je o dva tácy dražší tak to z pohledu denní spotřeby je prd. Svého času Táta Klaus vyměni tři ředitele statistiky až mu čtvrtý dával čísla které potřeboval - a o tom to je.
Ovšem co je obsahem spotřebního koše je veřejná informace, takže tam žádné " nenápadné přihození lokomotivy" udělat nejde.
PRAVDA je taková, že inflace rozhodně není vyšší, než úroková míra fixovaných hypoték (aktuálně tuším kolem 3 %)
Jinak by banky musely být úplně blbé, aby na půjčkách prodělávaly.
Nejaky pseudokos nikoho nezajima, protoze to ze se zde zdrazilo o desitky procent vidi kazdy, kdo chodi denne nakupovat. Ostatne zde jiny clanek http://dieta.vitalia.cz/clanky/jak-rostly-ceny-potravin/
Zkratka se tu lze stejne jak za komunistu. Alespon i dnesni generace pochopi, ze je rozdil mezi oficialni vladni vylhanou propagandou a kazdodenni realitou.
Castecne si za to muzeme sami, protoze jsme ovladani nekontrolovatelnymi rozmary zahranicnich retezcu na uzemi CR, ktere sem vlada "neviditelne ruky trhu" nechala vtrhnout bez pravidel. Prvni krok k naprave je bojkotovat nakup v techto retezcich, coz je ovsem spolecne s promyslenou likvidaci jinych typu obchodu tezke, lec pro napravu nevyhnutelne.
A na ty ceny přišla odkud ? Někde se prodává třeba eidam 1kg za 169 ? Jako je možné, že v obchodech se vše zdražuje, protože lidi kupujou jen věci z latáku a do statistik se dají ceny před slevou, za kterou kupuje jen část lidí..
Tento faktor tak určitě hýbe se zdražovaním směrem nahoru, ale ti co šetří a kupují ve výhodných nabídkách, tak takovou inflaci určitě neposítili.
Cena "po sleve" je stale mnohdy vyssi nez bez slevy v zahranici a i ta se samozrejme stale zvysuje. Nejde o absolutni hodnotu, ale zmenu v case. Zatimco ceny vseho stale stoupaji, platy nikoli.
Potiz je spis v tom, ze lide kupuji napriklad vcelku hnusny prumyslovy syr ve "sleve" za 290 Kc / kg (bez "slevy" nehoraznych 370 Kc), zatimco 10 metru vedle v male prodejne maji daleko lepsi holandsky uz za 250 Kc / kg.
Napriklad jeden z mala pozivatelnych syru v mistni Bille stoji uz 520 Kc / kg zatimco stejny v Nemecku vyjde na 350 Kc / kg. Ceny je zabavne sledovat v case, dnes uz se nezdrazuje skokove ale prubezne po mensich castkach. Treba jablka z Melnika puvodne "jen" za 43 Kc splhaji po korune, ted uz jsou na 46 Kc. Samozrejme ani jednu z techto polozek nekupuji, protoze takove okradani nehodlam podporovat.
To je prostě to selektivní vnímání reality. Potraviny kupuju často, takže jsem víc citlivý na změny cen. Navíc zrovna ty jsou ještě ovlivněny sezóností.
To že třeba nájmy, elektronika nebo auta mají vývoj cen jiný, to si člověk neuvědomí.
No a k tomu ten koš má jednu acyklickou vlastnost: když je krize a vůbec blbá nálada, lidi méně utrácí. Což nutně znamená větší podíl nezbytných nákupů, jako jsou třeba potraviny, které zrovna teď mají tu inflaci nadprůměrnou.
Ne. Tenhle posun výdajů udělá destinu, možná pár desetin. Rozhodně nejde o celostátní spiknutí a zamlčení inflace 9%, jak tady občas někdo tvrdí.
A schválně, až bude konjunktura, nebudou lidi nadávat, že víc kupují věci co zlevňují a inflaci ČSÚ tak hlásí příliš vysokou.
Je to prostě statistické číslo a musím pochopit co znamená.
Takže ČNB nejdřív z inflace vyřadí položky které jsou pro většinu zásadní a které inflaci zvyšují a pak rozhodne, že když jí vyšla inflace nízká a lidi údajně čekaj až bude levně, tak se musí zdražit? Už taky chápu, jak nám mohli zástupci ČNB s vážnou tváří tvrdit, že se žádné zdražení po devalvaci konat nebude. Oni totiž v tý svý kolonce kde počítaj zdražení ty věci co reálně zdražujou nemaj. Geniální...
Po 25letém budování rozvninuté reálné neviditelné ruky trhu a propagandou neustále žvanící o vysoké živ. úrovni a "máme se lépe a lépe" se plně projevilo že ve skutečnosti je to právě naopak-viz. devalvace koruny a znehodnocení úspor spořících občanů a každoroční zdražování základních živ. potřeb občanů o desítky procent !!! Propagandistický ČSÚ si do svého lživého "spotřebního koše zahrne více položek které zlevnují-vejce, auta, lokomotivy a vyjde že je deflace.... ))) Pokud by se nám opravdu zvyšoval živ. úroven tak bude koruna neustále posilovat a ne naopak. plně se nyní projevilo že jsme pouze a jen ekonomickou, hospodářskou a politickou moderní KOLONIÍ Západu.
Pokud devalvace zvýší inflaci nad úrokovou sazbu v bankách, tak se sakramentsky znehodnocují úspory!
Vždyť například všichni ti "blázni", kteří si zakoupili na podzim 2013 státní dluhopisy, vlastně okamžitě po devalvaci prodělali, protože navýšená inflace jim znehodnotí vklady více, než jim přinesou úroky z dluhopisů.
Je to tak - spotřebitelský koš se skládá z přibližně tisíce položek rozdělených do 12 základních kategorií.
Zajímavé jsou poměry mezi jednotlivými položkami, největší váhu má "imputované nájemné", cigarety jsou důležitější než nájem v bytech, cena vody má poloviční důležitost v porovnání s cenou piva...
http://proinvestory.cz/mereni-inflace-v-ceske-republice
Tak zrovna úplně takhle to nefunguje.
Nicméně krabička cigaret má zřejmě vyšší váhu proto, protože je v ČR víc kuřáků než nájemníků (respektive - celkový počet peněz co se v ČR vydá za všechny najmy je měnší, než celkový počet peněz, který se vydá za všechny cigarety, navíc nájem se dělí počtem osob v bytě, kdežto kouří každý sám za sebe)