Pote co ombucman rozhodl ze skolka je sluzba pro dite a ne rodice, cili stejny narok na dite samozivitelky jako dite s matkou na materske s mladsim sourozencem. Proto jedina kriteria co skolky bezne uplatnuji jsou trvale bydliste,predskolak (ten ma narok ze zakona) a vek. Navic bylo rohozdnuto ze prijimaci rizeni je bezne spravni rizeni,takze reditelka sice rozhoduje,ovsem kazde rozhodnuti musi byt prezkoumatelne.
platime 8.000,- coz je tak hranice co sme ochotni za skolku dat, predpokladam, ze tech "az 20.000" bude asi v Praze, tam jsou zase jine platy. My sme v mensim okresnim meste a jsou tu i skolky pres 10 tisic, coz uz muze byt pro nektere rodiny nerealne. Kazdopadne jsem cekala, ze stat skolky zajistuje, ale velky omyl ... jak bylo v clanku zmineno, dulezite je, ze my platime dane a od statu nechtejme nic, to stejne asi plati pro nas jako budouci duchodce, ted platte na stari se zajistete a nechtejte po statu nic
školky nad 20k jsou typicky "mezinárodní" (s výukou v angličtině)
cílová skupina rodičů buď odpovídající příjmy má nebo to má placené jako benefit zaměstnavatelem (euroúředníci)
vedlo to k dost kuriózním situacím - sourozenci se spolu doma bavili anglicky a spolužákem byl mj potomek Lucie Bílé
I v Praze jsou školky od 5,5 tis./měs. vč. jídla. Ono každý v Praze nebere čtyřicet a víc tisíc jak si nepražáci myslí. A když Pražák zaplatí výdaje za bydlení, tak na tu školku mu většinou zas až tolik nezbude.
Je pravda, že je v Praze docela dost lidí, kteří mají opravu vysoké příjmy a ti si mohou dovolit platit třeba těch 20 tis./měs. Zas až tolik těch boháčů, kteří by byli ochotni investovat tolik do školky ale asi není, protože těch dražších školek není nějak závratné množství.
Státní školce nemůže soukromá konkurovat. Státní školka je silně dotovaná státem: prostory vlastní obec a stará se o jejich údržbu. Platy učitelek i ostatních zaměstnanců hradí stát, a to včetně 6-týdenní dovolené pedagogických pracovníků. Jídlo ve školce je také státem dotované. Tyto dotace prostě žádná konkurence nepřebije.
Mohlo tu sice padnout, že v 90.letech se školky hromadně rušily, protože se rodilo méně dětí. Problém je ale v tom, že jakmile odezní poněkud vyšší porodnost tzv. Husákových dětí, tak se porodnost dramaticky propadne. Ona je už nízká teď. Zatímco v r. 1973, kdy kulminovala porodnost 70.let, se narodilo 181.750 dětí, tak v r. 1995 se narodilo už jen 96.097 dětí, což je téměř polovina počtu 70.let! Od r. 2005 se sice porodnost poněkud zvedla, ale to jen proto, že ročníky 70.let odložily děti ke 30 roku věku. Jakmile tato zvýšená vlna odezní, porodnost se dramaticky propadne, protože děti se nebudou mít komu rodit. Silné ročníky 70.let budou mít "splněno", ročníky po nich jsou populačně dost slabé. Z hlediska obcí je proto otázkou, jestli ty školky vůbec zřizovat, protože to znamená nejen budovu, ale také vzdělaný personál, který má naději tak na 10 let zaměstnání, pak ty děti prostě nebudou.
nezapomenutelné jsou v tomto kontextu pindy v reklamách na sčítání lidu o tom, jak stát potřebuje data aby mohl plánovat dopředu třeba právě ty školky :D Ono je ale jednoduší deset let pidat o tom, proč to nejde, dokud ten problém sám od sebe nezmizí. Tenhle stát je totiž schopnej fungovat jakž takž vždy do prvního vojenského útoku ze zahraničí....
Stát nemusí sčítání lidu ani dělat, má matriky, na těch může vysčítat, kolik lidí se narodilo/zemřelo/přistěhovalo/odstěhovalo. Sčítání lidu je opruz.
