Největší kravina je hypotéka na bydlení. Tu je nutno splácet třeba i 20 let. Jeden neví, co bude za dvacet let. Může přijít nemoc, nezaměstnanost, atd. a je člověk v háji. Na byt, nebo na dům si musí jeden našetřit. Nějaká půjčka na dovolenou je vedle toho celkem v pohodě. Splácí se 2 - 4 roky a je pokoj.
Jenže jaksi bydlet se musí. A než cpát plus mínus stejné peníze do nájmu, tak to už je lepší ta hypotéka. Tam je aspoň šance, že snad někdy v dalekém budoucnu "to bude moje". Pokud na splácení nebudu mít, tak sice o nemovitost přijdu, ale pokud nebudu platit nájem, tak mě taky vystěhují.
Ale Patriku, to je přeci hloupost. Kde má kdo cca stejný nájem, jako je splátka hypotéky? 20% obyvatel ČR žije v Praze a Středočeském kraji, v přepočtu na práceschodpné obyvatelstvo je to bezmála 40% a v Praze je hypotéka na "běžný" byt o 50m2 2x tak vysoká, než tržní pronájem stejného bytu.
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Kolega z "předbývalé" práce si takhle "vydělal" na několik bytů. Koupil byt na hypotéku, ten pronajal a z nájmu hypotéku bez problémů splácel a ještě mu zbývalo (a z toho šetřil na "akontaci" na další byt).
Dělali jsme spolu 5 let, nastupoval s holou [sprosté slovo] a když jsem práci opouštěl už měl 3. byt a chystal se kupovat čtvrtý.
Ono totiž není vždy nutné koupit fungl nově postavený byt za 5 milionů. Prostě koupil nějakou panelákovou kůču, tak nějak jí dal do obyvatelného stavu a pronajal. Když půjdete do nájmu, tak taky většinou nejdete do nově postaveného bytu.
To bylo. Ty časy jsou pryč. Teď byt 50m2 v Praze v "levné" lokalitě stojí 2,5M. Když na to pustíš hypoteční kalkulačku dostaneš, že při 30leté hypotéce (aby byly splátky co nejnižší) a 30leté fixaci dostaneš měsíční splátku cca 15K. K tomu přidej 5K jako energie a jsi na 20K měsíčně. Pronájem stejného bytu se pohybuje vč. energií těsně pod 10K. Tak mi řekni, JAK to udělat. Jen pro upřesnění, tato kalkulace je na 20 let starý panelový byt, fungl nový přijde tak o půl až 1M dráž. Ono hypoteční splátka je jedna věc, ale velmi často (a podle mne záměrně) se "zapomíná" na to, že i v novém bytě musíte platit energie jako v nájmu. Situace před 3 a více lety byla zcela jiná. Byty byly levnější a hypotéky taky a to docela výrazně. Ale DNES je to mimo mísu.
Člověk by si rád našetřil, ale ...
Inflace ve stavebních pracech je obrovská. Stačí si povšimnout, že ceny řady staveb se od vypracování projektu až po kolaudaci zdvojnásobí! Máte-li našetřený milion a půl, za který něco zhruba postavíte, a začnete stavět, zjistíte, že už vám ten milion a půl nestačí. Je potřeba našetřit ještě půl mega. Až ten našetříte, opět nebude stačit a tak stále dokola. A nedostavěl byste nikdy. Pokud si necháte stavět na klíč, je to obdobné - dodavatel po vás chce navýšení, když nenavýší, tak to na něčem ojebe a po skončení stavby většinou zkrachuje, takže se nemáte kde hojit.
Tak vás zachrání jedině úvěr. Beru tedy běžné výdělkové podmínky, pokud někdo bere sto litrů měsíčně, nebude pro něj problém půl mega dospořit, ovšem při průměrné mzdě se vám bydlení vzdaluje.
V tomto máte asi pravdu. Já kupoval byt před osmi roky a to mě stál 3+1 půl mega (ne v Praze). Tehdy jsem na to ušetřil. 2,5, nebo 3 mega bych ale ani dnes, kdy beru téměř 2x více než v r. 2000 dohromady nedal. Nejde mi proto na rozum jedna věc - jak si v Praze může koupit byt průměrně placený člověk. Vždyť měsíční splátka na hypo ve výši 2 - 3 mil. musí být tak vysoká, že ji člověk z běžného příjmu nemůže utáhnout. Běžným příjmem mám na mysli plat okolo 15000 Kč čistého.