Ad školky: ono se to blbě plánuje. Obec sice ví, kolik má obyvatel a v jakém věku, ale neví, zda rodiče dítko do školky dají nebo ne. Na nějaké plánovaní mají jen několik málo let (do školky jdou děti už tříleté), v menší obci to může být problém. A třeba v satelitech kolem Prahy se to asi taky dalo špatně plánovat, protože kdo může vědět, kam rodiče děti dají? V satelitu, kde nestihnout dítko do školky dát ani vyzvednout, nebo do Prahy? To aby měli starostové křišťálovou kouli. U škol je to o něco jednodušší, dítě do školy musí.
"ono se to blbě plánuje."
Jiste, stat si pod pohruzkou pokut vynucuje vyplnovani statistik ktere by mohl ziskat jinym zpusobem, jen kdyby nebyl tak nekonecne neschopny. Zatimco bezny podnikatelsky subjekt musi planovat porad, i kdyz ani tyden pred koncem roku jeste nevi, jaka bude za tyden vlastne sazba DPH.
Zkratka same vymluvy na neschopnost. K cemu stat vybira dane, kdyz nedokaze zajistit ani tohle. Na druhe strane soukrome subjekty jsou zase absurdne predrazene, takze nic normalniho "mezi tim" neexistuje. To je ale v CR typicke.
V jinych zemich EU jsem videl, ze si male skolky zrizuji svepomoci. Typicky napriklad ve vetsim rodinnem dome maji skolku pro cca 10 deti, ne vsak za tak strasne penize v pomernu k platum jako zdejsi soukrome skolky. Predpokladam ze v CR toto prilis nefunguje, protoze to "nejde" jako vetsina veci v teto absurdni zemi, ktere jsou jinde bezne.
Však on už se trend láme letos, příští rok už by měl na školkách být patrný pokles, trochu se přirozeně problém posune na školy...
Popravdě být zastupitel, tak se taky moc do investic v této oblasti nehrnu, využití je prostě příliš krátkodobé. Co vím, tak pokud někde zastupitelé fungují alespoň minimálně rozumně, tak se při stavbě nové školky snaží v projektu požadovat možnost snadné přestavby na něco jiného - kluby, něco pro seniory, atd.
Tohle je prostě reálný problém - populační přírůstek je v ČR velmi nerovnoměrný a aby to bylo ještě složitější, tak do toho vstupují také přesuny obyvatel - někde pokles, někde zase rychlé budování "satelitů".
1) největší problém je, že podle názoru pana ombudsmana (taky jsme si s ním radnice mnoho dopisovali) je školka POVINNA přijmout úplně kohokoliv, kdo se přihlásí. kupodivu ale NIKDO není povinen na to obcím dát prachy.
takže, v krajním, ale v satelitních obcích nikoli nepravděpodobném případě - školka v únoru zjistí, že se jí na stomístnou školku přihlásilo 127 pětiletých dětí rok před školní docházkou - takže obec musí honem rychle postavit další školku, najmout další učitele, rozšířit jídelnu, imatrikulaci, atd, ... a příští rok se jich přihlásí 72, takže zase musí učitele vyházet a jednu třídu zavřít ... pan ombudsman nám na to, jestli tohle fakt myslí vážně, už neodpověděl. ale jeho názor trvá.
2) druhý problém je, že každá školka si může sama určovat svoji spádovost. zatímco dřív to určovaly školské úřady, a dalo se aspoň trochu dlouhodobě plánovat - dneska si každý zřizovatel sám určí, jaké spádové území bude obsluhovat. takže bývalá vesnička středisková, která zdědila po bolševikovi školku, a byla za to povinna školkově obsluhovat menší vesničky kolem - se na ně může dneska vyprdnout, a uzavřít si školkový obvod jen na svůj katastr. přičemž ale těm okolním vesnicím, které žádnou infrastrukturu neměly a nemají, ZŮSTANE povinnost školku zajistit. někde, kdekoliv. ovšem platí bod (1) - nikdo není povinen jim na to dát prachy. a víte, takový rozpočet malé obce - když zaplatíme autobusy, osvětlení, režii "radnice" v jedné místnosti, a půlku platu starosty na víc není - zbyde nám v rozpočtu ani ne sto táců ročně. takže ani na vytápění jedné třídy školky. do-vybírat prachy od rodičů nesmíme. a zadáčo nám děti do školky žádná obec nevezme. začarovaný kruh!
je bizarní, že když přípražská obec "zajistí" školku v jeseníkách, tak to liteře zákona vyhoví - i to je písemně exploatovaný názor pana ombudsmana.
3) další průšvih je v tom, že vlastně nikdy nikdo neví, kolik dětí bude. demografické údaje jsou na prd - víme tech pět let zpátky kdo se narodil, ale nevíme kolik desítek baráků změní během roku majitele, a kolik dětí se přistěhuje. jsou enklávy určené k postupnému rozvoji ještě z dob minulých, kde se nesmí zakázat výstavba - obvykle mladí lidé s dětmi - jejich příliv tedy nedokážeme zastavit, i když už víme že je to průser. dalších pár desítek lidí k nám dojíždí za prací, někteří s dětma - jiných pár desítek vozí svoje děti do prahy kamž jezdí za prací. ale jsme povinni ubytovat každého kdo si řekne. rodiče nás soudí - nikoho nezajímají hygienické normy a kapacita třídy, nikoho nezajímá zda obec má na to peníze. mají právo. PEKLO!!! a ombudsman je v tom podporuje.
a tak vlastně nejhůř jsou na tom zodpovědné obce, které, často i na svůj úkor a úkor svých občanů (a často za přispění soukromými zdroji a dary) budovaly školky. dneska musí přijmout každého obejdu, kdo přijde si říct. paradoxní, jako náš život ....
Chapu Vas problem jako zastupitele. Na druhou stranu me jako danovemu poplatnikovi muzou byt problemy obci ukradene. Platim (nemale) dane a chci za ne prislusnou sluzbu (od statu nebo obci) bydliste nebydliste - taky se nemuzu vybirat, ze moje dane dostane obec A a ne obec B. Dohadovat se o tom, zda ma ombudsman pravdu, nic neresi. Problem je ve zpusobu nakladani s danemi, tj. stat sebere vsechno (az na drobty v podobe dane z nemovistosti) a pak obcim neco rozda. Reseni je v tom, ze by procentni cast vybranych dani z prijmu zustavala primo obcim. Obce by pak mely jasnou motivaci budovat skolky a dalsi infrastrukturu, ktera by lakala platce dani. V mnoha vyspelych zemich to tak funguje.
platíte daně, ja? obci?
obci jde výnos z daně z nemovitostí, místní poplatky (psové). část výnosu daně z příjmu fyzických osob - tech kteří jsou tam přihlášení k trvalému bydlišti. a část dph právnických osob - u firem se sídlem v katastru. pár kaček za hlavu, ascendentně k velikosti obce. vše.
to jen abyste tak měl představu, kolik platíte obci.
chcete vědět, kolik jsou nálady za jedno dítě ve školce? opravdu málokdo to dá. bavíme se o nákladech na dítě - ne na investiční a režijní externality.
Část daně jde obci kde je trvalé bydliště, takže trvalé bydliště a dobu jeho trvání bych dal jako základní kritérium pro přijetí dětí do školek, ono je totiž celkem typická situace, kdy developer postaví hromadu bytů, vykašle se na občanskou vybavenost a po přívalu nových obyvatel najednou školka nestačí.
byste dal trvalé bydliště a dobu jeho trvání jako základní kritérium pro přijetí dětí do školek?
a nevadilo by vám, že to je v rozporu se zákonem? že to právně vzdělaní rodiče podpoření ombudsmanem vytrvale stírají a ředitelům školek je vyhrožováno trestním stíháním?
a komu "byste to dal"? vy nevíte, že ředitel školky se musí s kritérii přijetí poprat sám osobně, přestože zřizovatelem (a plátcem) školky je radnice nebo úřad? že je ve věčném presu mezi vlastní mzdou a požadavky zákona?
A neprehanite to zase trosku? Vsechny skolky v Praze maji tb ditete a alespon jednoho rodice jako bodovane kriterium. Zakladni kriterium je samozrejme vek,ale bez tb neni sance,kdyz se nedostanou ani mistni trileti. A o jaky trestny cin by se melo jednat,kdyz vam vyhrozuji trestnim stihanim?
já jsem si ty zákony nevymyslel.
od ombudsmana to máme osobně a písemně - předpokládám, že lidi z jeho úřadu mají právní vzdělání.
http://www.ochrance.cz/uploads/tx_odlistdocument/Doporuceni-skolky-orig.pdf
strana 2, bod 4
ale poučný je celý text
Vidím, že z pohledu zastupitele malé obce je to také hrůza.
Z pohledu rodiče mě nejvíc štvou obce a městské části, které pravidelně mohou přijmout například jen třetinu dětí a mnoho let s tím nic nedělají a pravděpodobně čekají na to, až se problém sám vyřeší (přijdou populačně slabší ročníky). Je mi jasné, že se to nedá přesně spočítat a udělat tak, aby školka přijala všechny děti a zároveň neměla poloprázdné třídy. Pokud ale několik let po sobě školka musí většinu dětí odmítnout a podle dalších ukazatelů to na výrazný propad zájmu nevypadá, pak nemohu věřit tomu, že zastupitelé chtěli problém řešit.
No jak dostat dítě do školky? Úplně stejně jako na SŠ, VŠ :-) Prostě přijdete za ředitelem a řeknete mu, že pokud dítě přijme do školky, dáte "dar školce". Je to legální a dokonce si to můžete odečíst z daní.
Jestliže dáte školce takhle z firmy 100 000 Kč, tak na tom stejně vyděláte, protože si to odečtete ze základu daně, takže mě to nestojí nic. Stejně odvádím každý rok dary různým organizacím a není povinnost jim dávat vše - prostě jen o to méně pošlu třeba domovu důchodců a dostane to školka nebo škola, kam potřebujete někoho přijmout.
A hádejte které dítě školka/škola přijme raději? To, které s sebou přináší jenom srdceryvné psaní o hrozné situaci nebo to, které s sebou přináší balík peněz a navíc legálně? Je to velmi těžké uhádnout...
Navíc tohle je i LEGALNI důvod proč dítě přijmout a jiné ne, zvlášť pokud má školka finanční problémy a tímto se vyřeší.
Toto není diskriminace. Diskriminace je stav, kdy někoho znevýhodňujete z důvodu jeho rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru.
Množství ochoty darovat peníze, stejně jako peníze samotné, nikdy nemohou být diskriminačním kritériem, protože to NENÍ neměnný stav a závisí výhradně na aktivitě každého jedince - stejně jako třeba fyzická kondice.
Není diskriminační, když se na Olympiádu může kvalifikovat kdokoliv, kdo podá určitý výkon a když někoho výbor odmítne, protože ho není schopen.
Zrovna tak není diskriminační, když někdo zaplatí peníze a jiný není ochoten. Navíc tady se bavíme v podstatě o malé částce, kterou je schopná (ne už ochotná) zaplatit drtivá většina rodin. V soukromé školce zaplatí v průběhu let o mnoho víc... Navíc ti lidé si nemusí vybrat mezi žebrotou a školkou. Většina z nich si pořizuje zcela zbytečné věci, jezdí na drahé (zbytečné) dovolené, kouří atd.
Já sám jsem začínal jako zametač na dílně s platem, který díky krácení hodin, mi byl vyplácen ještě pod úrovní minimální mzdy.
Proto mi přijde velice směšné, až se za břicho popadám, když za mnou chodí a mi nadávají lidé třeba i z managerských pozic, kteří berou v porovnání s mzdovým mediánem "obrovské peníze" a pouštějí se do mě, že "nikdy neměli takové možnosti jako já!"
Takže toto rozhodně není diskriminace. Naopak ředitelka by se dopustila špatné správy majetku, kdyby mohla vyřešit špatnou situaci svého zařízení a odmítla ji.
Ano, vím, že lidé jsou na to VELMI citliví a když jim řeknu, že je to jenom jejich chyba, tak jsou schopní mě málem i zavraždit - za tu PRAVDU!
Já jsem zase velmi citlivý na lidi, kteří si to ve škole nebo v práci chtějí jen "odsedět", kromě toho, co vyloženě musí, aby nebyli vyraženi neudělají ani jedno procento navíc... Pak si sednou a čekají, že zajištění jejich dobrého života je věcí ne jich samých, ale státu, zaměstnavatele atd. A když se tak neděje, tak jen dál sedí a nadávají!!
Úplatek by to byl, kdyby to byly peníze, které neprojdou účetnictvím a dostane je přímo ředitel nebo jiná osoba jako své osobní peníze. Pokud je dostane školka, pak normálně projdou jejím účetnictvím a dostává je ORGANIZACE - nikoliv ředitel.
Navíc za ty peníze se vždy v organizaci něco koupí pro její potřeby nebo zrekonstruuje atd.
Super na tom je, že je to legální a získám tím na svou stranu nejen ředitele, ale i VŠECHNY rodiče dětí, které ve školce jsou - protože i jejich děti budou pak ve školce chodit například na zrekonstruované záchody nebo budou moci využívat lepší vybavení.
Některé organizace jsou na tom navíc tak, že bez podobného daru by se kvůli nevyhovujícímu stavu například WC nebo kuchyně, musely zavřít. Takže je podle Vás lepší, aby se celé zařízení "soudružsky" zavřelo pro všechny nebo aby přijalo jednoho nového člena, který mu přinese peníze a může dál fungovat?
Je to normální, legální a dělá to dokonce i stát! Například firma Hyundai nabídla ČR, že se jí tu líbí, ale výrobní závod zde zřídí jen za předpokladu, že dostane daňové úlevy. Stát jí daňové úlevy garantoval a tak Hyundai postavil výrobní závod v Nošovicích, na severní Moravě, kde je vysoká nezaměstnanost. Zaměstnal tisíce zaměstnanců. Loni na daňových úlevách nemusel Hyundai odvést miliardu korun a dalších cca 170 milionů dostal zpět na podporu zaměstnanosti.
Také je to naprosto legální a prospěšné. Protože kdyby vláda řekla "ne, pokud půjdete do ČR, tak budete cvakat daně jako kdokoliv jiný", tak Hyundai jednoduše půjde třeba do Turecka a tisíce lidí zde budou dál bez práce a bez peněz.
Je to normálka a platí to všude! Zkuste v práci dlouhodobě přinášet 300% zisku, co ostatní zaměstnanci a šéf Vám taky dovolí věci jako přijít si místo ráno až po obědě, když budete večer potřebovat odejít dřív, tak není problém; úkoly, které se Vám nechtějí dělat, přidělí někomu druhému; budete mít mnohem vyšší plat, lepší pracovní místo, lepší všechno... Vím to z vlastní zkušenosti.
Tohle není "diskriminace", tohle je normální a spravedlivé. Naopak je nespravedlivé chovat se k někomu, kdo přináší 300% normálního zisku úplně stejně jako k někomu, kdo pracuje na 40%.
Zrovna tak, by asi bylo velmi zvláštní kdyby se státní organizace nebo celý stát choval stejně k někomu, kdo jí přináší obrovské balíky peněz a tisíce zaměstnaných lidí a k někomu, kdo jen drtí sociální systém.
Řada známých dostala dítě do školky přes známé či příbuzné (stačí mít ve školce příbuznou, která tam uklízí), jedni známí prý díky tomu, že jejich známý je zastupitel za TOP09. Často prý rodiče falšují potvrzení o zaměstnání, případně si ho nechají vystavit od některého svého podnikajícího známého (mnoho školek zaměstnanost rodičů stále zohledňuje).
Přijde mi, že dnes se už v tomto podvádí víc než na STK (znám ale samozřejmě i člověka, který udělal STK přes známého automechanika). Nedivme se, že ti nahoře berou úplatky v řádu milionů nebo i víc. Ti "dole" podvádí úplně stejně, jen většinou nejde o peníze (i když za protáhnutí STKačkem si samozřejmě ten automechanik nechal zaplatit).
V Praze 6, sídliště Dědina, Šmolíkova ul., jsou původně 3 naprosto identické stavby. Jesle - zrušeny - prodány slepecké organizaci. Jedna obecní/státní školka funguje, druhá je dlouhodobě pronajatá odborné škole dr. Peška coby univerzita pro pingly..Provozovali tam velmi sympatickou restauraci, která fungovala jako komunitní centrum pro rodiče s dětmi - na zahradě zůstala veškerá hřiště po zrušené MŠ. Nyní se restaurace zrušila - bude tam nově soukromá školka o kapacitě cca 10 - 12 dětí. Kapacita sousední i původní školky je cca 140 dětí. Proč odborné učiliště působí ve školce, není známo, když střední školy a učiliště mají nedostatek zájemců, obecní/státní mateřské školy mají nedostatek místa. Místo vyhazovu dr. Peška,který by si měl najít zase něco s restauračním provozem, městská část buduje nová zařízení za veřejné peníze.
co je v článku je pravda, ale má to druhou stránku. ty soukromé školky jsou o poznání dražší, ale je tam úplně jiná kvalita.
Loni chodila moje dcera do soukromé školky, která byla nově vybavená, 2 učitelky + 1 pomocnice na 20 dětí. Výlety, programy, aktualizovaný web, mobily na učitelky, dohodnout šlo v podstatě cokoliv.
Letos od září je ve státní školce, 25 dětí na jednu učitelku, stoletý vybavení, když jsme tam šli první školní den, tak na nástěnce visela (visí doteď) cedule, že jsou ve školce vši. Ta školka funguje v podstatě jen jako hlídací služba, nic víc.
Proč si rodiče nestěžují zřizovateli? Obec či městská část evidentně vynakládá peníze neefektivně, protože to, co popisujete, není standardní stav. Starší vybavení je nejspíš běžné, není ale běžné, že školka funguje jen jako hlídací služba. Školka je zařízení předškolního vzdělávání a školky, které znám tak fungují (děti malují, zpívají, modelují atd.).
Nejlevnější soukromé stojí nejméně 4x více než obecní a zrovna ty levné asi většinou nemají výrazně méně dětí na učitelku (třídu) a asi se ani nedá očekávat výrazně kvalitnější vzdělávací program (v mnoha případech to je pravděpodobně naopak).
Ve školce za 12 a víc tisíc měsíčně se asi vyšší kvalita očekávat dá, to jo no.
Je to tak, ty obecní školky jsou na prd. Dcera chodila do Montessori školky v Brně - Lesné. Druhý rok jsem měl nápad dát ji do obecní školky v Řečkovicích na Novoměstské ulici. Tato školka byla levnější, ale hlavně jsme to měli stokrát blíž. Kvalita školky se nicméně projevila jako otřesná, zejména personálně. Další měsíc dcera putovala zpátky na Lesnou. Celou akci mám navíc čas od času od manželky na talíři. U dalšího dítěte, syna, jsme už o obecní školce vůbec neuvažovali. Chodí do školky soukromé v Žabovřeskách, kde je 1 učitelka na 4 děti. Nicméně zkusím syna přehodit do nové Montessori školky na ulici Jana Babáka.
Tak pokud má mamča 15tisíc hrubého a školka stojí, 10+jídlo, tak nemá cenu do té práce chodit.
Tady naprosto selhlal stát - je to nespravedlivý systém, kdy platit daně musí každý, ale nárok na služby od státu má jen někdo. Přitom by stačilo jedno - zrušit obecní školky a vyplácet peníze na školku rovnou rodičům. Jakmile někdo umístí dítě do školky, ať už obecní nebo soukromé, dostane příspěvek na školku. A pro stát by to bylo i levnější. Jenže to je stejné jako s dotovanými obecními byty - taky ten systém brání ti, pro které je to výhodné - mají dítě zadarmo ve školce. Takto je tento politický systém nastaven - zase tihle půjdou volit ty samé politiky, kteří jim zaručí to místo ve školce, místo aby se zamysleli, že to jde i jinak. Ono totiž to "zadarmo" nikdy není zadarmo.
A kde ji za 5 tisic sezene ?
Treba tady byla leta jeste od dob socialismu skolka. Dum ve kterem sidlila pak nekdo dostal v restituci s podminkou, ze ji tam musi do roku 2000 trpet. V roce 2001 je s velkou slavou vyhodil. Od te doby byl cely dum 11 let prazdny a postupne chatral (petipatrovy dum, historicka zastavba v klidne casti Prahy). Minuly rok se tam v prizemi opet objevila skolka, tentokrate soukroma za 13 tisic mesicne a samozrejme s nezbytnym anglickym nazvem. Zbytek domu je stale prazdny a dal chatra.